Jak v bytě využít solární energii

29. Leden 2021

Využití solární energie napadne každého, kdo hledá způsob jak na energiích ušetřit a zároveň myslí na životní prostředí a hledá obnovitelné zdroje. Jak ale můžeme využít solární energii v domácnosti?



ZPĚT
 
   

Fotovoltaický ohřev vody 
Jde asi o nejjednodušší využití solární energie. Stačí vám k tomu několik fotovoltaických panelů umístěných na střechu, elektrický bojler a potřebná elektronika, který se postará o výkon celého systému.
Pořizovací cena takové sestavy vyjde zhruba na 50 000 Kč. Návratnost takové investice je pak zhruba 7 let. Elektrický bojler vám slouží zároveň jako akumulátor. Zo znamená, že solární energii využívá, i když zrovna nesvítí slunce.
Odhaduje se, že pokud si systém fotovoltaického ohřevu vody nastavíte správně, dokáže vám zajistit více než 60 % spotřeby vody v domácnosti. A od dubna do září pak slunce vystačí na celkovou spotřebu.

Domácí solární elektrárna
Solární energii můžete využít pro výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu. Takto vyrobenou elektřinu vám střídač rozvede do zásuvek. Střídač potřebujete k tomu, abyste stejnosměrný proud k fotovoltaických panelů převedli na běžný střídavý proud a mohli ho tak doma využít.
Součástí domácí elektrárny pak může být i různá forma akumulace energie. Abyste mohli nahromaděnou elektřinu používat, kdy potřebujete. Jinak by byl celý systém neefektivní.
Akumulátor pro domácí použití pak stačí jen připojit ke střídači. Přes den se pak solární energie hromadí a využívá pak v době, kdy už nesvítí slunce. Pořizovací cena takových akumulátorů je kolem 40 000 Kč.
Střídač je pak klíčovou součástí domácí solární elektrárny. Nejen proto, že převádí stejnosměrný proud na střídavý, ale také celý systém řídí.
Taková investice se pohybuje už ve stovkách tisíc korun a návratnost se uvádí obvykle okolo 15 let. Některé společnosti ale nabízí i různé dotace, které na vybudování takového systému přispívají. Návratnost se tak značně zkrátí třeba na 6-7 let.

Druhy solárních elektráren
Běžná domácí solární elektrárna – vyrábí elektřinu pro místní spotřebu a přebytky dodává do elektrické distribuční sítě za výkupní cenu.
Ostrovní solární elektrárna – není připojena k distribuční síti. Veškerá elektrická energie se spotřebuje na místě.
Hybridní solární elektrárna – vyrábí elektřinu pouze pro místní spotřebu. Je galvanicky oddělená od distribuční sítě. Domácnost z distribuční sítě může elektřinu v případě potřeby využívat. Hybridní střídač se stará o toky elektrické energie v domě.

 

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.