V předchozích článcích na téma Smart Cities jsme již naznačili, jak se česká města vypořádávají s výzvami nejnovějších technologií. Snažíme se jít s dobou a aplikovat ty nejhospodárnější a nejefektivnější technologie ke zlepšení životní úrovně občanů. Dnes bych chtěla obrátit vaši pozornost na další město, jež zaujímá odpovědný postoj vůči ochraně životního prostředí, a proto postupně zavádí do svých ulic zázračné novinky. Ty se postupem času, doufejme, stanou samozřejmostí. Jedná se o městskou hromadnou dopravu s vodíkovými palivovými články a moderní testovací polygon pro rozvoj autonomního typu vozidel a s tím spojených inovací.
O daných novinkách jsme si povídali s primátorem města Ústí nad Labem PhDr. Ing. Petrem Nedvědickým. Prozradil nám něco málo o projektu U SMART ZONE a podrobněji rozvedl téma potenciálního technologického městského rozvoje, a to zejména vodíkovou MHD, v níž se kromě netradičního způsobu provozu předpokládají i další benefity uvnitř vozového parku.
Jak dlouho trval samotný vývoj testovacího polygonu?
Vývoj stále probíhá. Je zpracována studie proveditelnosti a v současnosti ČVUT pracuje na vytvoření digitálního dvojčete tohoto polygonu. Polygon v Ústí nad Labem je jedním ze tří plánovaných polygonů. Unikátní je v tom, že jde o provoz v reálném čase.
Plní projekt vaše očekávání?
Projekt je v začátcích, cílem je, aby na polygonu jezdila autonomní vozidla a firmy zde mohly zkoumat autonomní vozy a jiné technologie. Provoz zatím neprobíhá a z pohledu legislativy ani není možný. Zatím je vše v přípravné fázi. Přestože je projekt stále ve fázi vývoje, lze konstatovat, že je potenciální zárukou lepší bezpečnostní situace na silnicích. Účastníkům silničního provozu se totiž často stane, že najednou z nějakého důvodu ztratí pozornost a dojde k nehodě. Technologiím v tomto ohledu můžeme důvěřovat o něco více.
Jaké další plány do budoucna máte v oblasti Smart Cities? Která oblast je nejvíc lákavá z hlediska technologického rozvoje?
Z pohledu města je nejvíce lákavá oblast vodíku a spolupráce se Spolchemií.
Dopravní podnik města Ústí nad Labem v roce 2021 jako první v České republice vybral dodavatele autobusů na vodík. Vodíkové autobusy budou splňovat veškeré nároky na moderní cestování.
Vozidla budou zcela nízkopodlažní, vybavena celovozovou klimatizací, nabíječkami standardu USB, kamerovým systémem, který umožní řidiči pohodlné sledování prostoru u všech dveří a dalšími moderními prvky přispívajícími především k bezpečnosti přepravy. O dostatečnou dynamiku v podmínkách našeho města se postarají elektromotory o výkonu 2x125 kW. Dojezd vozidla je až 350 km. Mezi hlavní přednosti těchto vozidel patří dynamika, bezemisní provoz a snížení hlukové zátěže. Tato vozidla by měla v budoucnu nahradit stávající vozidla na naftu a CNG. Jako pohon pro naše vozidla bude sloužit vodík, který vzniká při výrobě v místní Spolchemii jako vedlejší produkt. Pořízení autobusů s vodíkovými palivovými články je součást strategického projektu „Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem“.
Vize v oblasti Smart Cities jsou například využití geotermální energie pro zásobování teplem městských budov. Příští rok bude vybudován pilotní projekt 5G sítě, což zname ná pořízení 15 až 18 kamer na 5G signál do míst, kde není optická síť, a přenos velkých souborů v reálném čase. Dalším projektem může být Inteligentní depozitář městského muzea. Vznikne v bývalé trafostanici a bude částečně zpřístupněn veřejnosti. Bude obsahovat inovativní skladovací technologie, bude plně digitalizován a areál bude energeticky soběstačný. Lákavá je samozřejmě i výstavba vysokorychlostní železnice Praha – Drážďany, kterou město podporuje, i s terminálem v centru města, i když naše město není iniciátorem.
Autor: Yeva Bartkiv, Zdroj foto: Shutterstock / Magistrát města Ústí nad Labem