WASTE AGE: z doby plastové do doby odpadkové

28. Únor 2022

Když se v designu začaly poprvé používat plasty, tvůrci byli nadšeni vlastnostmi tohoto nového materiálu. V té době však nikdo moc nepřemýšlel nad tím, co se stane s plastem poté, co nám doslouží. Dnes stojí designéři před problémem, jak předcházet dalšímu hromadění plastového odpadu.ZPĚT
 
   

V Londýně proběhla velká výstava WASTE AGE s podtitulem What Can Design Do? Designéři už nechtějí být tvůrci problému. Hledají řešení, jímž může být buď využívání alternativních materiálů, nebo upcyklace plastového odpadu. K vidění byly designové produkty i móda z odpadních materiálů. Například šaty od Stelly McCartney ze znovu použitých rybářských sítí nebo židle z ateliéru Snøhetta zhotovená rovněž z rybářských sítí.

Výstava upozornila na odvrácenou stranu konzumního životního stylu, který hledá okamžité uspokojení potřeb, aniž by myslel na zítřek nebo na příští generace, které po nás zdědí zničené životní prostředí. Čím dříve přestaneme před problémem zavírat oči, čím dříve přestaneme ignorovat důsledky nadměrného plýtvání, tím dříve se situace může začít pozitivně měnit. Vzdělávání a osvěta jsou jedinými prostředky v boji proti nezúčastněnosti a nevědomosti většinové populace.
 

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: wallpaper.com


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.