Na brownfieldu bývalé pily v Praze 15 odstartovala výstavba nového projektu Vesi Hostivař a nyní byl spuštěn prodej – ke koupi je 208 jednotek apartmánového typu o dispozicích 1+kk až 4+kk, většinu s terasami, balkony či předzahrádkami. Dokončení rezidenčního areálu je plánováno na podzim roku 2023.
V ulici K Jezeru, která spolu se zdejším potokem a nedalekou přehradou inspirovala pojmenování projektu, protože finské slovo „vesi“ znamená voda, postaví YIT v celkem pěti objektech se čtyřmi a pěti nadzemními podlažími 208 jednotek apartmánového typu s dispozicemi 1+kk až 4+kk a velikostí od 25 m2 do 104 m2. Jedenáct z nich bude určeno pro osoby se zhoršenou možností orientace a pohybu. U většiny jednotek nebudou chybět předzahrádky, ve vyšších patrech terasy nebo balkony. V nejvyšších podlažích se pak někteří noví majitelé mohou těšit na klimatizaci. Součástí všech jednotek se stane příprava na předokenní žaluzie. Interiéry budou vybaveny přírodními materiály, například dřevěnými podlahami. Ve společném podzemním podlaží objektů kromě garážových stání vzniknou sklepní kóje, kočárkárny a místnosti pro mytí kol či psů.
Rezidenční komplex Vesi Hostivař s centrální recepcí, ostrahou a kamerovým systémem, který vzniká revitalizací bývalého průmyslového areálu pily „Kaplan", zajistí svým obyvatelům maximální soukromí a bezpečí. Chybět nebude dostatek zeleně a relaxační zóny, například parková cesta podél Košíkovského potoka. Architektonický návrh, tradičně ve finském stylu, pochází ze studia Hlaváček & partner, generálním dodavatelem stavby je společnost Hinton.
S důrazem na udržitelnost
Samozřejmostí je začlenění řady ekologických prvků. „Podle naší strategie pokračujeme v plnění vytyčených environmentálně šetrných cílů. Hledáme proto materiály, které budou znamenat co nejmenší zátěž pro životní prostředí. Například klasický beton představuje druhý nejpoužívanější stavební materiál na světě a podílí se 3 až 8 procenty na globálních emisích oxidu uhličitého. Z tohoto důvodu začneme používat takzvaný ‚zelený‘ beton. K jeho hlavním přednostem patří úspora přírodních zdrojů a energie na jejich těžbu, podpora cirkulární ekonomiky využitím druhotných materiálů a snížení uhlíkové stopy. Jeho nižší koeficient tepelné vodivosti také přispívá ke zmenšení energetické náročnosti budov,“ vysvětluje obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová a dodává: „V projektu Vesi Hostivař poslouží beton z recyklovaného kameniva jako podkladový a dále jej využijeme na stěnové a výplňové konstrukce. Tím dojde ke snížení emisí CO2 o téměř 3 %.“
V rámci šetrného zacházení s vodou se pak v areálu pro zalévání bude přednostně využívat dešťová voda z retenčních nádrží. Co se týče obnovitelných zdrojů energie, developer se chystá instalovat fotovoltaickou elektrárnu, která pokryje část spotřeby elektřiny ve společných částech a na osvětlení komplexu.
Klidné bydlení v přírodě s komfortem velkoměsta
Projekt Vesi Hostivař vyroste ve vzdálenosti jen pár minut autobusem od stanic metra, mezi městskými částmi Chodov a Hostivař, které poskytují dobrou dostupnost do středu metropole a zároveň kompletní občanskou vybavenost. V okolí se nalézá spousta škol, nákupních možností, služeb, restaurací i zábavy – například v nedalekých obchodních centrech Westfield na Chodově a Vivo v Hostivaři. Rodiny s dětmi dále ocení několik hřišť či blízký Toulcův dvůr s mateřskou školou a centrem ekologické výchovy s celou řadou přírodních zajímavostí. Sportovní vyžití zajistí venkovní posilovna nebo areál Jedenáctka s bazénem a multifunkční halou vzdálený jen 5 minut jízdy autem. Hostivař se stala vyhledávanou lokalitou pro rekreaci, a to především díky hostivařské vodní nádrži a lesoparku, které se nacházejí v blízkosti projektu. Příjemný výlet se dá podniknout do vesnické památkové zóny Stará Hostivař, děti se pak vyřádí v Divoké zahradě se zookoutkem či na unikátní hmatové stezce pro chůzi naboso. Objevovat kouzla přírody lze také na naučné stezce Povodím Botiče.
Autor: Crest Communications, Zdroj fotro: Crest Communications