Na Barrandovském mostě svítí 15 nových stožárů

19. Září 2023

Během čtyřiadvaceti hodin bylo na Barrandovském mostě vyměněno 15 stožárů veřejného osvětlení a natáhlo přes 2 km kabelů. To vše za plného víkendového provozu a v extrémních podmínkách, kdy teploty stoupaly k 35 stupňům. Za posledních 12 měsíců firma NTL Forensics obnovila přes 450 stožárů veřejného osvětlení a vyměnilo 3000 svítidel. Do roku 2025 bude ve výměně stožárů i svítidel veřejného osvětlení v Praze pokračovat.ZPĚT
 
   

Dne 19. srpna provedla společnost NTL Forensics výměnu 13 přírubových stožárů veřejného osvětlení o celkové délce 15 m a dva vetknuté  stožáry o celkové délce 16,5 m. Váha jednoho kompletního stožáru se pohybuje kolem 450 kg, instalace nového osvětlení se navíc uskutečnila za plného víkendového provozu. Kromě montáže nových světel položila skupina desíti techniků přes 2 km kabelového vedení. V nočních hodinách, kdy byly všechna nová světla zapojena, se rozsvítila jak stará tak nová svítidla, aby osvětlení silniční tepny nebylo omezeno a 15 starých světelných stožárů bylo následně demontováno. Celá akce výměny stožárů proběhla v rekordních 24 hodinách i v extrémní teplotě přesahující 35 stupňů vzduchu a 50 stupňů na asfaltu. Celá akce se uskutečnila ve spolupráci se společností PORR, která na Barrandovském mostě provádí rekonstrukci vozovky.

Obměna stožárů zvýšila bezpečnost a také úspory. NTL Forensics na mostě nainstalovalo světla s technologií LED. Tyto diody jsou úspornější než klasické osvětlení, mají delší životnost bez nutnosti pravidelné obměny a umožňují snadné stmívání, což vede ke snížení spotřeby energie. Udávaná životnost LED lamp je 25 let, navíc vydávají teplé bílé světlo působící pozitivně na lidskou psychiku.

„Výměnu osvětlení na Barrandovském mostě jsme dělali ve dvou etapách a díky skvělé koordinaci se společnostmi PORR a THMP se obě etapy obešly bez sebemenších komplikací a zároveň v rekordním čase,“ komentuje rekonstrukci Karel Vaniš, provozní ředitel NTL Forensics. „Současně jsme prodloužili rámcovou dohodu s TMHP na výstavbu a obnovu veřejného osvětlení pro roky 2023-2025. Zahrnuje stavební a elektromontážní práce čili výstavbu, výměnu nebo úpravu stožárů, svítidel, kabelového vedení, rozvaděčů, řídících systémů a dalších zařízení. Těšíme se proto na všechny nadcházející etapy prací na veřejném osvětlení v Praze,“ dodává Vaniš k dalším plánům NTL Forensics.

Společnost, která dodává své služby Technologiím hlavního města Prahy, za posledních 12 měsíců (od loňského srpna) obnovila nebo postavila přes 450 stožárů veřejného osvětlení společně s natažením přibližně 30 km kabelového vedení a výměnou přibližně 3 000 svítidel. Podle dat THMP bylo na území Prahy na konci roku 2022 v provozu 137 392 lamp elektrického osvětlení, z toho ale pouze kolem 12 tisíc světel využívá úspornější technologii LED. Radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza uvedl, že zrychlení a zefektivnění výměny technologie osvětlení je jednou z jeho hlavních priorit. Na obnovu a modernizaci veřejného osvětlení v Praze se v roce 2022 vynaložilo téměř 210 milionů korun a bylo nainstalováno kolem 3 tisíc úspornějších LED svítidel.

Kromě prací na Barrandovském mostě se firma NTL také podílela na revitalizaci Smetanova nábřeží, kde vyměnila 8 historických sloupů veřejného osvětlení s historickou tématikou nebo zajišťovala výměnu veřejného osvětlení v rámci rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí. V rámci dlouhodobého působení společnosti proběhla výměna více než 900 stožárů a 5 800 svítidel a natažení přes 70 km kabelového vedení po celé Praze.

Autor: ShrtCut Studio, Zdroj foto: NTL Forensics


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.