Úroky hypoték vyskočily nejvíc za 18 let. Letos zamíří i nad čtyři procenta.

19. Leden 2022

Úrokové sazby v prosinci uzavřených smluv o hypotékách ještě nepřekročily trojku. Dnešní nabídkové sazby přitom už zřídkakdy klesnou pod čtyři procenta. Letos hypoteční trh spadne o desítky procent.ZPĚT
 
   

Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % ročně. Průměrná sazba tak zůstala ke konci roku jen těsně pod tříprocentní hranicí.

U refinancovaných úvěrů byla sazba zhruba o jeden procentní bod nižší, uvedl minulý týden konkurenční ukazatel ČBA Hypomonitor. Ten se v průměru trhu v prosinci zastavil na 2,96 procenta. Zahrnuje úvěry poskytnuté nejen bankami, ale i stavebními spořitelnami. 

„Jedná se o nejvyšší meziměsíční nárůst v historii Fincentrum Hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Rok 2021 byl v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní. Podle údajů ČBA Hypomonitor loni banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky v celkovém objemu 541,3 miliardy korun, třetina z toho byly úvěry refinancované z jiného finančního domu.

Letos přijde pád. Úrokové sazby stále rostou a od dubna se poskytování hypoték zpřísní. „Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu,“ míní Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Šéf banky Moneta Tomáš Spurný jde ještě dál. Jak uvedl pro SZ Byznys v pořadu Agenda, hypoteční trh letos spadne o polovinu.

Kromě toho si myslí, že přijde nová vlna refinancování. Klientům, kterým letos končí fixace, totiž splátky vyskočí minimálně o tisíce korun.

„Pokud lidé budou narážet na strop schopnosti hypotéku splácet, budou se víc snažit najít ústav, který jim pomůže hypotéku zvládnout. Bude docházet nejen k refinancování, ale i změně splatnosti hypoték. Pokud dnes máte deset let do splatnosti a jste schopná si vzít hypotéku na 20 let, je na zvážení, zda si ji znovu neprotáhnout, aby to zdražení byl rodinný rozpočet schopen absorbovat,“ uvedl Tomáš Spurný.

Podle Sýkory se loni hypotékám dařilo vůbec nejlíp v historii z několika důvodů: enormní poptávky po vlastnickém bydlení a neustále rostoucí ceně nemovitostí.

„Minulý rok byl ovšem naprosto ojedinělým i v oblasti úrokových sazeb. V lednu jsme začínali na sazbě 1,94 % a naopak prosinec končil s průměrnou úrokovou sazbou 2,99 %. To je rozdíl přes jeden procentní bod a to lze považovat také za rekord na hypotečním trhu,“ připomněl analytik Fincentrum & Swiss Life Select. 

Průměrná výše hypotéky během prosince dosáhla podle Fincentrum Hypoindexu 3,2 milionu korun, ČBA Hypomonitor uvádí hodnotu 3,12 milionu. Za celý loňský rok se průměrná hypotéka zvedla o čtvrt milionu.

Podle Vojtěcha Prokopa z hypotečního tržiště Zaloto se prakticky celý loňský rok nesl ve znamení prodlužování průměrné délky fixace, v posledním kvartálu se ale trend obrátil. „Lidé volí nyní spíše kratší fixace v délce 3 až 5 let, protože aktuální trend zvyšování sazeb bude ještě nějakou dobu pokračovat,“ uvedl Prokop.

Česká národní banka (ČNB) zvýšila na konci prosince základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 %. Centrální banka navíc počítá s jejím dalším růstem i v letošním roce, tempo růstu by však mělo zpomalit. 

„Sazby na mezibankovním trhu stoupají a stejně tak stoupají i sazby hypotečních úvěrů. Nabídkové sazby hypoték rostou rychleji než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu. Zpoždění způsobují obchody uzavřené ještě s nižší úrokovou sazbou. Růst hypotečních sazeb ale nabírá na obrátkách,“ řekl Jiří Sýkora. 

Nabídkové sazby hypoték se v současné době pohybují i daleko nad hranicí 4 % ročně a jejich poklesu se v letošním roce zřejmě nedočkáme. Naposledy, v pondělí, zdražily ČSOB a Air Bank. První jmenovaná nyní nabízí nejčastěji využívanou hypotéku s fixací na pět let od 4,79 % ročně.

„Je pravděpodobné, že růst průměrné úrokové sazby bude i nadále zrychlovat a není vyloučeno, že se již brzy podívá za hranici 4 % ročně. Za tuto úroveň se průměrná sazba dostala naposledy v srpnu 2011. Nejvyšší úrovně dosáhla průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindexu v srpnu 2008, kdy se vyšplhala na 5,82 % ročně,“ uzavírá Jiří Sýkora.


Autor: Eva Moniová, Seznam Zprávy / Zdroj foto: Našepeníze.cz
 


 +420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.