Co nám může pomoci při vytápění?

02. Září 2022

Doplňkové zdroje vytápění v rodinném domě i bytě oceníte. Umějí efektivně vyhřát místnost, jsou energeticky úsporné, nabízejí hezký design i levný provoz. Boom zažívá třeba tepelné čerpadlo, o jehož chod se prakticky nemusíte starat. Odpadá nákup topiva, manipulace se dřevem či uhlím, nevyžaduje téměř žádnou údržbu a jeho provoz je finančně úsporný.



ZPĚT
 
   

Tepelné čerpadlo je ekologické, šetrné k životnímu prostředí, neporušuje ozónovou vrstvu. Při jeho výběru věnujte pozornost dostatečnému výkonu, úspornému provozu, nízké hlučnosti a také nejvyšší dosažené teplotě topné vody.

Velmi důležité je, na jakou teplotu dokáže čerpadlo vodu zahřát jen kompresorem, tedy bez potřeby záložního zdroje tepla. Zásadní je to hlavně u rekonstrukce starších domů, které mají topnou soustavu obvykle navrženou na vyšší teplotu. 

Máte podlahové vytápění?
Právě pro něj je šikovné tepelné čerpadlo a toto spojení představuje ideální variantu. Výhodné je totiž pro životnost tepelného čerpadla i pro naši peněženku. Podlahové topení potřebuje nízkou teplotu topné vody, zpravidla maximálně 35 °C. Díky tomu se šetří chod tepelného čerpadla, jež nemusí pracovat na vysoký výkon, protože této nízké teploty dosáhne tepelné čerpadlo i s nižším výkonem. Od toho se odvíjí i nižší spotřeba elektřiny, a tedy vyšší finanční úspory.

Podlahové topení navíc topí celoplošně, což vytváří v místnosti lepší tepelný komfort a splňuje tepelnou pohodu (nohy v teple, hlava v chladu). Počítejte ale s větší setrvačností, když si budete chtít přitopit třeba jen o pár stupňů, může to trvat i celý den. Podlahové topení totiž musí nejdříve vyhřát vrstvu, v níž je uloženo, až poté se začne předávat teplo do vzduchu v místnosti.

Klimatizace chladí i topí
Klimatizační jednotky slouží skvěle nejen v létě, ale lze je využívat i přes rok k energeticky úspornému vytápění, a dokonce i k čištění vzduchu (umějí z prostředí odstranit choroboplodné zárodky, prachové částice i pylová zrna). Pracují na principu vzduch-vzduch, podobně jako tepelná čerpadla. Do jejich venkovních jednotek je nasáván vzduch, z něhož se následně odebírá energie a využívá se k chlazení nebo ohřevu vzduchu uvnitř budovy.

Klimatizace mají nízké investiční náklady, schopnost rychle změnit teplotu a mají levný provoz (zejména u energeticky úsporných staveb). Podle odborníků je však velmi důležité pečlivě promyslet umístění a možnost řízení proudu vzduchu. V nezateplené budově rozhodně mějte v záloze i další zdroj tepla.

Koupelnové žebříky umějí design
Koupelnu příjemně vyhřejí topné žebříky i designové panely. Při výběru topného tělesa se zaměřte především na jeho výkon. Ten se odvíjí od velikosti vytápěné místnosti, ale také účelu, ke kterému bude sloužit. Zohledněte i rozměr radiátoru: vzhledem k velikosti místnosti i počtu osob v domácnosti (zvláště když primárně slouží na sušení ručníků).

Žebřík může být elektrický nebo teplovodní, a tedy připojený k otopné soustavě v domě. Možná je i kombinace obou typů. Ohledně materiálů se často používají ocelové radiátory, které se velmi rychle ohřejí a uvolňují teplo do okolí. Mají schopnost pokračovat v ohřevu i po vypnutí žebříku.

Dále je to hliník, který je velmi lehký, a tedy ideální k instalaci do tenké příčky. Velice rychle se ohřeje, ale i tak stejně rychle vychladne (rychleji než ocelový).

Koupelnové žebříky nabízejí skvělý design, na trhu jsou zajímavá provedení rozmanitých tvarů a barev, povrchových úprav. Některá jsou i s bonusem navíc: vestavěným zrcadlem.

Autor: Sylva Svobodová, Právo, redakce,  Zdroj foto: Korado

 

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.