Zářivé muzeum neonů ve Varšavě

06. Leden 2022

V Soho Factory ve Varšavě se nachází jedno z mála muzeí neonových nápisů na světě. Ve sbírce se nachází přibližně stovka tajemně svítících reklam, které vznikly v Polsku po druhé světové válce. Pojďme společně prozkoumat historii neonu a prohlédnout si neuvěřitelnou světelnou show.ZPĚT
 
   

Historie neonu 

Neon (Ne) patří mezi vzácné plyny a byl objeven na konci 19. století. Díky svým vlastnostem se začal využívat ve světelné technice. Světelné trubice naplněné neonem pod proudem vyzařovaly intenzivní červeno-oranžové světlo. Hlavní předností světelných trubic byla výrazně nižší spotřeba energie ve srovnání s žárovkou. Světelný efekt byl přitom stejný.

Svítící neonové nápisy si získaly obrovskou popularitu už ve 20. letech 20. století. Osvětlovaly ulice velkoměst a signalizovaly, že se jedná o vskutku moderní metropole. Architekti byli okouzleni efektem neonového světla a s oblibou ho používali všude, kde to šlo. Neonové trubice lemovaly průčelí staveb nebo osvětlovaly velkoměstské pasáže. Neonové reklamy lákaly k návštěvě divadel, kin, restaurací, barů nebo obchodních domů.

Není neon jako neon

Postupem času se rozšířila i barevná škála používaných výbojek. Zatímco neon v čiré trubici vyzařoval červeno-oranžovou barvu, helium v čiré trubici vydávalo růžovou barvu. Kombinací různých plynů a různě zbarvených trubic se dosahovalo dalších barevných odstínů. Neonové svítící reklamy ale byly tak populární, že neon dal jméno všem svítícím trubicím bez ohledu na to, jakým plynem byly plněny a jakou barvu vyzařovaly. Dnes už neony až na výjimky nahradily levnější LED technologie.

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: www.itinari.com/travelsquire.com/travelaway.me


 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.