Pandemie koronaviru urychlila nástup nových technologií

18. Prosinec 2020

Už s první vlnou pandemie se ukázalo, jak důležitý je důkladný dohled na dění ve veřejných prostorách, kde se schází velké množství lidí. Ať už to jsou třeba nákupní centra, nádraží anebo foyer různých úřadů či vysokých škol, o zdravotnických zařízeních ani nemluvě.
Vyplatí se proto vybavit se špičkovou technikou na sledování návštěvníků nejrůznějších zařízení.



ZPĚT
 
   

Pozor, ten člověk má horečku! 
Na trhu jsou nyní už špičková zařízení pro hromadné bezkontaktní měření teploty, která mohou uživatelům velmi pomoci při vyhledávání nemocných lidí (ale – jak ukázaly zkušenosti z USA či Izraele – také třeba zločinců, kteří bývají ve stresu a proto mívají zvýšenou teplotu). Zařízení pracuje s fantastickou přesností 0,3 stupně Celsia, přičemž provádí duální měření: jak teploty obličeje, tak očí.

Tyto systémy jsou k mání jak v podobě „pistole“ do ruky, tak pro sledování velkých prostor, kdy zároveň sledují řadu různých údajů o návštěvnících. Shromážděná data pak lze ještě při kombinaci s běžnou kamerou využít pro řadu potřeb, počínaje například registrací počtu vstupů osob, přes takzvané heatmapy, automatické rozpoznávání obličeje konkrétní osoby a toho, zda lidé nosí roušky, sledování doby setrvání návštěvníků v daném prostoru a jejich pohybu, ale třeba i pro plánování reklamních akcí apod.

Jak se právě v současné době ukazuje, kamerové systémy ve spolupráci se senzory dokáží odvést obrovský kus práce
a značně zjednodušit management hlavně vnitřních prostor. Zařízení přitom může pracovat na stávající Wi-Fi síti.

Neplaťte, když nemusíte
K dispozici je už také řada moderních systémů, které provozovatelům prostor umožní značně snížit náklady. Velmi efektivní se například ukazují být systémy regulace teploty podle počtu osob v objektu, venkovní teploty, odkud a jak silně svítí slunce apod. Vše se samozřejmě měří a ovládá vzdáleně – pomocí čidel. K dispozici jsou přitom i „kouzla“ jako například to, že se po vjezdu vozidla do podzemního parkingu rozsvítí jen ta světla, která posádku vozu dovedou k nejbližšímu výtahu.

Podle energetické spotřeby a spotřeby vody v jednotlivých částech budovy potom lze také vytvořit strategii dalších úspor – poměrně běžné je dnes už například využití dešťové vody na toaletách. Obchůzky objektů fyzickou ostrahou mohou nahradit kamery, správa objektu může probíhat na dálku (bez přítomnosti pracovníků v objektu). Kamery zde opět doplňují senzory a čidla, která včas zaznamenají například nepatřičný hluk, otřesy, poruchy či změny teploty. V současnosti mimořádně aktuální a žádanou službou jsou pak speciální dezinfekční úklidy rosením a při použití ozonového generátoru. Díky nim může mít uživatel objektu jistotu, že jeho personál i klienti vstupují do maximálně čistých prostor, ve kterých na ně nečíhá žádná nákaza. Samozřejmě přitom je ale třeba v průběhu dne podle potřeby úklid na kritických místech či podle situace opakovat. Tady opět pomohou kamery, sledující dění v daných prostorách.

Foto: archiv M2C
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.