Myčka nádobí pro jednoho - má to smysl?

14. Prosinec 2020

Myčka nádobí patří bezesporu ke standardnímu vybavení moderní domácnost. Nejen že nás zbaví mnohdy otravné povinnosti, jakým je umývání nádobí, ale šetří čas i peníze.
Je asi bez debat, že čtyřčlenná rodina se bez myčky prakticky neobjede, nebo minimálně její pořízení dlouho nebude zvažovat. Co když ale člověk žije sám? Má v takovém případě myčka opodstatnění?
Pojďme se podívat, proč je dobré si myčku pořídit, i když jste sami.



ZPĚT
 
   

Mytí v myčce je úsporné 
Kubík vody nás přijde průměrně na necelý 65 korun. Což odpovídá asi 0,06459 korun za jeden litr. Při jednom mytí se spotřebuje myčka asi 10-15 litrů vody. K tomu je potřeba připočíst cenu za ohřev vody. Která se liší podle mnoha faktorů, ale průměrně se pohybujeme v částce zhruba 250 korun za ohřev jednoho kubíku vody. Jedno mytí, kde myčka spotřebuje zhruba 15 litrů vody, z toho 10 litrů teplé a pět studené, dostaneme se na částku necelé čtyři koruny za jedno mytí.
Ještě je třeba připočíst cenu elektrické energie, ale i tak se dostanete na částku zhruba necelých osm korun za jedno mytí. Na trhu najdete i velmi úsporné myčky, se kterými můžete celkové náklady na jedno mytí srazit na pět korun.

Myčka se vám nevyplatí, pokud do ní dáte pár kousků nádobí. Umývat talířky a hrnky můžete v průběhu celého dne, ale myčku naopak pustíte většinou jen jednou maximálně dvakrát za den. Nezdá se to, ale při ručním mytí skutečně “protočíte” více vody, i když se vám to tak nemusí zdát. Do ručního mytí sice nezapočítáte cenu elektřiny, i tak se ale dostanete za rok na náklady 3 800 Kč při umývání v ruce. Oproti tomu v myčce to vychází zhruba na 2 820.

Finanční úspora je dlouhodobá, časová okamžitá
Při výběru myčky byste si měli pohlídat zejména energetickou třídu, do které spotřebič spadá. Dejte pozor na to, že třída A má v současné době další kategorie označené znaménkem +. To se od března roku 2021 mění. Ale v když nyní v obchodě sáhnete po myčce ve třídě A, kupujete si spíše průměr. Vybírejte tedy radši třídu A++ nebo A+++.
Myčka vás může vyjít na pár tisícovek ale také na desetitisíce. To už záleží, co všechno od ní chcete. Čím úspornější, tím samozřejmě v dlouhodobém horizontu lepší pro váš rozpočet.
Co ale rozhodně oceníte okamžitě, je výrazná úspora času. Myčka sice nádobí důkladně myje třeba dvě a půl hodiny. Ale to je čas, kdy se vy můžete naprosto bez starostí věnovat čemukoli jinému.
Univerzita v německém Bonnu před časem spočítala, že u ručního mytí nádobí stráví člověk až 18 dní čistého času. To je 432 hodin. To je dost.

Šetří místo
Pro jednočlennou domácnost úplně stačí myčka o šířce 45 cm. Tenhle rozměr padne skoro všude, i do malé kuchyně. Navíc do myčky ukládáte nádobí postupně. Takže žádné otravné hromadění ve dřezu nebo všude okolo.

Nádobí myje lépe a na vyšší teploty
Můžete strávit mládí drhnutím hrnců a talířů, ale myčka udělá vždycky větší parádu. Navíc si můžete nastavit i program s vyšší teplotou na tzv. intenzivní mytí. Zničí to nejen špínu ale také všechny možné breberky a bakterie.

Foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.