Zimní období s sebou nese nejen teplou atmosféru vánočních svátků, ale i kratší a chladnější dny. Je proto důležité zamyslet se nad tím, jak mohou sezónní změny ovlivnit naše čtyřnohé miláčky a co lze udělat pro jejich zdraví i spokojenost během zimních měsíců.
Jak chlad ovlivňuje domácí zvířata
S klesajícími teplotami je hodně majitelů méně ochotných se svými psy chodit na delší procházky nebo cvičit. Méně pohybu znamená menší výdej kalorií. Krmení vašeho mazlíčka stejným množstvím krmiva může mít za následek "zimní tloustnutí", které je nezdravé. Jakmile si všimnete, že váš chlupatý kamarád přibírá na váze, snižte mu denní porci krmiva. Jak ale přistupovat ke psům nebo kočkám, které tráví většinu času venku?
Odborníci tvrdí, že psy a kočky vystavené chladnému počasí potřebují dva až třikrát vyšší přísun kalorií než během teplých měsíců. Prvním důvodem je celkově vyšší spotřeba kalorií, a druhým je chvění, které je prostředkem na udržení tělesné teploty. Chvěním ale zvíře spotřebuje velké množství kalorií. Zvýšení kalorií ve stravě vede k větší akumulaci tuku, čímž se kompenzují kalorické ztráty z chvění. „Zvýšit kalorickou dávku můžete pomocí speciálně formulovaných krmiv. Speciální složení zaručí zvýšený přísun kalorií, a zároveň se nemusíte obávat, že váš pes zkonzumuje příliš mnoho potravy“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Přistupte k postupné změně
Během zimy je dobré upravit stravu psů i koček tak, aby měly co nejlepší výživu. Pokud se rozhodnete pro změnu krmiva, postupujte pomalu. Příliš náhlá změna stravy může vést k průjmům nebo zvracení. Několik prvních dní míchejte nové krmivo se starým v poměru 50/50 a potom postupně zvyšujte množství nového a snižujte množství starého. Postupujte tak v průběhu týdne až deseti dnů, abyste snížili pravděpodobnost problémů.
Nezapomínejte na přístřešek
Pokud máte mazlíčka, který se pohybuje převážně venku, je nevyhnutelné zkontrolovat jeho vnější přístřešky. „Vaše zvíře musí mít možnost přiměřeného úkrytu před nepříznivými vlivy počasí. Například psi žijící venku budou potřebovat pevný, izolovaný přístřešek, který jim umožní schoulit se, aby si udrželi tělesné teplo, a zároveň pomůže blokovat vítr, déšť, led a sníh,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.
Kočky mohou být vynalézavější – zejména, když jde o hledání úkrytu před zimními živly. Tento úkryt se však může nalézat vedle motoru vašeho auta, na horní části kol nebo v jiných ukrytých částech auta. Právě proto nezapomeňte před jízdou poklepat na kapotu, abyste vyplašili případné kočičí návštěvníky. Kontrola kapoty a kol je na místě vždy, i když žádnou kočku nevlastníte.
Péče o kůži
Stejně jako u lidí, také psí kůže se může při nižších teplotách rychle vysušit a podráždit. Suchá kůže rovněž vede k nadměrné tvorbě lupů nebo ekzémů, a pokud se neudržuje, může zvíře obtěžovat. Naštěstí je poměrně jednoduché udržet kůži a srst chlupatého kamaráda zdravou. „Strava s vyšším obsahem bílkovin může vašemu psovi nebo kočce pomoct udržovat srst zdravou. Hledejte také krmiva s obsahem olejů z ryb nebo kokosu. Tyto oleje pomáhají nejen zdravé pokožce, ale rovněž zlepšují trávení, snižují alergické reakce a pomáhají imunitnímu systému vašeho domácího miláčka“ dodává David Benda.
Nezapomínejte ani na péči o tlapky, na které jsou denně kladeny vysoké nároky. Bříška tlapek se po kontaktu s ledem nebo posypovou solí mohou až příliš vysušit a popraskat. Ošetřit je můžete speciálními balzámy na tlapky, které je zvláční a zregenerují.
Autor: MÉDEA PUBLIC RELATIONS, Zdroj foto: MÉDEA PUBLIC RELATIONS