Dopady koronaviru na podnikání a manažerská predikce následujícího vývoje

06. Duben 2020

Na základě provedeného jedinečného průzkumu v oblasti real estates mezi specialisty v oblasti nemovitostí, společností zabývajících se property managementem, vlastníků budov a vybraných nájemců v budovách v regionu střední Evropy, kopírující G4, vzešlo desatero pravidel chování, které jsme shrnuli do následujícího textu. 



ZPĚT
 
   

Na základě provedeného jedinečného průzkumu v oblasti real estates mezi specialisty v oblasti nemovitostí, společností zabývajících se property managementem, vlastníků budov a vybraných nájemců v budovách v regionu střední Evropy, kopírující G4, vzešlo desatero pravidel chování, které jsme shrnuli do následujícího textu.


Obecným společným faktorem ovlivňující současné uvažování a rozhodování je pocit nejistoty pramenící především ze dvou faktorů. Prvním je nepředvídatelné chování nájemců v budovách, jenž by mohli zásadě ovlivnit ekonomickou stabilitu nemovitostí a přispět k začátku dominového ekonomického efektu. Dalším faktorem nejistoty je reakce vlastníků společností, jejich stabilita ale i dlouhodobá vize.
Zároveň se 96 % panuje shoda, že tato situace i přes postupné uvolňování omezení, zásadním způsobem změní svět a situace se v Evropě nevyřeší dříve než na konci roku 2021.


Jaká pravidla vyplynula z uvedeného průzkumu:

Úvaha prv; mezi respondenty panuje shoda, že přestože současná situace není jednoduchá, je klíčové zajistit fungování budovy. Zachovat provoz budovy. Primární je ujištění, že budova dostatečně funguje poskytujete servis jako doposavad (dodávky energií, zajištění funkčnosti výtahů, ostatní servisy budovy). I když je v řadě míst vyhlášen vládami karanténní stav budovy minimálně zaměstnanci chodí do práce a jsou tedy využívány.
V některých zemích G4 vlády podmiňují znovuotevření budovy nebo její plnou funkčnost instalací zařízení na měření teploty vstupujících (viz. Slovenská republika) nebo limitace vstupu osob do budovy (téměř v celé G4). To znamená, že provoz budovy musí být zachován.

Úvaha druhá: Ekonomika; jsou prováděny kontroly rozpočtů, přehodnocení příjmové a nákladové části rozpočtu, vyjednávání úvěrových dohod. Drtivá skupina respondentů se shodla, že nelze již druhý kvartál neovlivnit, a proto je třeba se zaměřit na 3. a 4. kvartál 2020. V oblasti Capexu viz. úvaha devátá  

Úvaha třetí: Proveďte kontrolu všech smluvních vztahů, závazků, pohledávek či objednávek. Doba předcházející přinášela řadu obchodních vztahů založených na ústních dohodách. Je třeba si stanovit rozpočtový pořádek. Každopádně vstřícná komunikace vítězí.

Úvaha čtvrtá: respondenti shodně uvedli, že zažité formy chování v obchodních vztazích mohou být zastaralé a je třeba se přizpůsobit současné situaci. Není doba si vybírat. Je lepší uzavřít rychlé a efektivní dohody. Lepší vyjednat nové podmínky, než ztratit nájemce. Respondenti uvedli, že dávají 3-4 měsíční „nájemné prázdniny“ nájemcům. 93,6 % provozovatelů budov však potvrdilo, že budou po nájemcích vynucovat servisní poplatky.

Úvaha pátá: respondenti potvrdili, že celá současná situace rychle posune vpřed automatizaci budov a snížení podílu lidské síly. U respondentů, kteří se určili jako manažeři s konzervativním přístupem k řízení budov, v 97 % potvrdili, že současná situace jim pomohla v rozhodnutí více zautomatizovat budovy.

Úvaha šestá: globální situace přiměla přehodnotit dosavadní a budoucí strategií komunikace budovy, její určení, ale i řízení nemovitosti. 88,9 % respondentů uvedlo, že zcela přehodnocuje budoucí skladbu nájemců, 76,8 % marketingové strategie a 93 % změnu konceptu nemovitosti.

Úvaha sedmá: Řízení nemovitosti. 58 % dotázaných se shodlo, že bude zvažovat zdali bude budovy spravovat interním týmem nebo dodavatelem.

Úvaha osmá: Nabízení pragmatických řešení. Snažte se v každé situaci zachovat chladnou hlavu a dohodněte se se svými partnery na rozumných řešeních v rámci strategie, plateb a budoucí spolupráce. 

Úvaha devátá: Capex a nemovitost; respondenti v 86 % uvedli, že to byla první z kapitol, kde hledali ekonomické úspory. Až 97 % respondentů chce využít jedinečné socio-globální situace (zvyšování nezaměstnanosti, vyšší migrace zaměstnanců mezi povoláními, atd.) k provádění oprav, stavebních úprav, péče o technologie, malování, zlepšování hygienického prostředí).

Úvaha desátá: Budoucnost nemovitostí; z 98 % se respondenti koncentrují na otevření budovy a její provozuschopnost, 88 % se obává, aby budovy byly ve stavu provozuschopném k otevření. Jak bylo uvedeno výše, lze očekávat nutné investice do zabezpečení budovy proti vstupu osob s vyšší teplotou, zajištění dekontaminačních postupů atd. protože situace okolo virové epidemie bude trvat minimálně ještě rok a půl. 76,8 % respondentů bude měnit marketingovou strategii a 93 % změnu konceptu budovy.

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.