Globální burzovně obchodované fondy (ETF) loni zaznamenaly rekordní příliv peněz. Investorům se v rozvahách hromadila hotovost, kterou posílali právě do nízkonákladových investičních produktů.
Podle údajů finanční společnosti Refinitiv Lipper do globálních burzovně obchodovaných fondů označovaných jako ETF v loňském roce přiteklo rekordních 1,22 bilionu dolarů, což bylo přibližně o 71 procent více než v předchozím roce. Jejich čistá aktiva vzrostla na rekordních 9,94 bilionu dolarů. To je ovšem stále výrazně méně ve srovnání s aktivy podílových fondů, které spravují přibližně 43,8 bilionu dolarů.
Takzvaná „étéefka“ si investoři oblibují v čím dál větší míře, a to platí i pro investory v Česku, kde mohou přes několik tuzemských společností včetně bank do těchto fondů investovat. Na výběr mají širokou škálu sektorů, od ETF zaměřených na akciové indexy, komodity, dluhopisy až například po investice do obnovitelných zdrojů.
ETF jsou oblíbenou formou investic nejen proto, že oproti klasickým investicím do jednotlivých akciových titulů jsou do velké míry diverzifikované, ale také proto, že některé ETF fondy vyplácí i dividendy, což je pro investora určitě lákavá vidina pasivního příjmu.
Největšími příjemci peněz od investorů byla podle zpravodajské agentury Reuters americká ETF, kam zamířilo 901 miliard dolarů. Výrazně méně investic pak putovalo do evropských a asijských ETF - a to 190, respektive 88 miliard dolarů. Díky rostoucí popularitě tohoto typu investic spustily fondy po celém světě v loňském roce přibližně 1334 nových ETF, což je více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2020.
„Větší přílivy kapitálu do ETF fondů byly mimo jiné způsobeny jejich nižšími náklady, vyššími výnosy a transparentností ve srovnání s tradičními podílovými fondy,“ uvedl pro Reuters Alan Kelly, globální ředitel pro ETF produkty ve společnosti Apex Group. Kelly zároveň dodal, že do nově vznikajících ETF zaměřených na populární sektory, jako jsou kryptoměny či ESG, by letos mohl proudit další přísun peněz.
Globální akciová ETF loni podle Reuters přinesla návratnost 14,8 procenta ve srovnání s návratností 11,6 procenta u akciových podílových fondů. Komoditní a dluhopisová ETF loni také překonala zisky svých protějšků na straně podílových fondů, uvádí společnost Refinitiv Lipper.
Rostoucí zájem o ESG
ESG. Zkratka anglických slov environmental, social & corporate governance symbolizující odpovědné investování se v investičním světě skloňuje čím dál tím častěji. A není divu. Někteří analytici označují tento směr jako směr budoucnosti. Počet těchto ETF fondů neustále roste, stejně tak investice do nich.
Podle údajů společnosti Refinitiv Lipper přibylo do globálních ETF fondů zaměřených na ESG v loňském roce 119,4 miliardy dolarů ve srovnání se 79,3 miliardy dolarů v roce 2020.
Jaké sektory a ETF fondy vybrat pro rok 2022? Finanční webový portál Nasdaq.com upozorňuje na několik oblastí, kde mohou v letošním roce investoři získat dobré výnosy.
Maloobchodní sektor
Spotřebitelé už nějakou dobu bojují s rostoucí inflací a obavami z různých variant koronaviru. Zdá se ovšem, že jsou optimističtí ohledně zrychleného zavádění vakcín proti koronaviru a zotavení americké ekonomiky po propadu způsobeném pandemií.
Rostoucí spotřebitelské výdaje a zlepšující se podmínky zaměstnanosti udržely maloobchodní sektor plný příležitostí.
Pokud tedy investoři chtějí vsadit na maloobchodní sektor, měli by podle Nasdaq.com zvážit výběr těchto ETF fondů: SPDR S&P Retail ETF, Amplify Online Retail ETF, VanEck Retail ETF a ProShares Online Retail ETF.
Energetický sektor
Energetický sektor je mezi investory bedlivě sledován, neboť právě tento sektor ukazuje svou sílu s tím, jak globální poptávka a úroveň ekonomického růstu jsou na cestě k zotavení po pandemickém propadu.
Zavedení vakcín proti koronaviru postupně kontroluje šíření ohnisek po celém světě. Optimismus kolem znovuotevření globálních ekonomik a zvyšující se poptávka značí pro cyklické sektory světlé zítřky.
Zde je několik ETF fondů z energetického sektoru, které by investoři měli podle Nasdaq.com zvážit: Invesco Dynamic Energy Exploration & Production ETF, Vanguard Energy ETF, Fidelity MSCI Energy Index ETF, The Energy Select Sector SPDR Fund a iShares U.S. Energy ETF.
Sektor polovodičů
Polovodičový průmysl si již nějakou dobu stále více získává pozornost investorů. Poptávka po čipech ze strany výrobců počítačů a provozovatelů datových center podle Nasdaq.com stále roste, což přitahuje investice od velkých poskytovatelů veřejného cloudu, včetně Amazonu, Microsoftu, Googlu či Oraclu. Poskytovatelé čipů pro datová centra díky tomuto trendu pravděpodobně vydělají.
S ohledem na současné vyhlídky trhu mohou podle zmíněného webu investoři zvážit tyto ETF fondy: iShares Semiconductor ETF, VanEck Semiconductor ETF, First Trust Nasdaq Semiconductor ETF, Invesco Dynamic Semiconductors ETF a SPDR S&P Semiconductor ETF.
Bankovní sektor
Bankovnímu sektoru může hrát do karet hned několik faktorů. Asi tím nejzásadnějším bude postup amerického Fedu, který v březnu ukončí měsíční nákupy dluhopisů. Zvyšování sazeb pak může podle analytiků přinést zisky bankám, pojišťovnám nebo správcům aktiv.
Pokud investor věří pozitivním vyhlídkám finančního sektoru, měl by se poohlédnout po těchto ETF fondech: Invesco KBW Bank ETF, SPDR S&P Regional Banking ETF, iShares U.S. Regional Banks ETF a SPDR S&P Bank ETF.
Sektor obnovitelných zdrojů
Analytici očekávají, že poptávka po obnovitelných zdrojích zůstane silná i v letošním roce. Podle výhledu Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) pro rok 2022 budou celosvětové náklady na energii z obnovitelných zdrojů výrazně klesat.
Navíc faktory, jako jsou příznivé vládní politiky, rostoucí investice do obnovitelných zdrojů nebo klesající celkové náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů mohou v roce 2022 nadále podpořit dynamiku tohoto sektoru.
V tomto kontextu mohou investoři podle Nasdaq.com zvážit tyto ETF fondy: iShares Global Clean Energy ETF, Invesco Solar ETF, First Trust NASDAQ Clean Edge Green Energy ETF, ALPS Clean Energy ETF a Invesco Global Clean Energy ETF.
Autor: Lukáš Voženílek, Seznam Zprávy / Zdroj foto: Shutterstock / Zdroj grafů: Refinitiv Lipper