U Botiče vzniká nová čtvrť

02. Leden 2023

Na místě jednoho z největších pivovarů ve střední Evropě už roste výjimečná nová čtvrť. V rekonstruovaných původních budovách vzniknou atypické byty s pohádkovými jmény. Doplní je čtyři stovky bytů v moderních novostavbách.



ZPĚT
 
   

Když dnes půjdete ulicí Závišova, Křesomyslova, anebo dole po Bělehradské, uvidíte, jak ze země vyrůstá nová městská čtvrť. Trojúhelník,  který společně ulice vytvářejí, byl ještě před třemi lety vcelku nevábnou částí Prahy 4, brownfieldem, který ale v sobě nesl i kus poezie. Hlavně díky zchátralému pivovaru, u kterého bylo jisté, že pamatuje lepší časy.

Podle developerské společnosti nesmí moderní architektura a urbanistický koncept ztratit kontakt s historií místa. V tom je rozdíl mezi stavbou na zelené louce a moderní zástavbou v centru Prahy. Historie každého brownfieldu je důležitá – a ta sahá v případě Nuselského pivovaru opravdu daleko.

Sázka na jistotu
Na pozemku o rozloze 3,5 hektaru v těsném sousedství pražských Vinohrad vyroste malá městská čtvrť, kde najdete vše, co tvoří město městem. Téměř čtyři sta bytů v novostavbách, kolem stovky jich také bude v historické budově pivovaru. Novým mostem přes Botič vejdete do obchodní pasáže pivovaru, najdete tu supermarket, restauraci, drogerii i lékárnu. Před pivovarem vznikne náměstí, nová čtvrť přece musí mít svoje centrum.

Pod projektem jsou dva podpisy: pod částí novostaveb brněnských architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa. Pivovar developerská společnost rekonstruuje a část přestaví podle návrhu ateliéru CMC Architects Víta Másla a Davida Chisholma. 

V případě rekonstrukce pivovaru měl developer jasnou představu: „ Hledali jsme někoho, kdo má na brownfieldech zkušenosti s rekonstrukcí historických objektů. CMC Architects například navrhli skvělou proměnu pivovarské spilky v pražských Holešovicích na loftové byty. Byty atypického charakteru vzniknou i v historické budově nuselského pivovaru,“ upřesnil důvod pro volbu architekta památkově chráněné budovy Rudolf Vacek, ředitel developerské společnosti.

Pivovar jako dominanta
Budova pivovaru celému projektu vévodí. A to nejenom pro tři mohutné komíny, které jsou viditelné z dálky. Pouze jeden z nich vyrůstá ze základů budovy. Další dva byly odvětrávací, pro kvalitní zrání sladu, a jejich úctyhodná hmota se vypíná z klenby nejvyššího patra pivovaru. Dendrochronologický průzkum, který byl součástí průzkumu archeologického, datoval použití trámoví do první čtvrtiny 18. století. Ale tady příběh místa nezačíná.

Archeologický průzkum společnosti LABRYS objevil kostru ze středověku s nezvyklou výškou postavy a vyvinutou pravou rukou. Interpretace historiků zvažuje profesi kováře. V historii však můžeme jít ještě dál. „Hlavní budova pivovaru je postavena pravděpodobně na původním gotickém sklepě, necelý metr pod stávající sklepní dlažbou se totiž objevila dlažba oblázková, pro gotiku typická,“ říká Rudolf Vacek a dodává: „Pro současnou podobu stavby byla určující 2. polovina 19. století. Přístavby pivovaru se nalepovaly systémem stavby vlaštovčího hnízda. Budovu máme prozkoumanou nespočetným množstvím sond, přesto nebude při rekonstrukci nouze o mnohá překvapení.

Nuselský pivovar patřil od 18. století k největším pivovarům ve střední Evropě. Pivo se v něm přestalo vařit až v roce 1960. Do roku 1976 tu ještě fungovala sladovna pro pivovar na Smíchově, další léta už sloužil zejména Českým vinařským závodům, které zde zpracovávaly dovezená vína ze Slovenska, Rakouska či Jugoslávie. Pravě tady se například zrodila populární vinná směska doby reálného socialismu s názvem Sklepmistr.

Zkušebna hvězd
V roce 2017, kdy padlo rozhodnutí, že největší z několika vlastníků lokality – České vinařské závody – prodají svoji část Pentě, byl už Nuselský pivovar několik desítek let veřejnému životu uzavřený. Až na výjimky. Ve sklepeních pivovaru byl v jedné části velký sklad ledniček a praček, ve druhé jste si po objednání mohli mezi harampádím užít paintball. V přilehlých budovách byl autoopravář garážového typu, několik drobných skladišť a pak budova, která vešla do historie moderní populární hudby.

Vpravdě pionýrskou zkušebnou tady prošel třebas Janek Ledecký, Tomáš Klus, Xindl X a ve své době i kapela Lucie. Tato část půvabné historie místa skončila v okamžiku, kdy šly některé budovy k zemi. Nařídil to statik. Na fotografiích budov v nich jsou vidět trhliny, kterými by šlo prostrčit ruku. Desítky melodií se ale staly trvalou součástí místa, které se probudilo k životu a po roce 2026 se doslova stane výkladní skříní Prahy 4.

Harry Potter a Shrek
Posledních 90 bytů v novostavbách dal developer do prodeje na konci září. V současné době je prodáno více než 40 procent bytů, přičemž  aktuálně jsou již hotové suterény a postupně se začíná betonovat nadzemní podlaží. Celkovou úspěšnost projektu ale bude možné vyhodnotit až s odstupem. Z původně plánovaných více než 2 miliard korun nákladů na výstavbu už jsou dnes 4 miliardy, na samotnou rekonstrukci pivovaru z toho připadá 1,3 miliardy korun. Z kvality nelze slevit.

Atypické byty v pivovaru se začnou prodávat pravděpodobně v první polovině příštího roku, krátce po tom, co dostane na rekonstrukci očekávané stavební povolení. Podobné byty byste v centru Prahy hledali s obtížemi. Jako příklad lze užít byt Harryho Pottera, který prochází několika podlažími pivovaru, ty propojují atypická schodiště. Obdobnou výjimečností je i byt Shrek, ten dostal název podle tvaru hlavní místnosti bytu, která má v řezu tvar podkovy, v rozích pod stropem pak zvláštní původní průduchy, které patří mezi památkově chráněné prvky stavby a pro které se našlo funkční využití v bytě moderního střihu.

Centru na dosah
Lokalita Nuselského pivovaru je součástí centra města. Tramvají je to pár minut na náměstí I. P. Pavlova, z něhož je to jen kousek k Národnímu muzeu v srdci města. Přibližně stejná vzdálenost dělí Nuselský pivovar od vltavské náplavky. Je v těsném sousedství rozsáhlých městských parků Folimanka a Havlíčkovy sady s výjimečnou Grébovkou. Za zmínku stojí i fakt, že v její blízkosti se plánuje otevření stanice metra nové trasy D.

Autor: Penta Real Estate, Zdroj foto: Penta Real Estate
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.