Názvy nových ulic (i těch starých)

24. Listopad 2021

Developeři vyhledávají nejen nové destinace k bydlení, ale vymýšlejí i názvy nově vznikajících ulic. Prestižní adresa je totiž skvělou vizitkou a ulice Václava Havla nebo Olgy Havlové lákají mladé lidi, kteří si pořizují své první bydlení. Podle developerů působí dobře i neutrální názvy ulic typu Větrná, Slunečná nebo Útulná. Jenom v Praze vzniká v průměru sto nových názvů ročně.ZPĚT
 
   

Pryč se Stalinem, Leninem a dalšími soudruhy

Nové názvy ulic se nevztahují jen k novostavbám, ale i ke starším městským čtvrtím. Poslední velká vlna přejmenovávání ulic proběhla hned po Sametové revoluci. V Praze se přejmenování týkalo asi stovky ulic. Ulice pojmenované po soudruzích Stalinovi a Leninovi zmizely a byly nahrazeny novými názvy. Původní Stalinova třída je dnes Vinohradská, z původní Leninovy třídy se stala Evropská. 

Přejmenování někdy působilo i komicky. Například v Jihlavě byla ulice 25. února přejmenována na 17. listopadu. (25. únor, den komunistického státního převratu, byl nahrazen 17. listopadem, který vedl k pádu komunismu.)

Ze všech českých ulic byly odstraněny i cedule nesoucí jméno Klementa Gottwalda, který potvrdil rozsudek smrti pro právničku a političku Miladu Horákovou. Původní Gottwaldova ulice v Olomouci je dnes Vídeňská, Gottwaldova ulice v Brně nyní nese název Cejl a Gottwaldova ulice v Karlových Varech byla přejmenována na Krále Jiřího. Naopak téměř třicet českých ulic dnes nese jméno popravené bojovnice za lidská práva Milady Horákové.

 

Chtěli byste bydlet na Koněvově ulici?

Věděli jste, že více než desítka ulic v republice nese název Koněvova? Jedna z nich se nachází i v Praze. Jde o hlavní žižkovskou třídu, která je dlouhá několik kilometrů. V souvislosti s odstraněním sochy Koněva přišli občané i s peticí na přejmenování ulice Koněvova na ulici Marie Terezie. K přejmenování ale nikdy nedošlo, protože ne všichni obyvatelé přejmenování ulice podpořili.

Pro spoustu lidí by změna názvu ulice znamenala jenom zbytečnou cestu na úřady. Změnilo by se totiž i jejich trvalé bydliště, případně sídlo firmy. Aby se změna názvu při příštím pokusu prosadila, musely by se stát dvě věci. Za prvé, úředníci by měli nadesignovat celý proces tak, aby byl pro obyvatele žižkovské ulice co nejjednodušší, aby nemuseli stát ve frontách, aby nemuseli vyplňovat množství papírů a podobně.

Za druhé, je potřeba více vzdělávat. Starší generace se v hodinách dějepisu učila, že Prahu na konci druhé světové války osvobodila Rudá armáda pod vedením sovětského důstojníka Koněva. Sověti nás ale spíše dobyli, než osvobodili, jak dokládají události příštích let. Samotný Koněv se v padesátých letech (jakožto vrchní velitel ozbrojených sil Varšavské smlouvy) podílel na brutálním potlačení maďarského povstání. Na počátku byla demonstrace studentů, kteří přečetli své požadavky na občanské svobody. Na konci byla invaze sovětských vojsk, zabíjení, zatýkání a potlačení posledních zbytků svobody.


Zmizela i Zemanova ulice

Už v době první republiky se přejmenovávaly ulice připomínající monarchii a její mocnáře. Z Ferdinandovy třídy se tak stala Národní a z přilehlého mostu císaře Františka most Legií. Tehdy se využívaly vlastenecké názvy. Dodnes najdeme napříč republikou ulice jako Palackého, Jungmannova, Tylova nebo Thámova. 

V nedávné době byla přejmenována i Zemanova ulice. Její nynější název zní Karla Zemana, aby nedošlo k záměně za jiného nositele tohoto jména, například za současného prezidenta. Praha se v budoucnu pravděpodobně dočká i prostranství pojmenovaného po zpěvákovi Karlu Gottovi. Zatím se ale neví, o jaké místo půjde.
 

Autor: Ivana Molnárová, Foto: www.lp-life.cz / cs.wikipedia.org / www.kauza3.cz / www.kudyznudy.cz


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.