Konec topení uhlím.

15. Únor 2021

Na území Prahy se od loňského října nesmí topit některými tuhými palivy. Proč toto nařízení začíná platit, jakými typy paliva se nesmí nově topit a jaké jsou alternativy? Připravili jsme jednoduchý přehled možností, čím vytápět dům nebo chatu na území hlavního města.

 



ZPĚT
 
   

V Praze končí kotle na uhlí a brikety 
Od 1. října 2020 začala platit nová vyhláška, kterou zastupitelstvo schválilo v září 2019 v souladu s přijatým klimatickým zákonem. Zejména v zimních měsících se Praha potýká se zhoršenou smogovou situací. Když se k tomu přidá ještě například inverzní počasí, kdy se v nížinách drží nízká oblačnost, je pobyt ve městě někdy opravdu nepříjemná zkušenost.

Pokud máte v domě kamna nebo kotle, ve kterých spalujete uhlí, uhelné brikety nebo koks, pak musíte najít nové možnosti, jinak riskujete pokutu. V době vyhlášení smogové situace je pak zakázáno topit tuhými palivy i v krbech nebo kamnech, které slouží pouze pro příležitostné vytápění.

Nařízení se týká všech kotlů a kamen, které nedosahují emisní třídy 3.. Pro výměnu kotlů první a druhé emisní třídy je možné využít i tzv. kotlíkové dotace. Ta by měla pokrýt až 80 % nákladů na pořízení lepšího kotle. Do roku 2022 by měla výměna těchto kotlů proběhnout v celém Česku, kdy dojde k jejich plošnému zákazu.

Pražské ovzduší se potýká se silně znečištěným vzduchem zhruba na 69 % svého území. Nová vyhláška se dotkne stovek domácností. Kromě nevhodného topného materiálu vzduch v hlavním městě znečišťuje také silná doprava.

Jaké alternativy topení využít

Plynové kondenzační kotle
Jedná se o kotel, který využívá kondenzaci vodní páry, která je obsažená ve spalinách. Tohle teplo by jinak odešlo zcela nevyužití. Díky tomu mají vyšší účinnost a celkově spotřebují méně plynu. Tím, že využijí i tzv. odpadní teplo, mají kondenzační plynové kotle účinnost až 110 %, oproti 80-90% účinnosti atmosferických plynových kotlů.
Výrobci uvádí, že s kondenzačním plynovým kotlem můžete snížit spotřebu plynu zhruba o 15 %. Pokud jste doteď využívali hodně neefektivní kotel, tak ta úspora může vyskočit až na 30 %.

Kotle na biomasu výhradně s automatickým přikládáním 
Ve srovnání s plynovými kotli, vychází využívání kotlů, které spalují biomasu cenově lépe. V kotlích na biomasu můžete spalovat dřevní štěpky, dřevní brikety a dřevní pelety.
Provoz takového kotle je ekologičtější a navíc je jeho pořízení dotované státem. Životnost kotle na biomasu je zhruba 20 let. Některé kotle je dokonce možné kombinovat také se solárním systémem.

Tepelná čerpadla
Pořizovací cena tepelných čerpadel je vyšší, ale zároveň vám ušetří náklady za teplo, které umí stáhnout až na polovinu, jak uvádí někteří výrobci. Záleží na způsobu instalování a typu tepelného čerpadla. Označují se podle teplonosného média, které rozvádí teplo a odváděného tepelného média, které určuje, co v objektu ohřívá. Takže existují tyto typy tepelných čerpadel:
● vzduch/vzduch
● voda/voda
● vzduch/voda
● země/voda
Například u typu čerpadla vzduch/voda je teplonosným médiem vzduch, odváděným tepelným médiem je voda.

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.