DIVNOBRNO: Penis i Pulihrášek

08. Únor 2022

Podivuhodný brněnský orloj, který sice nemá hodiny, ale kvůli tvaru připomínajícímu penis nám ho závidí i provokativní Amsterdam, není ojedinělou instalací, která se vepsala do dějin tohoto veselého města. Tou nejzářivější z nich byl bezpochyby Pulihrášek - tajemně svítící hrášek sestavený ze starých pivních půllitrů.ZPĚT
 
   

Pulihrášek vznikl jako pocta Johannu Gregoru Mendelovi, který je spojen právě s opatstvím ve Starém Brně, kde byl světelný objekt umístěn.  Mendel, jenž je považován za otce genetiky, prováděl pokusy prostřednictvím křížení hrachu a sledování potomstva. Na základě svého výzkumu zformuloval Mendelovy zákony dědičnosti.

Skleněná koule o velikosti téměř tří metrů byla vytvořena pomocí ocelové konstrukce ověšené 552 kusy skleněných půllitrů. Celý objekt byl prosvícen zeleným světlem a vytvořil dechberoucí světelnou instalaci. Pulihrášek se tak po setmění stal dočasnou dominantou Mendlova náměstí v Brně.

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: www.archiweb.cz
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.