Je dobré neodmítat příležitosti, podruhé by již nemusely přijít

08. Březen 2022

Milan Šlachta je prvním českým šéfem skupiny Bosch v Česku a na Slovensku. A přestože v loňském roce musel řešit důsledky pandemie, výpadky v dodavatelských řetězcích nebo skokové nárůsty cen, zůstává optimistou. Řídí se heslem, že když vás práce baví, není problém být spokojený.
Přečtěte si, jak se Milan Šlachta staví k elektromobilitě a na které produkty Bosch je nejvíc pyšný.



ZPĚT
 
   

S jakými pracovními cíli vstupujete do roku 2022?
Tak samozřejmě hlavně zvládnout aktuální situaci na trhu a ve společnosti. Stále nás ovlivňuje probíhající pandemie covidu a z části s ní související nestabilita v dodavatelských řetězcích. Zároveň se jako každého i nás týkají skokové nárůsty cen energií a celkové cenové hladiny.
Já bych hlavně byl rád, pokud by se nám jako společnosti v tomto roce také podařilo vrátit k něčemu, co by se hodně blížilo normálu před pandemií. Stali se z nás odborníci amatéři na testování, očkování, virové nákazy, ale bohužel tato témata také znamenají i celkem dost kapacit a finančních prostředků. Zatím to zase na finále nevypadá, ale já jsem optimista. Pro ochranu našich zaměstnanců před covidem jsme v posledních dvou letech v rámci možností udělali maximum, teď se snad dočkáme ve zdraví i konce pandemie.

 

„Stále nás ovlivňuje probíhající pandemie covidu, nestabilita v dodavatelských řetězcích a skokové nárůsty cen energií.“
 

A jak hodnotíte uplynulý rok 2021? Jaké problémy jste musel řešit a co jste se při tom naučil?
Ještě nemáme rok uzavřený. Hlavně v naší nejsilnější oblasti podnikání, oblasti automobilového průmyslu, to byl rok dvou rozdílných pololetí. Začal velice dobře. Obratově jsme se vrátili na úrovně před pandemií a naším hlavním tématem bylo sehnat dostatek pracovníků. To se ale s narůstajícími problémy v dodavatelských řetězcích, myslím tím hlavně nedostatek polovodičových součástek, po létě výrazně změnilo. Museli jsme výrazně krátit výrobu, nařizovat dny volna a zároveň najít taková řešení, abychom si udrželi naše zaměstnance. Vycházeli a vycházíme stále z toho, že se situace v průběhu roku zlepší a my budeme muset hned zase dodávat na plnou kapacitu. Uvidíme, jak se budou vyvíjet první měsíce roku. Problémy s dodávkami se postupně promítly i do ostatních oblastí našich aktivit. Čipy začaly být nedostatkové téměř všude. Přesto bude ale rok 2021 například v divizích, jako je ruční nářadí nebo domácí spotřebiče, úspěšným. Je to i díky tomu, že zde prodáváme naše výrobky ve velké míře přes on-line, který je v ČR stále více v oblibě.
 

Kolik zaměstnanců má společnost Bosch v České republice? A které pozice je nejtěžší obsadit? Vrcholové manažery? Výrobní mistry?
V České republice zaměstnáváme v šesti společnostech více než osm tisíc zaměstnanců. Největší jsou společnosti v Jihlavě a v Českých Budějovicích, kde vyvíjíme a vyrábíme komponenty pro automobilový průmysl. V posledních letech rosteme zvláště v odděleních vývoje, což mě velice těší. Obsadit odborné pozice je těžší než v minulosti, ale nám se to daří. S dalším rozvojem digitalizace je na trhu práce velký zájem o odborníky z oblasti IT. V této oblasti se musíme vzdělávat všichni, je to určitá forma filozofie. Máme proto i vlastní programy, jak rozšiřovat kompetence a kvalifikaci. Nechceme čekat na to, až vzdělávací systém přiláká a nabídne více absolventů v těchto oborech. Nemusíme si nic namlouvat, to bude trvat z logiky věci roky. Daří se nám vzbudit zájem o práci s daty nebo o programování i u našich stávajících zaměstnanců.
 

„Vyšší podíl elektromobilů na silnicích nás nemine. Trend snižování emisí je v pořádku, ale ten čas na transformaci je příliš krátký. Změny se dějí v současnosti zlomem a ne postupnou evolucí.“

 

Většina lidí si vás spojuje s automobilovým průmyslem, kterému dodáváte komponenty. Jak rychle bychom podle vašeho názoru měli v ČR přejít k elektromobilitě? Nebylo by lepší jít na to pomalu a počkat, až budou technologie dokonalejší?
Nemyslím si, že bychom dnes patřili k zemím, které jsou průkopníky elektromobility, takže máme šanci čerpat ze zkušeností okolních států. Otázkou je, nakolik se nám to podaří využít nebo zda budeme hledat vlastní cesty. V každém případě nás vyšší podíl elektromobilů na silnicích nemine a je třeba to řešit. Tlak na plnění Pařížských dohod a cílů Green Deal na zlepšení klimatu nutí mimo jiné také automobilový průmysl k transformaci pohonů směrem k nulovým emisím. Elektromobilita bude proto v budoucnosti dominovat. Nemusí se ale jednat jen o bateriovou elektromobilitu. Roli budou hrát také pohony založené na vodíkových palivových článcích. Obecně je trend snižování emisí v pořádku, ale ten čas na transformaci je příliš krátký. Změny se dějí v současnosti zlomem a ne postupnou evolucí. Máme v Evropě přes 300 milionů vozidel a ty nebude snadné vyměnit za elektromobily. Čeká nás vyřešení obtíží s dobíjecí infrastrukturou, nedostatkem nových elektromobilů a jejich cenou. Snažíme se stále vysvětlovat, že zde existují alternativy, jak posunout užitečnost spalovacích motorů co nejdále - například při použití syntetických paliv. Pokud by se tato paliva vyráběla elektřinou z obnovitelných zdrojů, pak by byla takto poháněná auta také CO2 neutrální. Přibližovali bychom se tak emisním cílům už se současnými auty se spalovacími motory. Ale žádná z dnešních technologií není zatím schopna rychle nahradit současné technologie. Vývoj jde ale kupředu.

