Pět důvodů, proč si pořídit mobilheim

27. Říjen 2020

Co se vám vybaví, když se řekne mobilní dům? Mobilheimy začaly být velmi oblíbené v 50. a 60. letech minulého století ve Spojených státech. Umožňovaly totiž snadný přesun za prací. Až později se začaly používat k rekreačním účelům a oblíbili si je Britové, Holanďané či Švédové. Stejně jako karavany nebo obytné vozy, jsou i mobilheimy v Česku vzkvétajícím trendem.
Pojďme se podívat na hlavní výhody, které vlastnictví pojízdných domů přináší.



ZPĚT
 
   

Komfort srovnatelný s bytem 
Mobilní dům poskytuje svým obyvatelům v podstatě stejné pohodlí jako typický byt. Je plně vybavený a dispozičně řešený jako klasické byty. Na trhu najdete mobilheimy různých dispozic, takže jen na vás, jestli potřebujete prostor srovnatelný s velikostí bytu 2+kk nebo 4+kk. Je to ideální řešení, pokud chcete na rychlo a pohodlně vyřešit třeba rekreační bydlení. Pro někoho není představa chaty nebo chalupy zrovna lákavá, protože vidí, kolik je za tím vším práce. Naproti tomu mobilheim je mnohem méně náročný na údržbu.
Pokud byste chtěli z mobilheimu vytvořit na první pohled bydlení, které připomíná klasický dům, jde to. Můžete třeba přidat vyšší šikmou střechu, která dodá mobilnímu domu vzhled klasického baráčku. Můžete také vyměnit okna a dveře, tak aby napodobily ty u domu. A když přidáte verandu nebo terasu, tak si mobilní dům zútulníte a nebude působit takovým “dočasným” dojmem.

Finančně a energeticky nenáročné bydlení
Další výhody co se týče financí je, že například pojištění mobilheimu je levnější než u klasické nemovitosti. Topení, ohřívání vody nebo vaření můžete řešit elektřinou nebo plynem, ale také solární energií. Životnost mobilheimů se udává většinou kolem padesáti let, během kterých je potřeba údržby spíš minimální.
Samozřejmě i samotná pořizovací cena je výrazně nižší než u domu či bytu. Je třeba počítat i s tím, že samotná cena mobilního domu není jediný náklad. Také je potřeba mít pozemek, kam ho “zaparkujete”. Nicméně hlavní výhoda je ta, že se dá převážet a můžete si tak udělat třeba prázdninové sídlo vždy v jiné lokalitě. Což se vám s klasickou chatou už nepovede.

Multifunkční využití
Mobilheim nemusí sloužit primárně jen k bydlení. Můžete ho využít také jako klubovnu nebo zázemí pro různé sportovní kluby nebo zájmová sdružení. Pokud máte velkou zahradu, můžete si na ní mobilní dům pořídit a vytvořit si alternativu k zahradnímu domku.
Případně z toho udělat klubovnu pro děti nebo vnoučata.
Mobilní domky se samozřejmě dají využít i komerčně jako nejrůznější buňky pro stavaře. Jde z nich udělat třeba zázemí k autobazaru, případně i stánek rychlého občerstvení.

Celoroční využití díky zateplení
Mobilní dům můžete využívat celoročně. Ani zima vás nemusí děsit, pokud si mobilheim dostatečně zateplíte. Je ale potřeba zateplit nejen stěny, ale také střechu a podlahy. Jinak vám unikne spousta cenného tepla.
Můžete si mobilní dům zateplit sami, nebo si už při pořizování pohlídat, aby měl dům už vlastní izolační vrstvu.

Interiér přesně podle vašich představ
Vnitřní vybavení zejména levnějších mobilheimů může na někoho působit trochu neoriginálně a stroze. Naštěstí si můžete, stejně jako v bytě, všechno přizpůsobit svému stylu. Případně se dívat rovnou po trochu dražších mobilních domech, které mají kvalitněji zpracované vnitřní vybavení. Nemusíte se tak vůbec bát, že by takové bydlení působilo lacině nebo neútulně.

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.