Moderní architektura

 
Číst více

Psychologie a architektura patří k sobě

14. Března 2022 | Moderní architektura

Psychologické studie dnes podávají důkazy o tom, jaká urbanistická prostředí lidé považují za příjemná nebo za podnětná. Spousta architektů tyto poznatky přesto ignoruje a snaží se svým stavbám vtisknout svůj individuální styl bez ohledu na společenský kontext. Poznatky současné psychologie by přitom mohly změnit způsob, jak jsou města navrhována.  


 
Číst více

ESCAPISMUS: únik designérů do světa fantazie

07. Března 2022 | Moderní architektura

Pojem ESCAPISMUS se používá v psychologii a označuje snahu uniknout z reality do imaginárního světa. Kdo by si to v současné době nepřál? Sotva jsme překonali pandemii, stojíme před novým problémem, a to rozpínavostí Ruska, které nikdy nevědělo, kde má hranice. Všechny tyto skutečnosti se odrážejí i v designu - vznikají neuvěřitelné návrhy utopických interiérů.


 
Číst více

DIVNOBRNO: Penis i Pulihrášek

08. Února 2022 | Moderní architektura

Podivuhodný brněnský orloj, který sice nemá hodiny, ale kvůli tvaru připomínajícímu penis nám ho závidí i provokativní Amsterdam, není ojedinělou instalací, která se vepsala do dějin tohoto veselého města. Tou nejzářivější z nich byl bezpochyby Pulihrášek - tajemně svítící hrášek sestavený ze starých pivních půllitrů.


 
Číst více

Dematerializace a budoucnost architektury

04. Února 2022 | Moderní architektura

Současný svět neuvěřitelně plýtvá materiály a v podstatě nás spamuje hmotnými objekty, které vznikají jen proto, abychom je za pár okamžiků vyhodili. Nejen design, ale také architektura musí převzít odpovědnost a transformovat se směrem k udržitelnosti.


 
Číst více

Přírodní koupelna – oáza znovuzrození

10. Listopadu 2021 | Moderní architektura

Spojení vody, přírodních materiálů i barev, čistoty a zdraví je zárukou blahodárného odpočinku nejen pro tělo, ale i pro psychiku. Vnímání životodárné energie všemi smysly dokonale osvěží a dobije baterky v každém ročním období.


 
Číst více

Prvorepublikové pražské vily a jejich příběhy

14. Října 2021 | Moderní architektura

Pražské vily z období první republiky působí překvapivě stroze a současně čistě. Moderní lidé na počátku 20. století přirozeně toužili i po moderním designu, který by vystihl ducha doby. A tak vznikl purismus, architektonický směr, který budovy očistil od dekoru a dal vyniknout samotné konstrukci a struktuře stavebního materiálu.


 
Číst více

Praha bude mít svůj vlastní FLATIRON

29. Září 2021 | Moderní architektura

Ikonická budova Flatiron Building v New Yorku (původně známá jako Fuller Building) není jedinou existující budovou flatiron na světě, ačkoliv si to mnoho lidí myslí. Ve skutečnosti se podobné stavby nacházejí po celém světě a další by se měla brzy objevit v Praze.


 


 
Číst více

BRUTALISMUS: hledání krásy v ošklivosti

23. Července 2021 | Moderní architektura

Brutalismus se prosazoval v české i světové architektuře od 50. let do 70. let. Mezi jeho hlavní vyjadřovací prostředky patřil surový beton a prosklené ocelové konstrukce. Tyto stavby jsou dodnes kontroverzní a opravdu jen málokdo dokáže ocenit jejich drsnou poetičnost.


 
Číst více

Design inspirovaný origami

29. Června 2021 | Moderní architektura

Origami je japonské umění spočívající ve skládání originálních objektů z papíru. Název je odvozen z japonských slov ORU (skládat) a KAMI (papír). Prastarý japonský příběh praví, že tomu, kdo složí tisíc papírových jeřábů, se splní jedno přání. Starodávným uměním origami se nechávají inspirovat i současní designéři.


 
Číst více

Tajné triky interiérových designérů

09. Června 2021 | Moderní architektura

Designéři navrhují interiéry každý den. My jen párkrát za život. Právě léta praxe jsou potřebná, aby bylo dílo dokonalé do posledního detailu. Dnes se s vámi podělíme o tajné tipy bytových designérů, které vám pomohou přiblížit se k bydlení snů.


1 2 3 4+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.