Bude horké léto. Pustíte si klimatizaci?

20. Březen 2020

Do nedávna ještě bylo používání klimatizace považováno za projev zhýčkanosti a zbytečného luxusu. Současná žhavá léta nás však naučila, že klimatizace je v mnoha případech – třeba u starších nemocných lidí – holou nezbytností.ZPĚT
 
   

Co nového můžeme v oblasti chlazení a klimatizace letos očekávat, to nám vysvětluje Václav Lom, jednatel společnosti Cool trade engineering.
Klimatizace se za dvě poslední dekády z luxusního zařízení ochlazujícího vzduch stala nedílnou součástí mnoha nemovitostí. Pryč jsou ty doby, kdy klimatizace uměla jen chladit a její cena byla taková, že její pořízení znamenalo kolaps rodinného rozpočtu. 

Dnešní klimatizační jednotky nejen chladí, ale mají i funkci reverzibilního topení a jedná se tedy o zařízení „Tepelné čerpadlo VZDUCH-VZDUCH“. Čím dál víc klimatizačních zařízení také disponuje kvalitní filtrací vzduchu s uhlíkovým filtrem a ta dražší-komfortnější mají i schopnost vzduch ionizovat, což přináší zdravější ovzduší v klimatizované místnosti. V posledních letech se masivně rozšířila možnost připojení klimatizace přes Wi-Fi.

Některé modely umožňují připojení přes externí adaptér, většina aktuálně nabízených modelů však má WI-FI integrované. Po připojení do domácí sítě lze klimatizaci nejen odkudkoliv ovládat prostřednictvím chytrého telefonu, ale je možné i zobrazovat chybová hlášení a nestandardní stavy zařízení, tedy údaje nutné pro rychlý servis.

Vědci opět prorokují mimořádně horké léto. Mění se přístup lidí k chlazení jejich obytných prostorů?
Vzhledem k poměrně dobré dostupnosti, široké nabídce na trhu a příznivé ceně se klimatizace čím dál víc stává součástí standardního vybavení mnoha domácností. U novostaveb již investoři v mnoha případech požadují minimálně přípravu: v jejím rámci se v průběhu výstavby nainstalují kabely a potrubí, provede se příprava jištění v domovním rozvaděči a potrubí pro odvod kondenzátu. Klimatizace se pak doinstaluje podle finančních možností investora, který tak minimalizuje zásah do domu a má možnost vybrat klimatizaci v návaznosti na skutečné potřeby domácnosti. 

Klimatizace je poměrně energeticky náročná. Objevují se nějaká nová řešení, která by ji více zpřístupnila? Třeba staří lidé,
kteří v letních parnech nejvíce trpí, si ji málokdy mohou dovolit.

S technickým vývojem a překotnými změnami v oblasti chladiv, způsobenými environmentálními požadavky na zařízení v dikci Evropské unie, se daří výrobcům dodávat na trh klimatizace, jejichž koeficient účinnosti (tedy poměr mezi odebranou tepelnou energií z místnosti a příkonem) dosahuje hodnot blížících se 1:5.

Obecně se dá říci, že klimatizace dosahuje 95 % hodnot, které vycházejí z fyzikálních základů procesu chlazení. Díky moderním elektronickým řídícím systémům, jež se v dnešní době integrují do všech zařízení, se daří optimalizovat spotřebu energie a rozsah provozních podmínek, kdy klimatizace dokáží účinně chladit až do 40 stupňů Celsia.

Podstatnou výhodou dnešních klimatizací je také skutečnost, že všechny jsou vybaveny reverzibilní funkcí – to znamená, že umí topit. Tato funkce pak umožní značnou úsporu nákladů na vytápění právě v těch bytech, jež jsou obydleny staršími obyvateli, kteří si potrpí na teplo.

V neposlední řadě pak instalace klimatizace umožní majiteli získat výhodnější sazbu od dodavatele elektrické energie. Pokud pak postavíme proti sobě energetickou úsporu a levnější energii proti investici, dostaneme se k návratnosti investice, jež je podstatně kratší než doba životnosti klimatizace, která je v případě dobré údržby cca 15 let.

Jak je tomu v průmyslovém měřítku, restauracích a vůbec veřejných prostorách? Jakou klimatizaci byste doporučil
třeba lidem, kteří staví rodinný dům, provozovateli větší restaurace anebo třeba průmyslových prostor vyžadujících konstantní teplotu?

V těchto segmentech, hlavně v restauracích, se od zákonné úpravy a zákazu kouření značně zlepšilo prostředí - většina provozoven má v současné době instalovanou centrální klimatizaci. Negativním aspektem je ovšem v mnoha případech skutečnost, že provozovatel neprovádí pravidelný servis klimatizace a tak namísto komfortní teploty a vlhkosti v prostoru jsou jeho návštěvníci konfrontováni s nepříjemným zápachem a prašností. V neposlední řadě - neudržovaná klimatizace podporuje šíření virů a bakterií.

Jediné, co lze doporučit všem bez ohledu na velikost zařízení a typ provozu je, aby si ti, kdož o nákupu klimatizace uvažují, před pořízením nechali poradit, popřípadě oslovili projektanta s požadavkem na návrh zařízení. U klimatizací, které již jsou v provozu, je pak zapotřebí kvalitní odborný a pravidelný servis, díky kterému i přes jeho cenu bude provozovatel šetřit náklady. Komfortní prostředí pak zažijí všichni uživatelé této klimatizace, hosté v restauraci, návštěvníci obchodního centra i obyvatelé bytu třeba i s tou nejmenší klimatizační jednotkou.

Foto Shutterstock


 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.