Ústí nad Labem: renesance provozu inovativní a nature friendly MHD

13. Únor 2023

V předchozích článcích na téma Smart Cities jsme již naznačili, jak se česká města vypořádávají s výzvami nejnovějších technologií. Snažíme se jít s dobou a aplikovat ty nejhospodárnější a nejefektivnější technologie ke zlepšení životní úrovně občanů. Dnes bych chtěla obrátit vaši pozornost na další město, jež zaujímá odpovědný postoj vůči ochraně životního prostředí, a proto postupně zavádí do svých ulic zázračné novinky. Ty se postupem času, doufejme, stanou samozřejmostí. Jedná se o městskou hromadnou dopravu s vodíkovými palivovými články a moderní testovací polygon pro rozvoj autonomního typu vozidel a s tím spojených inovací.



ZPĚT
 
   

O daných novinkách jsme si povídali s primátorem města Ústí nad Labem PhDr. Ing. Petrem Nedvědickým. Prozradil nám něco málo o  projektu U SMART ZONE a podrobněji rozvedl téma potenciálního technologického městského rozvoje, a to zejména vodíkovou MHD, v níž se kromě netradičního způsobu provozu předpokládají i další benefity uvnitř vozového parku.

Jak dlouho trval samotný vývoj testovacího polygonu?
Vývoj stále probíhá. Je zpracována studie proveditelnosti a v současnosti ČVUT pracuje na vytvoření digitálního dvojčete tohoto polygonu. Polygon v Ústí nad Labem je jedním ze tří plánovaných polygonů. Unikátní je v tom, že jde o provoz v reálném čase.

Plní projekt vaše očekávání?
Projekt je v začátcích, cílem je, aby na polygonu jezdila autonomní vozidla a firmy zde mohly zkoumat autonomní vozy a jiné technologie. Provoz zatím neprobíhá a z pohledu legislativy ani není možný. Zatím je vše v přípravné fázi. Přestože je projekt stále ve fázi vývoje, lze konstatovat, že je potenciální zárukou lepší bezpečnostní situace na silnicích. Účastníkům silničního provozu se totiž často stane, že najednou z nějakého důvodu ztratí pozornost a dojde k nehodě. Technologiím v tomto ohledu můžeme důvěřovat o něco více.

Jaké další plány do budoucna máte v oblasti Smart Cities? Která oblast je nejvíc lákavá z hlediska technologického rozvoje?
Z pohledu města je nejvíce lákavá oblast vodíku a spolupráce se Spolchemií. 

Dopravní podnik města Ústí nad Labem v roce 2021 jako první v České republice vybral dodavatele autobusů na vodík. Vodíkové autobusy budou splňovat veškeré nároky na moderní cestování. 

Vozidla budou zcela nízkopodlažní, vybavena celovozovou klimatizací, nabíječkami standardu USB, kamerovým systémem, který umožní řidiči pohodlné sledování prostoru u všech dveří a dalšími moderními prvky přispívajícími především k bezpečnosti přepravy. O dostatečnou dynamiku v podmínkách našeho města se postarají elektromotory o výkonu 2x125 kW. Dojezd vozidla je až 350 km. Mezi hlavní přednosti těchto vozidel patří dynamika, bezemisní provoz a snížení hlukové zátěže. Tato vozidla by měla v budoucnu nahradit stávající vozidla na naftu a CNG. Jako pohon pro naše vozidla bude sloužit vodík, který vzniká při výrobě v místní Spolchemii jako vedlejší produkt. Pořízení autobusů s vodíkovými palivovými články je součást strategického projektu „Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem“. 

Vize v oblasti Smart Cities jsou například využití geotermální energie pro zásobování teplem městských budov. Příští rok bude vybudován pilotní projekt 5G sítě, což zname ná pořízení 15 až 18 kamer na 5G signál do míst, kde není optická síť, a přenos velkých souborů v reálném čase. Dalším projektem může být Inteligentní depozitář městského muzea. Vznikne v bývalé trafostanici a bude částečně zpřístupněn veřejnosti. Bude obsahovat inovativní skladovací technologie, bude plně digitalizován a areál bude energeticky soběstačný. Lákavá je samozřejmě i výstavba vysokorychlostní železnice Praha – Drážďany, kterou město podporuje, i s terminálem v centru města, i když naše město není iniciátorem.

První vodíkový autobus byl ve městě představen na Mírovém náměstí 6. června 2022, a jak už bylo řečeno, očekává se, že co nejdříve zcela  nahradí běžnou dopravu. Je důležité, abychom uznali nezbytnost a vhodnost daného řešení, jelikož moderní průmysl už tak zatěžuje životní prostředí, a průmysl závislý na ropě se jeví v tomto ohledu doslova jako žába na prameni. Je také třeba poznamenat, že pro uskutečnění tohoto plánu je nezbytná i vodíková stanice, pro jejíž zprovoznění město obdrželo téměř 31 milionů Kč z Operačního programu Doprava. 

Zavedení infrastruktury vodíkové mobility navazuje na memorandum o spolupráci mezi městem a Spolchemií a na Národní akční plán, jehož cílem je zlepšit kvalitu života ve městech a snížit závislost na ropných produktech. Po vybudování stanice by mělo následovat pořízení vodíkových autobusů, které by zajistily jak dopravu městskou, tak krajskou, protože jejich dojezd je až 350 km. Zavedení městské vodíkové mobility je bezesporu výzvou i příkladem pro ostatní města, jejichž počet obyvatel i turistů je značně větší. Čím dál tím více si všímáme komplikací vyvolaných klimatickými změnami. Je pravda, že Evropa je v tomto ohledu ještě více méně v pořádku, avšak to neznamená, že je zcela bez rizika. 

„Vodík má v našem městě dlouholetou tradici, vyráběl se zde už na konci 19. století, podíl měl ale i na udělení Nobelovy ceny Viktoru Hessovi. Nyní se vrací jako technologie budoucnosti, která dokáže pozvednout naši MHD na úplně jinou úroveň. Věřím, že se v Ústí bude vodíku dařit minimálně tak dobře, jak tomu bylo v minulosti,“ říká primátor města PhDr. Ing. Petr Nedvědický. 

Snížení závislosti na ropné produkci je také aktuální z hlediska finančního, obzvlášť nyní v době bezprecedentní inflace. Postupné nahrazování ropy a ropných produktů je rovněž skvělým řešením, jak zmenšit závislost České republiky na této surovině a jejím dodavateli. Jak totiž ukazuje praxe, je nejlepší spoléhat se v rámci možností jen sám na sebe.

 

Autor: Yeva Bartkiv, Zdroj foto: Shutterstock / Magistrát města Ústí nad Labem

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.