Jak získat hypotéku? Zjistěte, jestli na ni dosáhnete.

18. Únor 2021

Vlastní bydlení je sen téměř každého člověka. Někomu vyhovuje celý život pendlovat z místa na místo, a tedy preferuje nájemní bydlení. Nicméně mít vlastní byt nebo dům je zejména ve vyšším věku doslova z nezaplacení. Vlastní bydlení tak není jen trvalý domov, ale i velmi výhodná investice.
 



ZPĚT
 
   

Jak na tento sen dosáhnout bez vlastních prostředků? Pomůže hypotéka. Prozradíme, za jakých podmínek ji dostanete. Kromě stálého příjmu totiž musíte splňovat dalších několik podmínek. Víte, jaké to jsou?

Věk 
O hypotéku žádají většinou lidi v aktivním věku a pracovně činní. Nejčastěji od 18 do 65 let. Teoreticky, čím dříve si hypotéku vezmete, tím dříve ji splatíte. Samozřejmě záleží ale i na vašem výdělku.

Příjem
Bance musíte prokázat, že vyděláváte. Pokud jste zaměstnanci, pak po vás budou chtít vyplněný mzdový list. OSVČ dokládají poslední dvě daňová přiznání. Obecně platí, že čím víc vyděláváte, tím vyšší hypotéku můžete dostat. Banky mají ale již zakázáno poskytovat hypotéku ve výši 100 %. Požadují minimálně 10 % vlastních prostředků z ceny nemovitosti. Pokud tyto peníze nemáte, je potřeba ručit jinou nemovitostí.

Maximální výše úvěru
Banka by vám měla půjčit částku maximálně ve výši devítinásobku ročního příjmu domácnosti. Pokud třeba partneři vydělají dohromady 50 000 Kč čistého každý měsíc, dostanou hypotéku v maximální výši 5 400 000.
Maximální výše měsíční splátky nesmí přesáhnout 45 % měsíčního příjmu. A do této nejvyšší povolené splátky se započítávají kromě hypotéky další půjčky a závazky.

Záznam v registru dlužníků
Pokud máte záznam v registru dlužníků, bankám se to nemusí líbit. Prověřují si i to, zda včas platíte svoje závazky. Splátky po splatnosti banky sice tolerují, ale mohou vám například zvýšit úrokovou sazbu. Pokud jste v exekuci nebo insolvenčním řízení, na hypotéku bohužel nárok nemáte. Pro banku je takový klient příliš rizikový.

Na co si naopak dát pozor
Hypoték najdete na bankovním trhu opravdu hodně. Než se někam vydáte, zkuste si nabídky jednotlivých bank porovnat. Pokud na to nemáte čas, nebo se v tom procesu nevyznáte, využijte služeb hypotečního poradce. Ten všechno oběhá a vyřídí za vás.
Nejvíce vás bude zajímat výše úrokové sazby. Na té si ověříte, o kolik zaplatíte bance víc. Některé banky nabízí tzv. fixaci hypotéky. Během tohoto období vám banka drží stejnou úrokovou sazbu. Kratší fixační období vám zajistí nižší úrokovou sazbu, ale zase budete ovlivněni tím, jak budou ceny hypoték růst. Pokud vzrostou, budete platit více i vy.

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.