AI a umění: Jak bude umělá inteligence formovat krajinu kreativity a co to znamená pro nás

18. Květen 2023

Účinek umělé inteligence na kreativní a vizuální tvorbu a potenciální důsledky pro umělce samotné jsou hlavními tématy našeho dnešního článku.



ZPĚT
 
   

Stále více umělými inteligencemi generovaných obsahů se objevuje na sociálních sítích, což zahrnuje fotografie, ilustrace, videa i texty. S několika kliknutími může umělá inteligence vytvořit plnohodnotnou divadelní hru, reprodukovat ztracené dílo Picassa nebo vytvořit jednoduchý reklamní motiv na vybrané téma. Je proto přirozené, že roste diskuse o tom, jaké budoucí profese může AI nahradit, jaký bude její vliv na svět kreativity a umění a jak může změnit náš pohled na autorství. Bude v budoucnu vůbec potřeba umělců?

Příkladem tohoto trendu je příběh herního designéra Jasona M. Allena, který na začátku minulého roku přihlásil svůj obraz vygenerovaný umělou inteligencí s názvem "Théâtre D'opéra Spatial" do soutěže Colorado State Fair Fine Arts Competition. Toto fascinující sci-fi dílo zaujalo porotu a získalo první cenu, což vyvolalo rozsáhlou diskusi. Obraz byl vytvořen nástrojem Midjourney podle Allenových instrukcí a i když byl přihlášen do kategorie "digitální umění/digitálně upravená fotografie", mnozí se domnívali, že Allen nemůže být považován za skutečného autora díla a že jeho práce není pravým uměním.

Názory na Twitteru byly různé, od "robotům také nedovolíme vyhrávat olympijské hry" až po "umělec jen několikrát stisknul tlačítko, to je vše". Nicméně, realita není tak jednoduchá. Allen skutečně strávil vytvořením tohoto díla zhruba 80 hodin a finální obraz byl výsledkem více než 900 iterací.

AI jako kreativní nástroj

I když by umělecké dílo Allena bez nástroje Midjourney pravděpodobně nevzniklo, AI zde slouží jako nástroj, srovnatelný s malířskou temperou nebo grafickým programem na počítači. Umění v sobě nese mnohem více než jen konečný produkt, což znamená, že většina současného umění pravděpodobně odolá vlivu AI. Obsah mnoha galerií a tvorba oceněných autorů dnes často nezávisí na "řemeslných dovednostech", ale spíše na celoživotní práci s kontextem, tématy a emocemi samotnými.

Jako příklad můžeme vzít díla celosvětově uznávaného umělce Banksyho. Jeho práce nejsou nejsofistikovanější murály, a AI by teoreticky mohla vytvořit nekonečné množství děl v podobném stylu. Avšak to, co z Banksyho díla činí umění, je tajemství kolem jeho osoby a hlavně poselství jednotlivých děl, které jsou často přímo spojené s místem, kde se nacházejí. Sila jeho díla spočívá v tom, kdy, kde a v jakém kontextu se objeví, a tuto fyzickou realizaci a hlavně původní myšlenku na její provedení pravděpodobně od AI nezískáte.

Konec nekreativní drudgery

Takže, zatímco AI pravděpodobně umělce nenahradí, může mít velký potenciál pro "široké komerční využití". Hodnota let tvrdé práce ilustrátorů a grafiků se zdá být v ohrožení, protože AI může v oblasti reklamy nebo generických vizuálů vytvořit srovnatelné výsledky - a to nepřetržitě, levněji, rychleji a bez odporu k jakémukoli úkolu.

Je tedy pravděpodobné, že AI skutečně převezme práci mnoha grafiků a copywriterů a v budoucnu nebude potřeba zaměstnávat lidi na ruční úpravu různých variant letáků nebo na vytváření popisků pro produkty v e-shopech. Na druhou stranu, možná budeme více oceňovat práci skutečných umělců, kteří se budou věnovat větším zakázkám s pečlivou pozorností a lidským přístupem. Navíc, není žádný zvláštní důvod, proč by se AI nemohla stát "novým štětcem" pro umělce nebo grafiky.

