Nemovitosti v Chorvatsku lákají české investory

30. Listopad 2022

Enormní inflace, nedostatek bytů i stavebních materiálů a rostoucí náklady ve spojitosti s energetickou krizí vede Čechy k hledání zajímavých investic v zahraničí. Poptávka po koupi nemovitostí se tak zvyšuje například v Chorvatsku. Jejich hodnota totiž stále stoupá. Zájemci oceňují také kulturní a jazykovou blízkost a dobrou dojezdovou vzdálenost. Do popředí se nyní dostávají především luxusní byty, domy i apartmány.ZPĚT
 
   

Situace na chorvatském realitním trhu je pro investory z hlediska zhodnocení a výnosů nadále příznivá, protože ceny nemovitostí vzrostly a stále se dobře prodávají. „Od pandemie koronaviru se prodeje nemovitostí v Chorvatsku zdvojnásobily. Jejich ceny za poslední rok pak ve klasických přímořských lokalitách stouply o dalších 10 až 20 procent, v těch nejatraktivnějších se zvýšily ještě více. Lidé totiž pořád chtějí vlastní nemovitost, která jim zajistí soukromí, a zároveň si přejí bezpečně investovat. Zájem je aktuálně obrovský. Pokud se tedy nemovitosti nachází v lukrativní oblasti, kde vybírají domácí i zahraniční kupci, všechny byty či apartmány jsou často vyprodány dlouho před dokončením budovy,“ říká odbornice realitní kanceláře na Chorvatsko Veronika Pecková a dodává: „Obzvlášť velká poptávka i ze strany Čechů panuje po luxusních nemovitostech, jichž je v současné době nedostatek. Z tohoto důvodu se ale v různých oblastech už začalo stavět spousta nových exkluzivních projektů. To je možné díky tomu, že v Chorvatsku se vyskytuje hodně nevyužité půdy. Potenciál pro novou výstavbu je tak obrovský.“


Ochrana peněz před inflací
Na nákup zahraniční nemovitosti většina zájemců využívá hotovost, protože s bankovním financováním je to složitější. Je sice možné žádat o úvěr u české banky, ale formou tzv. americké hypotéky, při níž žadatel musí ručit nemovitostí v České republice. Zahraniční banky zase budou požadovat zdroj příjmů v jejich zemi. Veronika Pecková investiční potenciál komentuje: „Velký počet kupujících si letos pořizuje nemovitost, aby ochránili své finance před inflací. Takto totiž peníze neztrácí na hodnotě a v případě, že nemovitost dají do pronájmu, mají z toho zisk a zároveň ji částečně mohou využívat pro sebe. Měsíční náklady jsou přitom u všech luxusnějších bytů a domů i přes enormní inflaci pořád levnější než v Česku.“

Kombinace užití zahraniční nemovitosti jak pro vlastní potřebu, tak k pronájmu patří stále k nejčastějším variantám. Při koupi dokonce většina developerů poskytuje celoroční servis. Navíc v Chorvatsku není problém sehnat správcovskou firmu individuálně. A začaly zde vznikat i vyloženě české společnosti, které tyto služby nabízí.

Proč právě Chorvatsko?
Chorvatsko je oblíbené jak kvůli historické vazbě Čechů k této zemi, tak faktu, že se vcelku snadno domluví. Jazyková bariéra v okolních státech totiž představuje pro mnoho lidí problém. Oproti jiným přímořským státům, například Španělsku, je zde relativně krátká dojezdová vzdálenost autem. Poté, co pandemie koronaviru poukázala na omezení letecké dopravy, hraje i tento fakt významnou roli.

A jak vypadá nejčastěji poptávaná nemovitost? „Čeští kupující velmi oceňují blízkost moře. Většinou chtějí být tzv. v první řadě, podle čehož se také odvíjí cena nemovitosti. Dále preferují blízkost letiště a moderní výstavbu i vybavení. Ideální nemovitost musí mít samozřejmě bazén. Z technologií nejčastěji vyžadují klimatizaci a podlahové vytápění,“ popisuje Veronika Pecková a dále uvádí: „Aktuálně naši klienti shánějí jak apartmány, tak rodinné domy. Častěji se také setkáváme s fenoménem, že Češi se chtějí do Chorvatska částečně přestěhovat, nebo tam alespoň trávit více času než jen o prázdninách.

Co se týče destinací, k těm oblíbeným patří zejména severní část, tedy Istrie, a hlavně oblast střední Dalmácie díky přímým leteckým spojům do Zadaru a Splitu. „K vyšší popularitě těchto lokalit přispěl fakt, že letiště Zadar nabízí 4x týdně přímý letecký spoj z Prahy, a to za velmi nízké ceny,“ vysvětluje expertka na Chorvatsko.

Luxus jako žádané zboží
V lokalitě Punta Sukošanski Blata v Sukošanu, která leží pouhých 10 km od letiště v Zadaru, se například prodává exkluzivní apartmán o dispozici 5+kk o ploše 167 m2 s vlastním bazénem, panoramatickým výhledem a přístupem k moři. Ze soukromé terasy vede přímý vstup na klidnou oblázkovou pláž s pozvolným vstupem do moře. Tento apartmán se nachází v přízemí domu s pouhými třemi jednotkami.

Další luxusní apartmán 4+kk o rozloze 201 m2 je možné sehnat v novém projektu v městské části Zadar – Kožino. Je situován v přízemí jedné ze dvou exkluzivních budov, přičemž v každé z nich vznikají pouze čtyři jednotky, každá zabírající celé podlaží. Apartmán disponuje soukromou zahradou s bazénem a vířivkou. Čítá tři ložnice s vlastními koupelnami, z čehož jedna má i wellness. Za zmínku stojí především slunná krytá terasa s bazénem a výhledy na Jaderské moře.

Ve stejné lokalitě se rovněž nachází exkluzivní vila o velikosti 317 m2. V designové novostavbě byl použit vysoký standard materiálů a technologií – jedná se např. o podlahové vytápění pomocí tepelných čerpadel, stropní vytápění a chlazení, video dohled s alarmem či vodní i chlórový filtr. Dále nechybí prostorná terasa s venkovním posezením, u níž se nachází vyhřívaný bazén s vodopádem o velikosti 22 m2 se stínicí plachtou. Vila je situována v klidné části města, ve čtvrté řadě od čisté přírodní pláže.

Další luxusní čtyřpodlažní vila o ploše 420 m2 se střešní terasou a zahradou stojí na vlastním pozemku o rozloze 592 m2. Leží na okraji borového lesa a zároveň asi 200 metrů od pláže v obci Premantura nedaleko Puly. Poblíž se nachází vyhlášený přírodní park Kamenjak a dva významné přístavy Pomer a Medulin.

K prodeji je dále šest moderních vil v různých dispozicích v nově vznikajícím projektu v obci Podstrana, cca 15 minut jízdy autem od oblíbeného města Split. Nemovitosti vyrůstají nad mořem, kousek od oblázkové pláže, a poskytují tak úchvatné výhledy ze všech pokojů, teras, zahrad i z bazénů.

Autor: Crest Communications, Zdroj foto: Crest Communications a.s.


 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.