V posledních letech v České republice nabývá na popularitě trend loftového bydlení. Lofty si pořizují zejména lidé hledající originální a stylové bydlení či pracovní prostory, v nichž se prolíná moderní design a industriální atmosféra. Inspiraci přinesli v minulém století umělci, kteří v New Yorku začali využívat opuštěné výrobní a skladové haly. Nový styl neohraničený zdmi se pak rychle rozmohl i v Londýně, Barceloně nebo Berlíně.
Ke dvěma vzorovým loftům přibyl v projektu Vanguard další. V interiéru s názvem Dreamer se v moderním pojetí odráží designové trendy první republiky. Poslední ukázkový loft pojmenovaný Family vznikne v následujících měsících. Exkluzivní projekt Vanguard, v jehož rámci vzniká v pražských Modřanech 150 loftů o velikosti až 626 m2, plánuje společnost PSN dokončit v příštím roce. První byty v úpravě shell & core má již nové majitele. Chybět zde nebude střešní terasa, spa & wellness zóna s 18metrovým bazénem či nonstop recepce se službou concierge.
Tradice jsou věcí pevně ukotvenou jak v dějinách, tak i v lidské mysli. Jak však ukazuje 21. století, každá tradice přetrvává jen do té doby, dokud nebude nahrazena zcela něčím novým. V tomto článku se budeme věnovat zajímavému tématu propojení architektury, tradice a inovací. Dozvíte se, proč došlo k inovativní změně v „architektonickém příběhu“ banky ČSOB, jež se vymanila z pout historického prestižního prostředí a rozhodla se v případě nové centrály v pražských Radlicích pro nový styl. Jedná se o inovativní komplex budov, vzniklých na základě moderních přístupů ve vývoji městské infrastruktury. S fungováním této moderní budovy a o jejím vzniku jsme si povídali s facility managerem Karlem Kellnerem.
Tak hodnotí uplynulý rok v našem rozhovoru architekt Jan Aulík, zakladatel a jednatel architektonické kanceláře Aulík Fišer architekti, neboť se stabilizovaným týmem dokončili Bořislavku a začali pracovat na několika nových projektech – a především se mu zlepšilo zdraví. Zeptali jsme se ho také na jeho dlouhodobou spolupráci s Radimem Passerem v lokalitě Brumlovky či na jeho pohled na současnou architekturu.
Když navštívíte Palmovku, zaznamenáte šum připomínající usilovný roj včel. Tento zvuk zdá se vycházet z budovy myhive Palmovka, umístěné nedaleko Libeňského mostu. Budova upoutá pozornost svým citlivým propojením místních historických průmyslových prvků s aktuální architekturou.
Zájem o rekreační nemovitosti v tuzemsku nepolevuje. Jejich nabídka je však po téměř dvouletém boomu naprosto nedostatečná. To se společně se zdražováním stavebních materiálů i práce projevuje na jejich vysokých cenách. K uspokojení enormní poptávky by měl přispět nový projekt Apartmány Albeřice s 11 designovými jednotkami, který roste v horské obci Horní Maršov – Dolní Albeřice v Krkonoších. Výstavba nízkopodlažního domu by měla být zahájena ke konci letošního roku, dokončení se plánuje ve 4. čtvrtletí toho příštího.
Psychologické studie dnes podávají důkazy o tom, jaká urbanistická prostředí lidé považují za příjemná nebo za podnětná. Spousta architektů tyto poznatky přesto ignoruje a snaží se svým stavbám vtisknout svůj individuální styl bez ohledu na společenský kontext. Poznatky současné psychologie by přitom mohly změnit způsob, jak jsou města navrhována.
Pojem ESCAPISMUS se používá v psychologii a označuje snahu uniknout z reality do imaginárního světa. Kdo by si to v současné době nepřál? Sotva jsme překonali pandemii, stojíme před novým problémem, a to rozpínavostí Ruska, které nikdy nevědělo, kde má hranice. Všechny tyto skutečnosti se odrážejí i v designu - vznikají neuvěřitelné návrhy utopických interiérů.
Podivuhodný brněnský orloj, který sice nemá hodiny, ale kvůli tvaru připomínajícímu penis nám ho závidí i provokativní Amsterdam, není ojedinělou instalací, která se vepsala do dějin tohoto veselého města. Tou nejzářivější z nich byl bezpochyby Pulihrášek - tajemně svítící hrášek sestavený ze starých pivních půllitrů.
Současný svět neuvěřitelně plýtvá materiály a v podstatě nás spamuje hmotnými objekty, které vznikají jen proto, abychom je za pár okamžiků vyhodili. Nejen design, ale také architektura musí převzít odpovědnost a transformovat se směrem k udržitelnosti.