Spojení UMĚNÍ a UMĚLÉ INTELIGENCE

12. Únor 2021

Co se stane, když se umění setká s umělou inteligencí? Mohou být technologie označeny za tvůrce uměleckých děl? A je kreativita doménou lidí, nebo může být kreativní i počítač, když ho k tomu naprogramujeme? První výtvarná díla vytvořená umělou inteligencí vyvolávají mnoho otázek.



ZPĚT
 
   

The Next Rembrandt 
Mohou moderní technologie oživit jednoho z největších malířů všech dob? To je otázka do diskuse, kterou rozpoutal projekt The Next Rembrandt. Ve 21. století se totiž objevil další obraz mistra světla a stínu. Nenamaloval ho však Rembrandt, ale počítač.

Experiment The Next Rembrandt spojil historiky umění, vědce a programátory, kteří přijali neobvyklou výzvu: Naučit stroj malovat jako Rembrandt. K tomu bylo nutné najít algoritmus, který by odhalil kód světoznámého malíře, pomocí něhož by počítač sám dále maloval.

Počítač analyzoval stovky Rembrandtových obrazů. Tvůrci projektu používali technologie deep learning a mapování orientačních bodů na obličejích. Počítač se tak například naučil, jak nizozemský mistr ve svých portrétech charakteristicky tvaroval oči. Styl tahů štětcem byl
odvozen z rentgenových skenů původních obrazů.

The Next Rembrandt je 3D tištěný obraz vytvořený počítačem výhradně na základě analýzy Rembrandtova díla. Obraz není pouhou kopií konkrétního díla, ale reprodukcí umělcova rukopisu a stylu. Počítač namaloval portrét neznámého muže ve věku okolo 30 až 40 let v
černých šatech s bílým límcem a kloboukem.

Technologie tak na okamžik oživila mistra světla a stínu, aby prostřednictvím matematických vzorců vytvořil další obraz. Projekt dokázal, že v současnosti není pro stroje složité naučit se konkrétní umělcův kód a následně jej parafrázovat. Vyvinutá Technologie bude dále sloužit k
obnově poškozených uměleckých děl.

 

Portrét Edmonda Belamyho 
V roce 2018 byl v aukční síni Christie's vydražen obraz vytvořený umělou inteligencí, a to za 432 000 dolarů. Šlo o první případ, kdy umělá inteligence pronikla do prestižního výtvarného umění. Dílo bylo vytvořeno pařížskou uměleckou skupinou Obvious, která s využitím umělé inteligence vytvořila řadu portrétů, jež patřily členům fiktivní rodiny Belamy.

Počítač si nastudoval sadu 15 000 portrétů namalovaných mezi 14. a 20. stoletím. Počítačový program pomocí umělých neuronových sítí analyzoval tisíce obrázků, aby si osvojil principy a pravidla portrétování, a následně vytvořil několik unikátních portrétů, které byly podobné původním datům. Vzniklé portréty Belamy lze označit za polorealistické - obličeje osob byly rozmazané.

Portrét Edmonda Belamyho je podepsán vzorcem „min G max D x [log (D(x))] + z [log(1 – D (G(z)))]“. Jedná se o část algoritmu, který obraz vytvořil. Cílem projektu bylo ukázat, co všechno lze s pomocí umělé inteligence vytvořit. Obrazy generované umělou inteligencí by rovněž měly inspirovat tvůrce k využívání inovativních technik ve výtvarném umění. Obraz přece nemusí být vytvořen pouze tahy štětce.

Richard Lloyd z aukční síně Christie's řekl, že „umělá inteligence je jednou z technologií, které budou mít v budoucnosti dopad na trh s uměním – ačkoli je zatím příliš brzy na odhady, jak velký tento dopad bude.“

Text: Ivana Molnárová

Zdroj foto: news.microsoft.com / livescience.com

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.