Energetický trh v posledních týdnech zasáhlo dramatické zvyšování cen elektřiny. Faktorů je hned několik – stále vyšší náklady na vstupy potřebné pro výrobu elektřiny, neustále dražší emisní povolenky za vypouštěný CO2 do ovzduší a následky pandemie Covid-19, kdy se po uvolnění restrikcí rozjely ekonomiky i výroba, a tím pádem se zvedla poptávka po elektřině. Vliv má také zvýšení ceny elektřiny v Německu, kterou způsobilo uzavření jaderných a uhelných elektráren.
Lidé tedy stále častěji řeší možná východiska z této situace. Proto stoupá zájem o fotovoltaické elektrárny, které dokážou část nákladů pokrýt. K jejich oblibě přispívá rovněž snaha lidí o větší šetrnost k životnímu prostředí – tu podporují i instituce v čele s Evropskou komisí. Její nejznámější iniciativou se stal tzv. Green Deal s balíčkem Fit for 55. Navíc teď oznámila svůj nový návrh, aby se budovy do roku 2040 přestaly vytápět plynem a dalšími fosilními palivy. Využívání a podpora obnovitelných zdrojů, mezi něž patří i fotovoltaické elektrárny, tak nadále poroste.
Fotovoltaické panely se nyní stále častěji objevují na střechách českých rodinných domů. Tím, že se jedná o bezemisní a velmi snadno recyklovatelný systém, nepředstavuje ekologickou zátěž. Jejich majitelé zároveň oceňují spolehlivost a vysokou účinnost. V našich klimatických podmínkách se totiž řeší především to, jak co nejefektivněji vytápět rodinný dům v zimě a po celý rok ohřívat teplou užitkovou vodu – právě k tomuto může fotovoltaický systém významně napomoci. „Za ideální považuji kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem, které představuje efektivní zdroj energie, jelikož vygeneruje z 1 kW dodané elektřiny cca 3-5 kW tepla (podle typu a kvality čerpadla). A je jedno, v jaké podobě se používá, tedy zdali topí do topné vody pro podlahové vytápění nebo do teplovzdušného vytápění domácnosti,“ popisuje ředitel Bidli technologie Karel Knetl.
Fotovoltaika zároveň dokáže reálně ušetřit 30 až 50 % nákladů za elektřinu. „Záleží i na tom, jak si rodina na tento způsob zvykne. Zdali například využívá odložené starty spotřebičů, tedy zapíná myčku nebo pračku v době, kdy je vyrobené elektřiny dostatek,“ radí Karel Knetl. Úspora se nejvíc projeví v období od jara do podzimu, kdy solární panely produkují největší množství energie. V létě se tak obyvatelé domu nemusí zdráhat používat klimatizaci a zpříjemnit si domácí pohodu.
Výhodnější dotace hrají zájemcům do karet
Letos v říjnu 2021 navíc začaly platit nové podmínky pro dotace od Státního fondu životního prostředí z titulu Nová zelená úsporám, které vydrží do roku 2025. Šlo především o změnu maximální výše dotace na fotovoltaické elektrárny – nyní činí 205 tis. Kč. Pro severočeský, karlovarský a moravskoslezský region je navýšena až na 225 tis. Kč. „Za poslední dva měsíce tak pozorujeme značně zvýšený zájem o fotovoltaické elektrárny. Oproti předchozím rokům se letošní počet realizací zdvojnásobil. A ještě větší nárůst předpokládáme v příštím roce,“ říká Karel Knetl a dále vysvětluje: „Těch příčin je víc než jen skokové zdražení energií. Čím dál častěji to bývá kombinace několika faktorů – trendů, vlastních potřeb a míry soběstačnosti. Dnešním generacím zakládajícím rodinu více záleží na životním prostředí a nízkoenergetickém bydlení, takže jsou zvyklí preferovat ,zelená řešení‘. Projevuje se také potřeba vyšší míry vlastní soběstačnosti, tzn. být nezávislý na okolních vlivech a mít tak pod kontrolou i zdroj energie.“
Díky navýšeným dotacím se navíc zkrátila návratnost na 5-10 let. „Jsem přesvědčen, že za pár let bude fotovoltaický panel dosahovat podstatně vyšší efektivity, dnes se pohybuje na cca 20 %. Přiblíží-li se však jeho efektivita k úrovni 50 %, domácnosti to posune k ještě větší míře soběstačnosti a k významnému snížení provozních nákladů,“ predikuje odborník.
Energie doma i na cestách
Cena vlastní fotovoltaické elektrárny se pohybuje od 150 do 350 tis. Kč. „U té nejvyšší cenové hranice hovoříme o ročním výkonu kolem 10 MWh vygenerované elektřiny za rok s ukládáním do poměrně výkonné baterie 16,4 kWh,“ tvrdí Karel Knetl a dodává: „V Bidli technologie jsme samozřejmě plně připraveni pomoct s tím správným výběrem. Vždy se ptáme na spotřebu rodinného domu a podle toho pak navrhujeme výkon fotovoltaiky na střeše i akumulaci do baterií, využití přebytků elektřiny pro ohřev vody nebo třeba v elektromobilech.“
Právě osobní automobily v rámci nové divize Bidli auto nyní obohatily nabídku společnosti. „Prodávat elektromobily byl náš cíl již delší dobu, jelikož přesně zapadají do koncepce ,bydlení se vším všudy‘. V rámci komplexních služeb nabízíme synergický produkt obsahující fotovoltaiku, elektromobil a nabíječku. Tento tzv. bundle je vhodný pro všechny, kteří žijí v rodinném domě a mohou nabíjet na vlastním pozemku. Jde o propojení elektromobilu a solární elektrárny generující energii skrze wallbox, jenž nabíjí elektromobil rychleji než zdroj z klasické zásuvky,“ shrnuje ředitel Karel Knetl. V budoucnu bude také možné převádět přebytečnou elektřinu přes wallbox z elektromobilu do fotovoltaické elektrárny, která ji následně distribuuje do domácnosti, a naopak. Baterie z elektromobilu by tak měla fungovat jako jakýsi záložní energetický zdroj domácnosti.
Zdroj: Crest Communications, Zdroj foto: Crest Communications