Bydlet ve vlastním? Banky citelně snižují odhadní ceny.

05. Leden 2021

Vlastní bydlení má v Česku stále prioritu před nájemním. Epidemie, neepidemie, poptávka po něm neklesla. 



ZPĚT
 
   

Finanční ústavy, které se zabývají poskytováním půjček na nemovitosti, začínají i přes rekordní poptávku po hypotékách myslet na horší časy. I proto, že v loňském roce se čistý zisk většiny bank propadl až o padesát procent. 

S podzimem skončilo moratorium na odložení splátek. I když ho využilo jen několik desítek tisíc klientů, a to i těch, kteří nemají stavební úvěry, nýbrž spotřební, hrozba nesplácených hypoték nutí experty k vyšší opatrnosti. "Celkový objem sjednaných úvěrů bude v roce 2021 zřejmě nižší", odhaduje Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz. Banky budou pozorněji sledovat vývoj příjmů u žadatelů i u těch, kteří už hypotéku mají. "V první vlně epidemie si banky vytvořily seznamy rizikových profesí. Konkrétně se jedná o lidi pracující v cestovním ruchu, hotelnictví, gastronomii, kultuře a volnočasových aktivitách. Lidé v těchto zaměstnáních budou mít letos malou šanci hypotéku získat", uvádí Hegrová. U těch, kteří už půjčky na bydlení mají a patří k rizikovým profesím, teď poradci sledují i to, jak uspěli v jednotlivých státních podpůrných covidových programech, například při dotacích na nájem či na příjmy.

Blízko rekordu - 1,98

Průměrná sazba hypoték u finančních ústavů se v prosinci 2020 pohybovala pod dvěma procenty. Některé společnosti se přiblížily i 1,5 procenta. Níže byly sazby na začátku roku 2017. Naopak před 12 lety, v první polovině roku 2009, odvedli klienti bankám navíc téměř 6 procent. V loňském roce přesáhla částka poskytnutých úvěrů hranici více než dvou set miliard korun.

 

Předpokládá se, že při poskytování úvěrů na bydlení budou hypoteční specialisté také mnohem silněji "podstřelovat" cenu domů nebo bytů, na které budou nájemci žádat o úvěr. "Banky to dělaly vždy, jejich odhady byly vždy nižší než tržní cena nemovitosti, dá se ale čekat, že teď půjdou ještě níž", říká finanční poradkyně Jana Sýkorová, která s partnerem pracuje právě v oblasti hypoték.

Termín "podstřelování" však hypobanky zásadně odmítají. "Odhadci ceny nemovitostí stanovují nezávisle", říká Radim Maštalíř, odborný technik Odboru Nemovitosti Hypoteční banky. Vždy podle něho dochází k rozdílu mezi tím, co požaduje prodávající a jaké jsou reálné ceny nemovitostí. Rozdíl mezi tím, za kolik chce nemovitost prodat její majitel, a mezi skutečným odhadem ze strany banky, se tak může lišit o deset až pětadvacet procent.

"Roli pochopitelně sehrávají i netržní detaily, jako je třeba oblíbenost lokality, jak se bude vyvíjet trh v horizontu až jednoho roku a podobně", dodává Maštalíř. Do konečného odhadu částky, kterou je nakonec hypoteční banka ochotná kupujícímu nabídnout, se nezapočítává provize, kterou musí klient při transkaci zaplatit, pokud se nákup odehrává při zprostředkování realitní kanceláří. Tato provize se může samozřejmě lišit, ten kdo nemovitost kupuje, s ní musí reálně počítat a mít na ni vlastní peníze. Banka mu na provizi samozřejmě nepůjčí.

Ceny jdou stále nahoru

Tržní ceny nemovitostí, jak je požadují prodejci, se ani během epidemie v roce 2020 neuklidnily. Právě naopak.

* Nejvíce zdražily byty, domy a pozemky v Ústeckém kraji, a to o 5,2 procenta. Hned v závěsu byl s 5 procenty Liberecký kraj.

* Nejmenší skok vykázal Karlovarský kraj, kde si prodávající řekli "jen" o 1,5 procenta víc než v roce 2019.

 

Zdroj: Deník Metro, autor: Pavel Hrabica

Foto: Shutterstock   






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.