Betlémská cesta v Třešti zve po dvou letech návštěvníky opět do domácností betlemářů

07. Prosinec 2022

Město Třešť obklopené rybníky a zalesněnými kopci Českomoravské vrchoviny návštěvníky láká historickým jádrem s malebnou židovskou čtvrtí, empírovou synagogou nebo zámkem, který slouží zároveň jako luxusní hotel. Už více než dvě století je Třešť také neodmyslitelně spjatá s betlemářstvím.ZPĚT
 
   

Každé Vánoce tu otevírají návštěvníkům své domácnosti místní výrobci betlémů, kteří si je tak mohou prohlédnout v autentickém prostředí.  Přijeďte si projít Betlémskou cestu i vy. Po dvou letech, kdy probíhala jen virtuálně, můžete opět navštívit třešťské betlemáře u nich doma a podívat se, jak jejich díla vznikají.

Betlémská cesta vás zavede přímo domů k řezbářům
Třešť patří právem vedle Jihlavy a Třebíče k nejvýznamnějším střediskům betlemářství nejen na Vysočině, ale v celé České republice. První, nejprve papírové betlémy, se zde začaly vyrábět na počátku 19. století. O půlstoletí později už převládly betlémy dřevěné, které se zde vyrábějí dodnes. Třešťské betlémy jsou specifické. Jsou komponovány jako dioráma, ve kterém se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou. Už více než 200 let se tu udržuje kromě tradice vyřezávání betlémů také jejich stavění a zpřístupnění široké veřejnosti, a to přímo v betlemářských rodinách. Současníci stejně jako jejich pradědečkové každý rok otevřou garáže, komory nebo dílny a vystaví v nich unikátní betlémy, které si přijíždí prohlédnout tisíce návštěvníků.

Betlémská cesta, jak se výstavě betlému v domácnostech říká, bude zpřístupněná od 26. prosince až do 2. února. V letošním roce už nebude virtuální, jak tomu bylo v minulých letech, ale návštěvníci se budou moci na betlémy znovu podívat i přímo u betlemářů doma. Kromě tradičních míst jsou betlémy umístěny například také v rodinné firmě Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo v Zámeckém hotelu Třešť. Už několik let je Betlémská cesta navíc rozšířena až do hlavního města Prahy na Jindřišskou věž, kde třešťský betlém vystavuje rodina Podzimků.

Stálá expozice i tradiční vánoční výstava betlémů předvedou unikátní kousky
Kromě Betlémské cesty je od roku 2003 ve dvorním traktu domu J. A. Schumpetera celoročně otevřená expozice Spolku přátel betlémů v Třešti, která bude od 19. prosince navíc rozšířena i do prostor bývalé cukrárny. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik betlémů s papírovými a dřevěnými figurkami a unikátní betlém, který vzniká kontinuálně od roku 2002 na každoročním řezbářském festivalu Dřevořezání. Každý řezbář musí zanechat alespoň jednu figurku právě do toho společného betléma. Díky tomu má už k dnešnímu dni více než 1000 dílů. V nejmenší místnosti vznikne také malé kino, ve kterém se bude promítat dokumentární film mapující práci betlemářů, kteří pečují o svá díla nejen o Vánocích, ale během celého roku. 

Tradiční vánoční výstava, která probíhá v prostorách Zámecké konírny od 25. listopadu do 15. ledna, nese letos podtitul Jihočeské betlémy a vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka. Umožňuje nahlédnout návštěvníkům do jeho sbírky a do tvorby tamních betlemářů. Zastoupeny ale budou samozřejmě také místní třebíčské kousky. Součástí expozice je betlém, který muzejníci záměrně nechali ve fázi rozpracování, aby si lidé uměli představit, jak betlémy vznikají. Vůbec poprvé se letos vystaví také nový pětimetrový betlém, který muzeum získalo před dvěma lety, a veřejnost ho ještě neměla možnost vidět.

Více tipů na předvánoční výlety naleznete na www.vysocina.eu 

Autor: Blue Gekko, Zdroj fotek: Vysočina Tourism

 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.