Pokud jste letos našli pod vánočním stromečkem místo veselých ponožek Dluhopis Republiky, nejspíš vás napadlo, že Ježíšek má opravdu velký smysl pro humor. Pojďme se podívat, jestli je Dluhopis Republiky vážně tak výhodný, aby vám udělal větší radost než investiční kabelka Birkin nebo investiční obraz od Zrzavého.
Nevíte, co s penězi? Proč je nepůjčit státu?
Dluhopisy vydávají velké výrobní podniky i vlády států, aby tak získaly finanční prostředky potřebné pro svůj vlastní rozvoj. Vydavatelem Dluhopisu Republiky je stát, konkrétně Ministerstvo financí. V případě, že se stanete věřitelem státu, bude vám každý rok vyplácen výnos půl procenta a po šesti letech vám bude vrácen i vložený finanční obnos.
Dluhopis Republiky je protiinflační. V průběhu let tedy vložené peníze neztrácejí svou hodnotu. Kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku však inflace může klesnout klidně i na nulu. Při nulové inflaci by vám tak dluhopisy v hodnotě 10 000 korun po šesti letech vynesly 300 korun. Každý rok by vám bylo vyplaceno 50 korun, což by vás asi moc nemotivovalo k tomu, abyste dluhopis drželi celých šest let. Zvláště když se dluhopisu můžete zbavit i dříve - vždy při výročí vydání dluhopisu.
To, že vám dluhopisy v hodnotě 10 000 korun po šesti letech vynesou 300 korun, však není celá pravda. Je třeba odečíst náklady - 250 korun za založení majetkového účtu a dalších 250 korun za dárkový certifikát. V tom případě bychom získali záporný výsledek: - 200 korun. Dluhopisy Republiky se tedy vyplatí pouze v případě, že bude v příštích letech inflace vyšší.
Podle aktuálních pravidel byste měli od svého výnosu ze státního dluhopisu odečíst i patnáctiprocentní daň, to ale od roku 2021 s největší pravděpodobností přestane platit. Příjmy ze státních dluhopisů by měly být osvobozeny od daně.
A co takhle půjčit bance?
Dluhopisy Republiky jsou konzervativním způsobem zhodnocování peněz. Za konkurenční produkt můžeme považovat termínovaný vklad v bance. Termínovaný vklad spočívá v jednorázovém vložení finančních prostředků, se kterými až do dohodnutého termínu nesmíte disponovat. Obecně platí, že čím delší dobu vkladu si vyberete, tím větší úrok od banky dostanete.
Banky sice poskytují vysoké úroky, ale už nepokrývají případnou inflaci. Problematické je také předčasné zrušení termínovaného vkladu, které je provázeno i přísnými sankcemi a poplatky za zrušení.
Investice do Dluhopisu Republiky může na první pohled vypadat bezpečněji než investice do termínovaného vkladu v bance. Vklady v bankách jsou však pojištěny právě u státu, a to až do 100 000 eur na osobu v každé bance. Kdo si tedy uloží na termínovaný vklad méně než sto tisíc eur, nemusí se o svou investici bát.
Na státní dluhopisy se toto pojištění vkladů nevztahuje. Ale pokud by v souvislosti s koronavirovou krizí stát zbankrotoval, bezpochyby by to ohrozilo i pojištění vkladů v bankách. Z hlediska bezpečnosti jsou na tom tedy státní dluhopisy a termínované vklady stejně.
A co půjčit peníze korporaci?
Korporátní dluhopisy vydává obchodní korporace, jejímž cílem je získání kapitálu k rozvoji podniku nebo k odvrácení bankrotu podniku. Korporátní dluhopisy mají různou míru rizikovosti, od čehož se odvíjí i velikost úroků.
Základní investorská poučka říká, že když trhy padají, je pravý čas nakupovat a naopak. Dluhopis však není nic jiného než půjčka. Ten, kdo ho kupuje, je věřitel. Ten, kdo ho vydává, je dlužník. Vždy byste měli vědět, komu půjčujete, protože právě korporátní dluhopisy jsou považovány za poměrně rizikové investice.
Jedním z varovných signálů je podezřele vysoký úrok. Většinou platí, že čím vyšší je úrok, tím vyšší je i riziko.
Foto: Shutterstock