I firmy mohou investovat do kryptoměn

17. Srpen 2021

S příchodem krize je potřeba ukončit neperspektivní investice a nastartovat investice nové. Současným trendem jsou investice do kryptoměn, které už nelákají jen matematiky a informatiky. Kryptománii podlehlají i celé organizace. Přitom stále přicházejí nové kryptoměny s netušeným potenciálem růstu. Ethereum, uniswap, stellar, tezos, filecoin, litecoin…



ZPĚT
 
   

Trendy ve firemních investicích 

Bez investic by firmy nemohly být konkurenceschopné a neudržely by se na trhu dlouho. Podnikové investice mohou být jak hmotné (výstavba kancelářských budov), tak nehmotné (vzdělávání, výzkum a vývoj). Výjimkou však nejsou ani investice do cenných papírů a derivátů. Úspěšnost, případně neúspěšnost, investičních projektů se vždy výrazně projeví na fungování firmy. Investiční rozhodování proto patří mezi nejnáročnější a nejsložitější disciplínu podnikového managementu.

V roce 2020 firmy investovaly především do digitální transformace. Pandemie vedla k potřebě převést veškeré procesy do online prostoru. Firmy investovaly například do kybernetické bezpečnosti. Čím více se totiž podnikání digitalizuje, tím je náchylnější k útokům počítačových hackerů. Nejvýraznějším trendem současnosti jsou však investice do kryptoměn. Například automobilka Tesla v únoru oznámila, že koupila 1,5 miliardy dolarů v bitcoinech.


Riziko, nebo příležitost?

Někdo vidí ve velkém kolísání kurzů kryptoměn riziko, někdo naopak skvělou příležitost, jak znásobit své zisky. Přitom existují dvě varianty zhodnocování peněz. Tou první je dlouhodobá investice do kryptoměn, které v průběhu let prokazatelně rostou. Druhou možností je obchodování s kryptoměnami na denní bázi. Když jdou kryptoměny dolů, levně je koupíte, a když jdou nahoru, draze je prodáte. Pohyb kryptoměn se pochopitelně nikdy nedá spolehlivě předvídat, jde o pouhé spekulace.

Právě nejistota návratnosti nás může od investování do kryptoměn odrazovat. Někteří investoři preferují investiční příležitosti s vysokou úrovní rizika, které však nabízejí i velmi vysokou výnosnost, jiní jdou naopak cestou menšího rizika a nižšího výnosu z investování. Cílem investičního řízení podniku by mělo být dlouhodobé dosahování minimálního rizika a maximálního zisku.


Bitcoin a ti druzí 

V současnosti vznikají nové kryptoměny, které se snaží o sobě vyvolat dojem, že je brzy čeká stejný nárůst, k jakému došlo v posledních letech u bitcoinu. Jestli se to stane, to ovšem nevíme. Během kryptohorečky v roce 2017 bitcoin vystoupal o 2 700 %, zatímco méně známá kryptoměna ripple dokonce o 36 000 %. V roce 2018 však obě kryptoměny zaznamenaly dramatický propad. Další velký propad přišel v roce 2020 v souvislosti s pandemií koronaviru. Od počátku roku 2021 investují do kryptoměn velcí hráči a kryptokřivky se tak daly do pohybu.

Všechny kryptoměny jsou navrženy tak, aby vlády nebo centrální banky nemohly měnu devalvovat a způsobovat inflaci. Právě v době hyperinflace tak mohou kryptoměny představovat poměrně stabilní měnu. Výkyvy v průběhu dnů a týdnů jsou sice velké, ale v dlouhodobém horizontu hodnoty všech kryptoměn rostou. Důležité je nepanikařit, když jde křivka strmě dolů.

 

Připravila Ivana Molnárová
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.