Zejména v posledních dvou letech se ve všech pádech skloňuje kvalita vzduchu ve vnitřním prostředí a jak ji zlepšit. Právě pandemie koronaviru urychluje vývoj nových technologií, které dokáží vzduch uvnitř budov rychle vyčistit.
Vědci z Chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice se zabývají otázkou kvality vnitřního prostředí a vyvíjejí zcela nový systém filtrace vzduchu, který s velkou účinností zabraňuje přenosu onemocnění covid-19 v interiéru budov. První prototyp zařízení na filtraci vzduchu již testují přímo na Univerzitě Pardubice n Fakultě elektrotechniky a informatiky v počítačové učebně. Prototyp vyšel zhruba na 30 tisíc korun a využívá princip pomalého proudění vzduchu přes filtrační tkaninu, která připomíná obří rukáv. Tkanina je schopna zachytit s vysokou účinností aerosolové částice už od velikosti desítek nanometrů a tudíž je účinná pro všechny známé bakterie, tuhé aerosolové částice i viry včetně koronaviru.
Zařízení dokáže v testované učebně přefiltrovat veškerý vzduch třikrát za hodinu. V případě, že je v učebně nakažený člověk, tak už za deset minut od jeho odchodu se množství koronavirových částic sníží zhruba na polovinu a po hodině už je v pouhých jednotkách procent.
Z dosud zjištěných výsledků se zařízení jeví jako velmi efektivní a zároveň levné řešení, a to z pohledu spotřeby energie, instalace i údržby a výměny filtrů. Dle vývojářů jsou pořizovací náklady až třikrát nižší než komerčně dostupná řešení.
Nyní Univerzita Pardubice hledá partnera z výrobní sféry, se kterým by mohla tato filtrační zařízení vyrábět. Filtrační systém by byl vhodný například do škol, čekáren u lékařů či kanceláří.
Autor: Lucie Doležalová, Foto: Adrián Zeiner, Univerzita Pardubice