Největší automobilka světa Toyota se nezabývá jen silničními vozy – její experti také přemýšlejí nad budoucí podobou každodenního života lidstva. Přímo pod posvátnou japonskou horou Fudži tak nyní Toyota buduje město, které naplňuje i ta nejtajnější přání milovníků pokroku a ekologie.
Název města – Woven City – můžeme přeložit jako „Spletené město“. Jednak se tím naznačuje, že tohle město v sobě splétá řadu nejmodernějších technologií, jednak odkazuje k počátkům Toyoty, která původně vyráběla tkalcovské stavy.
Nové město bude využívat to nejlepší, nač dosud lidská mysl připadla. Bude plně autonomní a bezemisní. Jeho obyvatelé – počítá se zhruba s půl milionem osob – budou používat sdílené inteligentní bezemisní vozy, všemožné „chytré“ domácí roboty a řadu doplňkových funkcí: od automatického zalévání zahrad v závislosti na počasí až po rozeznávání hlasů a podle nich přípravy jídel, pouštění kanálů televizí, napouštění van apod.
To vše si samozřejmě vyžádá mnoho energie – tu ale nebude dodávat žádná tepelná elektrárna skrytá za kopcem, nýbrž pečlivě propočítané a zkonstruované vodíkové technologie spolu s fotovoltaickými články. Město, jehož architektem je tvůrce nové věže World Trade Center v New Yorku Bjarke Ingels, se tak stane „vzorem“ dalším podobným plně autonomním městům, připravovaným v různých zemích světa.
Foto: bworldonline.com / hybrid.cz