Nejslavnější ulice světa

20. Duben 2021

BROADWAY proslulá svou divadelní scénou, PÁTÁ AVENUE lemovaná luxusními butiky, CHAMPS-ELYSÉES se stylovými kavárnami nebo HOLLYWOOD BOULEVARD se svou hvězdnou promenádou. To jsou některé z nejslavnějších ulic světa, které přímo svádějí k procházce. Pojďte se s námi projít a podívat se, kam za nákupy a kam za kulturou. ZPĚT
 
   

Broadway, New York 
Broadway je jednou z nejstarších Avenue na Manhattanu. Vede přes Times Square a mezi 42nd Street a 53rd Street protíná proslulou divadelní čtvrť s nejvyšší koncentrací divadel na světě. Právě na Times Square se nachází kiosky, kde se prodávají vstupenky na broadwayské muzikály. Dlouhé fronty jsou důkazem, že je o divadelní představení velký zájem. Nejdéle hraným muzikálem je „Fantom opery“ z roku 1988, jehož autorem je Andrew Lloyd Webber. Tento muzikál měl přes deset tisíc repríz a hraje se dodnes. Ve 20. letech skládal songy pro broadwayskou scénu George Gershwin. Z jeho muzikálu „Oh, Kay!“ pochází slavná píseň „Someone To Watch Over Me“, kterou ve 40. letech nahrál Frank
Sinatra na své první sólové album. Ve 30. letech už na Broadwayi sídlilo přes osmdesát divadel. Dnes je tento počet poloviční.

Fifth Avenue, New York 
Pátá Avenue je páteří Manhattanu, rozděluje ho na východ a západ. Pátá Avenue je však především domovem obchodů s klenoty a luxusní módou. Na nejdražší nákupní ulici světa se nachází Tiffany & Co.Cartier, Harry Winston, Louis Vuitton a další butiky slavných designérů. Ideální čas na nákupy je v prosinci, kdy výlohy obchodů soupeří o pozornost kolemjdoucích přepychovými výlohami s vánoční výzdobou. V přilehlém Rockefellerově centru je rozsvícen vánoční stromeček, u něhož se každoročně shromažďují davy lidí. Pátá Avenue však není pouze nákupní ulicí. Na své si tady přijdou dokonce i intelektuálové. Pokud se vydáte na sever směrem k Central Parku , dostanete se do úseku Museum Mile, v němž jsou obchody vystřídány muzey. Nejznámější je Guggenheimovo muzeum a MET (Metropolitan Museum), kde se koná každoroční tématický ples MET Gala, na němž se celebrity předhánějí v tom, kdo přijde v originálnějším modelu.

Hollywood Boulevard, Los Angeles
Baví vás pátrat po stopách nejslavnějších osobností světa? V tom případě si nenechte ujít Hollywood Boulevard v LA. Projděte si hollywoodský chodník slávy, který vede přes patnáct bloků. Chodník dlážděný hvězdami vznikl v roce 1958 jako pocta osobnostem showbyznysu, s nimiž se můžete vyfotografovat v místním muzeu voskových figurín. Na hollywoodském bulváru se nachází divadlo Dolby Theatre, kde se každoročně udělují Ceny Akademie. Zlatá soška Oscara je považována za nejprestižnější filmovou cenu a slavnostní ceremoniál předávání Oscarů patří mezi nejdůležitější kulturní události Hollywoodu. Na nedalekém svahu kopce Mount Lee se nachází nápis HOLLYWOOD složený ze čtrnáct metrů vysokých písmen.

Via Montenapoleone, Milán 
Je nemožné přijet do Milána a přitom nenavštívit ulici Via Montenapoleone, která se stala synonymem pro milánskou luxusní módu. Ulice vítá své návštěvníky přehlídkovými moly a exkluzivními italskými butiky Dolce & Gabbana, Gucci, Versace nebo Prada. Historie ulice
sahá do doby založení Milána. V první polovině 19. století byla ulice rekonstruována v neoklasicistním stylu a lemována paláci italské aristokracie. Mezi nejvýznamnější budovy patří patří Palazzo Melzi di Cusano, Casa Carcassola a Palazzetta Taverna . Po druhé světové
válce se Via Montenapoleone stala nejvyhledávanější milánskou módní destinací.

Avenue des Champs-Elysées, Paříž 
Nejrušnější pařížskou ulicí je dvoukilometrová promenáda Champs-Élysées, která je ohraničena na jednom okraji vítězným obloukem Arc de Triomphe a na druhém okraji nejmonumentálnějším pařížským náměstím Place de la Concorde. V době Francouzské revoluce na náměstí stála gilotina, která popravila tisíce nepřátel Revoluce, mezi nimi i krále Ludvíka XVI. a královnu Marii-Antoinettu. Na Avenue des Champs-Élysées se nachází také Elysejský palác, který pochází ze 17. století a je oficiálním sídlem francouzského prezidenta. Bulvár je lemován divadly, kavárnami, restauracemi a luxusními obchody. Za nákupy můžete zamířit do Galeries Lafayette.

Abbey Road, Londýn
Abbey Road je londýnská ulice, na které se nachází stejnojmenné nahrávací studio. Kapela Beatles dokonce pojmenovala svou poslední LP desku Abbey Road. Na obalu desky je fotografie členů kapely, kteří přecházejí po přechodu pro chodce přímo před vchodem do studia. Nespočet fanoušků Beatles každoročně putuje na slavný přechod pro chodce, aby se zde vyfotografovali.

Downing Street, Londýn 
Poblíž Trafalgar Square se nachází slavná Downing Street, která je oficiálním sídlem představitelů britské vlády. Dům číslo 10 je již tradičně domovem britského premiéra. Downing Street se často stává objektem novinářů. Tato ulice je uzavřena branami a střežena z důvodu ochrany předsedy vlády před teroristickými útoky. Železnou bránu nechala postavit v roce 1990 „železná lady“ Margaret Thatcher.

Text: Ivana Molnárová

Photo credits: 
Broadway, Fifth Avenue, Downing Street, Champs-Elysées: www.unsplash.com
Via Monte Napoleone: es.wikipedia.org


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.