 

Obecně se dnes mluví o udržitelnosti, kam patří i ekologicky šetrné procesy či snižování emisí. Nakolik jsou vaše výrobní provozy ekologické? Je udržitelný rozvoj jednou z vašich priorit?
Udržitelnost vnímá společnost Bosch jako součást své společenské odpovědnosti. Vždy přistupujeme k řešením z pozice technologické neutrality, a to nejen v mobilitě ale i v ostatních oblastech ovlivňujících životní prostředí. Snažíme se hledat nejvhodnější řešení na základě faktů z celého životního cyklu výrobku nebo činnosti. Bosch je od roku 2020 první celosvětově CO2 neutrální průmyslovou společností, tedy ve všech svých 400 pobočkách, včetně České republiky. Nyní hledáme další potenciál v dodavatelských řetězcích, ve využití našich výrobků
a v jejich designu.
 

„Společně s automobilovým průmyslem musí logicky projít transformací i energetika. Bosch je od roku 2020 první celosvětově CO2 neutrální průmyslovou společností.“

 

Bude mít na trh s elektromobily vliv energetická krize? A bude mít EU po přechodu na obnovitelné zdroje pro elektromobily dost elektřiny?
Myslím, že současná ne. Ale logicky musí společně s automobilovým průmyslem projít transformací i energetika. Není to můj obor, takže nemohu vývoj v energetice nějak hluboce hodnotit. Doufám jen, že řešení přechodu na obnovitelné či bezemisní zdroje energie bude založeno na faktech a dostupných technologiích. Postupně se pozornost zaměřuje i na oblast tepelné techniky, která se také stále více orientuje na elektrické vytápění například moderními tepelnými čerpadly, která také máme v portfoliu, nebo v budoucnu třeba stacionárními palivovými články na plyn nebo vodík, vyrábějícími lokálně elektřinu a teplo, které u Bosche také vyvíjíme.

 

Zabýváte se také technologickým řešením budov. Jaké konkrétní produkty si od vás může pořídit majitel kancelářské budovy?
Majitel si může pořídit i integrované řešení, nejenom produkty. Od vytápění moderním plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem přes chlazení až po ozvučení a zabezpečovací a přístupové systémy. To vše umíme zaintegrovat do Bosch building integration systému (BIS), kterým se dá následně budova ovládat z jednoho místa. Zde se integrují všechny bezpečnostní technologie i s vizualizací v grafickém rozhraní v reálném čase. BIS zároveň tvoří ucelenou platformu pro logické řízení a snímání externích technologií, jako jsou výtah, brána do areálu, osvětlení budovy apod. Ale máme i řešení jako je třeba WeWash – veřejné prádelny s pračkami Bosch, kdy platba neprobíhá přes klasické mincové provozy, ale bezhotovostně přes aplikaci a mohou je třeba využívat komunity v jedné budově.

„Potěší, když zjistíte, že jsou Bosch polohové senzory na robotické helikoptéře, co létá na Marsu.“

 

Dá se říct, na které produkty z vašeho portfolia jste nejvíc pyšný?
Bosch má velice široké portfolio inovativních produktů a služeb, takže nejde říci, že bych měl vysloveně favorita. Jsem hrdý třeba na to, jak se Bosch prosadil na trhu s elektrickými koly se svými pohony. Jednu dobu jsem měl, alespoň v Čechách, pocit, že snad ani nemáme konkurenci, všude Bosch. Když jsem měl první motorku, tak se klíčku spínací skříňky u Jawy říkalo hovorově bošák. Tehdy jsem ještě netušil, kolik inovativních technologií Bosch přinesl do oblasti automobilového průmyslu. A stále přináší. Dnes i v oblasti komponentů pro elektromobily, kde máme ambici se stát jedním z leaderů trhu. Jinak jsem určitě pyšný na všechny výrobky vyrobené u nás v ČR. Z velké části jsou u nás i vyvíjeny. Naši zaměstnanci odvádějí perfektní práci a vynikající kvalitu a za to jim patří dík. A co opravdu potěší? Když zjistíte, že jsou Bosch polohové senzory na robotické helikoptéře, co létá na Marsu.
 

Jak se vám daří udržovat work-life balance? Jak nejraději odpočíváte, trávíte volný čas?
Práce vás musí bavit, pak většinou není problém být spokojený, i když je ta balance ne úplně v rovnováze. Jasně, jsou období, kdy mám pocit, že by to chtělo ubrat, že už je toho příliš. To má myslím každý. Mně pak pomáhá sport, vše, co má raketu, ale i lyže, paddleboard
nebo víkendový výlet někam, kde je hezky. Rád cestuji, pokud možno po vlastní ose a podle vlastního plánu. A když nic z toho nevyjde, tak rád něco kutím doma nebo na zahradě.

Která manažerská rada/zásada vám ve vaší kariéře nejvíc pomohla?
Já jsem vždy upřednostňoval spolupráci postavenou na důvěře a otevřenosti. Jak s nadřízenými, tak se zaměstnanci. A myslím, že je dobré neodmítat příležitosti, když se nabízejí, vystoupit ze svého komfortu, trochu zariskovat, podruhé by již nemusely přijít.

 

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: Bosch






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.