PLZEŇ: město chytrých řešení

05. Srpen 2022

Chytré aplikace, s nimiž vyřešíte vše, co potřebujete? Samozřejmě. Využívání dronů v rámci integrovaného záchranného systému? Ovšemže. Autonomní tramvaje, které jezdí bez řidiče? Dříve, než byste čekali. Město Plzeň nastoluje nové trendy, podporuje technologické inovace a rozvíjí talenty v technických oborech.



ZPĚT
 
   

Zatímco Pražský institut pro urážení Brna a Brněnský institut pro urážení Prahy mají spoustu práce s publikováním dehonestujících příspěvků na Facebooku, vyrůstá jim silná konkurence v podobě Plzně, inteligentního města, které se opírá o nejmodernější technologie. Aneb jak praví přísloví, když se dva perou, ten třetí se jim směje. Pojďte se s námi podívat na některé vychytávky, které obyvatelům Plzně zjednodušují život.

Tuta Plzeň? Plzni To?

Kdo v dnešní době není online, jako by nebyl. V onlinu lze dělat cokoliv od vedení porady po skupinovou meditaci. A ačkoliv je renesanční radnice na náměstí Republiky v Plzni spektakulární stavbou, nic nepotěší tak, jako možnost vyřídit si úřední záležitosti online z pohodlí domova. K tomu slouží Elektronický Portál Občana EPO, který dokáže ověřit elektronickou identitu - eIdentitu. Pochvalu si zaslouží i transparentní komunikace úřadů s Plzeňany. Na webu TutaPlzeň se může veřejnost dozvědět spoustu informací o fungování města. K dispozici jsou i nejrůznější statistiky, které srovnávají Plzeň s jinými městy. Klikací rozpočet města zase zpřístupňuje čísla a data týkající se hospodaření s veřejnými financemi. Důležité je zmínit i to, že komunikace mezi úřady a obyvateli města je obousměrná. V aplikaci PlzniTo mohou Plzeňané nahlašovat jakékoliv nedostatky ve veřejném prostoru, které se tak mohou okamžitě začít řešit.

Sdílená auta a tramvaje, co se řídí samy

V roce 2015, kdy pražané vysvětlovali turistům, že jízdenky se dají koupit ve večerce nebo v automatu na mince, v Plzni už stačilo pouze přiložit bezkontaktní platební kartu k odbavovacímu zařízení přímo ve voze MHD. Další inovací v oblasti mobility jsou sdílená auta, která by měla zpomalit růst počtu osobních automobilů ve městě. Sdílená auta si mohou Plzeňané snadno rezervovat pomocí aplikace a využívat je pro cesty v rámci celé EU. Obliba sdílených vozů roste a jejich průměrné využití už přesahuje 4 hodiny denně. Nejnovějším projektem je testování autonomních tramvají, které by se měly stát běžnou součástí plzeňských ulic v roce 2027. Představa tramvaje, která se řídí sama, v nás může budit nedůvěru, nicméně se ukazuje, že systém kamer a čidel dokáže reagovat rychleji než lidský mozek, a tak mohou být tyto tramvaje dokonce bezpečnější.

Vzdělávání s pomocí virtuální reality

Také plzeňské školy připravují své žáky na budoucnost, v níž budou mít technologie dominantní roli. Centrum robotiky v Plzni organizuje technické kroužky pro děti, aby u nich rozvíjelo nejen technické myšlení, ale i vášeň pro technologie. První základní školy se dokonce zapojily do testování virtuální reality jako nové metody výuky. V příštích letech si tak díky VR brýlím žáci budou moct užít výlet do vesmíru, nebo si budou moct bezpečně nacvičovat pokusy s chemickými látkami. Za tím vším se skrývá snaha udržet si v Plzni podnikavé mladé lidi s technickým vzděláním, kteří své „školní projekty“ postupně promění v úspěšné startupy.

„Je sranda vidět SITku v seznamu pod Sorbonou“

Luděk Šantora je ředitel Správy informačních technologií města Plzně (SIT) a hlavní ideový guru plzeňského Smart City. Jeho práce odpovídá na otázku, co se stane, když se ve státní správě ocitne osobnost inovátora. Prozradil nám, na které projekty je nejvíce pyšný a jaké další novinky plánuje do budoucna.

 

Jak koncept Smart City vznikal? Inspirovali jste se v jiných městech? Nebo jste vycházeli z problémů a potřeb obyvatel Plzně a k nim pak vytvořili řešení na míru?
V podstatě jde o mix obou zmíněných cest. Inspiraci jsme získávali ze severských měst, jako jsou Helsinky nebo Kodaň, a zároveň jsme si uvědomovali, co máme a potřebujeme „doma“. S odlehčením Smart City přirovnávám k „jarnímu úklidu“ - víme, co je potřeba, moc se nám nechce, nikdo to za nás neudělá, ale pak to stojí za to.

Smart City tvoří řada projektů. Dá se říct, ze kterého máte vy osobně největší radost? Nebo který je podle vás naprosto výjimečný?
Radost mám z mezinárodních Horizon projektů. Horizon je prestižní grantový program, kde se úspěšnost získání financí pohybuje kolem 12 %. Plzeň skrze Správu Informačních Technologií města Plzně (SIT) již realizuje třetí projekt. Výjimečné jsou všechny. Díky těmto projektům poznáte nové lidi, získáte inspiraci, dostanete se k novým technologiím a kolegové z firmy vám rostou před očima… Vyzdvihl bych dva. Projekt DUET (digitální dvojče města), kdy celé konsorcium získalo ocenění a první místo na loňském světovém Smart City Expo v Barceloně. Druhý vznikal přes deset let a je ryzím produktem Plzně. Jde o ucelený ekosystém podpory inovací v Plzni/regionu a říkáme mu PINE. Pracuje s rozvojem talentů ve věku 6 - 15 let skrze Centrum robotiky (součást SIT), navazuje SIT Port (opět součást SIT), kde se věnujeme rozvoji talentů, inspiraci k podnikání v komunitě s věkem 16+, na to navazujeme s inkubačním programem realizovaným BIC Portem (součást městského inovačního a podnikatelského centra BIC) a jako finále následuje podpora inovací ve firmách a internacionalizace.

Důležitou součástí Smart City je digitalizace a moderní technologie. Využíváte drony, máte spoustu mobilních aplikací… Chystáte v tomto směru ještě nějaké další novinky? Zaslechla jsem něco o autonomních tramvajích. Je to pravda?
Ano, chceme mít v Plzni MIH (Mobility Innovation HUB). V současné době vnímáme mobilitu a autonomní mobilitu (dronů, MHD) jako silné téma, kterému se chceme věnovat a kde zužitkováváme výsledky předchozích projektů. Jsme jedno z pěti měst, kde je testbed 5G, budujeme živou laboratoř/polygon pro testování autonomních vozidel, napojujeme ho na digitální dvojče, seznamujeme se s využitím AI v dynamickém řízení dopravy a samozřejmě v Plzni máme světového výrobce kolejových vozidel - firmu Škoda Transportation, takže autonomní tramvaj v Plzni je jasná volba, ale jezdit by měla až v roce 2027. Mimochodem polygon pro autonomní mobilitu nám například otevřel dveře do projektu, kde se v mobilitě využívá 6G. Takže jsme dnes jako SIT členy aliance 6G a je docela sranda vidět SITku v seznamu členů pod Sorbonou.

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: www.sitmp.cz / www.facebook.com/smartcityplzen/






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.