Takže i když AI může přinést určité výzvy, může také přinést nové příležitosti pro umělce a grafiky. Umělá inteligence může být využita jako nástroj pro urychlení nebo zjednodušení některých aspektů tvůrčího procesu, což umělcům umožní soustředit se na další důležité aspekty své práce. Ať už se jedná o vyvážení barev, vytváření předlohy pro malbu nebo pomoc při konstrukci komplexních 3D modelů, AI může hrát důležitou roli v umělecké tvorbě.

Nakonec, jako každý jiný nástroj, úspěšné použití AI ve výtvarném umění záleží na dovednostech a kreativitě jednotlivce. Umělá inteligence může být mocným pomocníkem, ale nakonec je to na umělci, jak ho využije. AI může změnit způsob, jakým tvoříme umění, ale neznamená to, že by umění mělo přestat být lidským výtvorem.

Efektivně, rychle a bez průhlednosti: AI v kreativním světě

Umělá inteligence může neoddiskutovatelně usnadnit a urychlit kreativní proces, přinášející s sebou množství prvních nápadů nebo dokonce nekonečné počty skic a moodboardů. Pro umělce se může stát rizikem to, že AI může natolik urychlit cestu od nápadu k realizaci, že samotný koncept může představovat většinu hodnoty díla. Tato demokratizace může přivést stovky lidí k umění, čímž se může snížit hodnota statusu umělce a pravděpodobně i odměna za jeho práci. Nepřehlédněme také fakt, že AI může brzy zasáhnout nejen vizuální a psané umění, ale také tvorbu hudby, videí nebo počítačových her.

V blízké budoucnosti se nevyhneme několika komplikacím. Prvním z nich je otázka autorství - jestli si vůbec můžeme přivlastnit generované výsledky jako vlastní práci a zároveň, zda je možné žalovat někoho, kdo si tento koncept "vypůjčil". Již jsme byli svědky několika případů v kreativních soutěžích, kdy výtvor vytvořený s pomocí AI vyhrál bez toho, aby bylo přiznáno, že byla použita AI. Nejnověji vyhrál prestižní fotografickou cenu Sony World Photography Award 2023 snímek německého fotografa Borise Eldagsena s názvem Pseudomnesia: The Electrician, který byl generován pomocí AI. Cenu následně odmítl, s tvrzením, že chtěl pouze otestovat soutěž, porotu a vyvolat debatu o budoucnosti fotografie. „Obrázky od umělé inteligence a fotografie by si v takovéto soutěži neměly konkurovat. Jsou to odlišné entity. Umělá inteligence nevytváří fotografie. Proto cenu nepřijmu," uvedl. Zároveň ale podal další důkaz o tom, že rozlišení lidské práce od té od AI je čím dál obtížnější.

Nemůžeme ani garantovat, že umělá inteligence nevytvoří podobné výsledky pro více lidí na základě podobných instrukcí. Koneckonců, pokud si najmeme odborníka na grafiku nebo psaní textu, není možné zkontrolovat, zda si náhodou také nepomohl nástrojem založeným na AI, podobně jako někteří grafici dokážou komerčně využít díla vytvořená v nástrojích jako Canva, kde výsledek sestaví ze šablon a předpřipravených prvků.

Je zřejmé, že umělá inteligence bude v oblasti kreativity velkou revolucí. Může výrazně změnit pracovní postupy a zavedené standardy, ale pravděpodobně nemusíme mít strach, že by všichni umělci kvůli ní přišli o práci. Pravděpodobně právě kvůli záplavě generického obsahu si budeme více vážit ručně vyrobeného řemesla a uměleckého procesu, který vznikl čistě v lidské mysli. Nicméně, stále těžší bude odlišit lidské dílo od díla generovaného umělou inteligencí a je jasné, že AI si najde své zasloužené místo v kreativním světě.

Autor: Barbora Vičarová, Petr Michl, Focus, Foto: Boris Eldagsen (s pomocí AI)

 

 

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.