Problémy se splácením hypotéky bude mít dvanáct procent Čechů

07. Červenec 2022

Poptávka po úvěrech na bydlení se kvůli vysokým úrokovým sazbám a rostoucí inflaci propadla o padesát pět procent. Data portálu Frenkee dále poukazují na skutečnost, že dvanáct procent Čechů bude mít letos problémy se splácením svých úvěrů. Řešením pro řadu z nich má být podle portálu především racionální a včasné plánování, které může zahrnovat účinné refinancování hypotečního úvěru.



ZPĚT
 
   

Kvůli vysokým sazbám už žadatelé k získání hypotéky ve výši čtyř milionů korun potřebují minimální čistý příjem 80 tisíc korun. Jak rostou úrokové sazby, tak se snižuje délka poptávané fixace na tři až pět let, zároveň klesá poptávka po delších fixacích.

Přestože hypoteční trh zaznamenal významný pokles poptávky po sjednávání úvěrů, dle portálu je u současných žádostí větší šance, že k realizaci hypotéky opravdu dojde. V tomto ohledu se situace oproti loňskému roku, kdy zákazníci hypotéky poptávali z důvodu nízkých sazeb, změnila. Zákazníci podle tehdy neměli zvolenou konkrétní nemovitost ani promyšlený investiční záměr, lákala je však nízká sazba.

 „Finanční situace ve světě se mění a bude se tak dít ještě minimálně do dalšího roku“ říká Jiří Hluchý, výkonný ředitel portálu Frenkee a dodává. „Stejně jako instituce se i lidé musí tomuto vývoji přizpůsobit. To nejlepší, co mohou udělat, je přemýšlet o své situaci racionálně a zhodnotit, co si nyní mohou dovolit. Vše důkladně a s dostatečným předstihem rozplánovat. Zamyslet se, zda bude lepší ve splácení hypotéky pokračovat, nebo nemovitost prodat a pořídit si něco menšího. Zkrátka vypnout emoce a racionálně přemýšlet. Jedním z klíčových kroků v takovou chvíli může být právě refinancování,“

V současnosti se v souvislosti s hypotékami skloňují především úrokové sazby. Hluchý ale upozorňuje také na poměrně přísné parametry DTI a DSTI, které musí žadatelé splňovat, aby hypotéku získali.

„Klientům doporučujeme, aby v současné situaci nejprve poptávali možnosti nabízené svou bankou a pokusili se vyjednat nejlepší možný úrok. V okamžiku, kdy se klient rozhodne hypotéku refinancovat skrze jinou banku, je nucen prokazovat příjem, což může představovat, vzhledem k aktuálním parametrům DTI a DSTI, značný problém,“ říká duchovní otec portálu Frenkee.

Nynější situace samozřejmě ovlivňuje i banky, v jejichž zájmu je, aby na situaci patřičně reagovaly. „Proto pozorujeme, že se snaží svým klientům vyjít vstříc a přimět je, aby u stávajících hypotečních úvěrů setrvali. Flexibilnější banky nabízejí například snížení sazeb,“ tvrdí Hluchý s tím, že očekává brzké ustálení úrokových sazeb a následný pokles ke třem procentům.

„Pokud se ale zákazníkovi naskytne zajímavá možnost realitní investice, je třeba si uvědomit, že i s úrokovou sazbou pět či šest procent může hypotéka výhodná. Ve finále je třeba si stejně spočítat, jestli to v mé současné finanční situaci dává smysl,“ uzavírá Jiří Hluchý.

Autor: Sabina Ali / iDNES.cz, redakce, Zdroj foto: cnn.prima.cz
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.