Rekonstrukce. Na co si dát pozor a na co nezapomenout.

06. Duben 2021

Po dlouhém zvažování se konečně chystáte pustit do rekonstrukce. Jenže i rekonstrukce představuje poměrně složitý proces, při kterém musíte ohlídat několik důležitých věcí. Připravili jsme jednoduchý přehled, na co při rekonstrukci nezapomenout, a na co si dát určitě pozor.



ZPĚT
 
   

V jakém rozsahu rekonstrukce proběhne 
Kompletní rekonstrukce - většinou vyžaduje odborníka. Projektant pomůže s přípravou plánu nového interiéru a často najde i praktická a levnější řešení, než vás původně napadnou. Do rekonstrukce se můžete pustit i sami nebo si nechat pomoct a využít tzv. rekonstrukci na klíč. Počítejte ale s tím, že odhadnuté náklady na začátku rekonstrukce, se mohou v průběhu prací i zvýšit. Například jen nová kuchyň vás může vyjít na 150-200 tisíc korun.

Částečná rekonstrukce - nejčastěji jde o rekonstrukci koupelny, kuchyně. V případě starších panelových domů o rekonstrukci bytového jádra. Částečná rekonstrukce nepřináší tolik nákladů, ale je potřeba ji dobře promyslet. Tím, že budete měnit jen určité části domu nebo bytu, měl by prostor ladit jako celek.

Jaké materiály při rekonstrukci využít
Vhodná volba materiálů vám zaručí, že na další rekonstrukci nebudete muset myslet několik desítek let. Kvalitní materiály by měly být hlavně funkční a odolné. Myslete i na úsporu nákladů do budoucna. Například kvalitním zateplením můžete snížit roční spotřebu energie. To samé platí i u výběru oken a dveří. Okny může unikat až 40 % tepla.

Pokud měníte i podlahy, zvažte, jaké materiály použijete. Dřevo je odolné, ale vyžaduje větší péči. Vinylové podlahy naopak vyžadují minimální údržbu a na výběr máte nespočet různých dekorů.

Jaká povolení úřadů k rekonstrukci potřebujete
Pokud nebudete při rekonstrukci zasahovat do nosných konstrukcí budovy, pak nepotřebujete stavební povolení. Pokud rekonstruujete byt, musíte mít k rekonstrukci souhlas bytového družstva nebo společenství vlastníků. Podle rozsahu rekonstrukce si ale vždy zjistěte, jestli bude návštěva stavebního úřadu nutná nebo ne.
Rekonstrukci bytu je dobré také včas oznámit sousedům, kvůli hluku, který s sebou práce v bytě přinesou.

Ne všechno zvládnete svépomocí
Rekonstrukce svépomocí je lákavá hlavně díky možnosti ušetřit za odborné práce. Ne všechno ale zvládnete sami. Pokud se pouštíte třeba do nové kuchyně, nejspíš to zvládnete sami nebo třeba s pomocí známého. Na složitější práce jako je třeba nové zateplení nebo příprava nových rozvodů už ale raději pozvěte odborníka.
Pokud se pouštíte do bourání a nevíte, jaká stěna je nosná, určitě využijte služby statika.

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.