Nové kouzlo starých ocelových konstrukcí

18. Srpen 2021

Průmyslové městské části v posledních letech získávají zcela novou podobu. V opuštěných továrních budovách tak najdeme stylové galerie, koncertní haly, divadelní sály a kavárny. Červené cihlové zdi a černá loftová okna svou neotřelou estetikou oslovují především mladé lidi. Tento trend se týká také starých železnic, které se mění v promenády protkané zelení.



ZPĚT
 
   

High Line Park, Manhattan 

Central Park není jedinou oázou v betonové poušti na Manhattanu. Podobnou oázu najdete tam, kde byste ji nejspíš nehledali - na vyvýšené železniční trati, kterou podpírá těžká černá ocelová konstrukce. Nadzemka ze třicátých let původně sloužila k přepravě produktů a surovin mezi sklady a továrnami. Poslední vlak tudy však projel v roce 1980. Historická památka dnes slouží jako visutý park, který dostal název High Line.

Starosta New Yorku Rudolph Giuliani si původně pro nepoužívanou nadzemku představoval jiný osud. Byl přesvědčen, že je potřeba nechat ji strhnout. To se nestalo a High Line je dnes jedním z nejinovativnějších a nejnavštěvovanějších architektonických projektů na Manhattanu. Černé ocelové sloupy nyní nesou promenády a botanické zahrady.

Tato dechberoucí procházka mezi mrakodrapy má jednu velkou výhodu. Vyhnete se zde všudypřítomným semaforům, které vás zastavují vždy, když dojdete na konec jednoho bloku. Když se nacházíte několik metrů nad veškerým pouličním ruchem, prostě se pohybujete rychleji. Vstupy na dráhu mají podobu schodiště a jsou od sebe vzdálené vždy dva bloky. High Line nabízí nejen pobyt uprostřed zeleně, ale také prosklené vyhlídky nad nejrušnějšími ulicemi.

Projekt High Line navrhlo newyorské urbanistické studio James Corner Field Operations a světoznámé architektonické studio Diller Scofidio + Renfro. Projekt posbíral řadu ocenění a patří mezi nejzajímavější revitalizační projekty na světě. V devadesátých letech přitom tomuto industriálnímu dědictví města hrozila definitivní demolice.

 


Parco Romana, Miláno 

Na podobný projekt se nyní mohou těšit i obyvatelé italského Milána. Poblíž centra se totiž nachází nevyužívaná železnice, která by měla být přebudována na park s promenádami a sportovními plochami. Na projektu budou spolupracovat tři architektonické ateliéry- Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture a Carlo Ratti Associati. Dokončení je plánováno do roku 2026, kdy se mají v Itálii konat Olympijské hry.

Projekt Parco Romana v Miláně přetvoří starou železnici v zavěšený les. Industriální infrastruktura tak bude sloužit zcela novému účelu. V budoucnu zde najdeme stovky stromů, lesní trasy s neočekávanými výhledy do okolí i mokřadní ekologickou zónu.

 

Připravila Ivana Molnárová
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.