Šest zajímavostí o bydlení v Německu

12. Březen 2021

V Německu žije podle posledních čísel z Eurostatu 50, 3 % obyvatel v nájemním bydlení. Průměr Evropské unie je přitom 30, 7 %. V Česku žije v pronajatém bydlení zhruba 20 % lidí. Bydlí Němci spíše v rodinných domech nebo bytech? A jak je to s cenami nájmů? Připravili jsme pro vás šest zajímavostí, které jste (možná) nevěděli o bydlení v Německu.



ZPĚT
 
   

 
1) Vyřízení nájmu vyžaduje více papírování než v ČR 
Jestli jste slušný nájemník se u německých sousedů posuzuje přísněji, než jsme v Čechách zvyklí. V Česku vám k vyřízení nájmu většinou stačí složit vratnou kauci, zaplatit provizi realitnímu makléři (pokud využíváme služby realitky) a občas chce pronajímatel jako záruku alespoň dva měsíční nájmy zaplatit dopředu.
V Německu při zařizování nájmu musíte doložit doklad, že máte pravidelný příjem. Pokud přecházíte z jednoho nájmu do druhého, může po vás pronajímatel chtít také potvrzení, že na nájemném nedlužíte.

2) Většina starších bytů v Německu nemá výtah
Šplhat každý den do vyšších pater může být někdy fajn pro naše zdraví. Ale třeba s kočárkem nebo těžkým nákupem, případně s objemnými zavazadly i sportovní nadšenci rádi výtah využijí. V Německu bývá běžné, že starší bytové domy výtah vůbec nemají.

3) Byty jsou často nezařízené 
V Česku je běžné, že byty jsou vybavené alespoň částečně. Kuchyň bývá standardní součásti bytu. V Německu je naopak běžné, že jsou byty nezařízené a kuchyňská linka nebývá v bytech běžně. Pokud byt kuchyň má, platí se za ní často příplatek navíc.

Při stěhování se také setkáte mnohem častěji s tím, že byty jsou kompletně nevybavené. Většinou chybí i základ jakým je kuchyňská linka. Pokud byt kuchyň má, často si za ní připlatíte, protože se navýší celková částka za nájem.

4) Nájem v Berlíně může být nižší než v Praze
Jelikož většina Němců bydlí v pronajaté nemovitosti, je regulace výše nájemného zejména v hlavním městě opravdu velké téma. Pronajímatelé by neměli u nově uzavřených nájmů účtovat za metr čtvereční více než 165 Kč. Průměrná cena za metr čtvereční v Praze se pohybuje kolem 250 Kč. Zároveň je možné zažádat o snížení nájmu, pokud by na zaplacení bydlení padlo více než 30 % nájemníkova příjmu.

5) Průměrná velikost bytu 
Průměrná velikost německého bytu je 86,9 metrů čtverečních. Což je o něco víc než je český průměr, který činí 78 metrů čtverečních. Pro srovnání, průměr Evropské unie je 95 m2.

6) Převažuje bydlení v bytech
Většina Němců bydlí v bytových domech, kde bývá méně než deset bytových jednotek. Bydlení v rodinných domech je častější ve východní části země. Německo se potýká s nedostatkem stavebních parcel. V rodinných domech v Česku žije 38 % lidí. V Německu je to sotva 30 %.

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.