Pět věcí, které jste o Holandsku (možná) nevěděli

16. Listopad 2020

Holandsko neboli Nizozemské království je nejen zemí tulipánů. Tahle fascinující země, která má třeba největší hustotu zalidnění ze všech evropských států, nabízí řadu kuriozit, které nám mohou připadat zvláštní nebo úsměvné.
Věděli jste třeba, že v Holandsku nejsou zrovna fanoušci záclon? Pojďme se podívat, na pět zajímavostí o Holandsku, které jste (možná) vůbec netušili.
 ZPĚT
 
   

Okna v Holandsku zásadně bez záclon 
Obyvatelé severských zemí jsou zvyklí, že světlo a sluneční paprsky jsou často vzácné a tak třeba ve Skandinávii příliš neholdují temným závěsům nebo roletám.
Proč ale Holanďané nechávají svá okna obnažená a to i ta, která jsou přímo viditelná z ulice?
Jedním z důvodů může být právě touha po světle v bytě či domě. Když se podíváme dál do historie, nabízí se jedna další teorie z doby, kdy zemi zmítaly spory mezi kalvíny a katolíky.
Podle tehdejšího přesvědčení, nechávali obyvatelé svá okna bez záclon a závěsů proto, aby bylo vidět, že se v jejich domě nedějí žádné nepravosti. 
Tento zvyk přetrval do dnešních dnů a tak se můžete při procházkách po holandských městech podívat lidem skutečně až do talíře. 

Holanďané milují kávu
Češi patří v různých žebříčcích často k nejnadšenějším konzumentům piva. Holanďané si zase libují v kávě. Průměrná spotřeba kávy je na jednoho obyvatele asi 140 litrů za rok. Což odpovídá necelých čtyřem šálkům denně.

Když můžeš, jeď na kole
Nejvyšší vrchol v Holandsku se nachází ve výšce 321 m.n.m. Což z Holandska činí jednu z nejplacatějších zemí v Evropě a tak není divu, že si její obyvatelé tolik oblíbili jako dopravní prostředek právě kolo.
Na cyklisty se myslí i ve městech, kde je naprosto běžné, že se takto lidé dopravují do práce, na nákupy za zábavou. Všude najdete stojany na kola i speciální parkoviště, kde si můžete kolo bezpečně uložit.
V celém Nizozemí najdete přes 35 000 kilometrů cyklostezek. Takže pokud jste milovníkem cyklistiky a chcete si třeba celé Holandsko na kole projet, směle do toho.

Angličtina? Žádný problém.

Nizozemština může cizincům znít jako zvláštní mix mezi němčinou a francouzštinou. Proniknout do tajů toho západogermánského jazyka, kterým mluví na celém světě asi 24 milionů, může být dobrá výzva. Nicméně pokud přijedete do Holandska, téměř všude se bez problému domluvíte anglicky. Jako druhý jazyk ho má většina populace povinný už od základní školy a podobně jako obyvatelé Skandinávských zemí mají i Holanďané velmi dobrou úroveň angličtiny.
Jako všichni ale určitě ocení každou snahu mluvit jejich rodným jazykem. Takže si klidně zkuste s místními i lámanou holandštinou poklábosit, než vás z této agonie vysvobodí a přejdou do plynulé angličtiny.

Až třetina porodů probíhá doma
U nás je domácí porod stále spíše tabu, ale právě v Holandsku přijde na svět až třetina dětí v domácím prostředí. Do nemocnic se posílají jen ženy, u kterých hrozí nejrůznější komplikace. Jinak je na porod nahlíženo spíše jako na přirozenou událost v životě než na patologii, se kterou je třeba pomoc lékaře. V případě domácího porodu proplácí zdravotní pojišťovna i péči porodní asistentky. Naopak když se žena bez zjevného důvodu dožaduje porodu v nemocnici, musí si lékařskou péči uhradit sama.

Foto: Shutterstock

 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.