Nejoriginálnější semafory světa

22. Únor 2022

Možná si říkáte, že na červeném a zeleném panáčkovi přece nemůže být nic kreativního. Ale může a dokonce nemusíte cestovat daleko. ZPĚT
 
   

Ve Vídni najdete genderově vyvážené semafory s figurkami mužského i ženského pohlaví. A nejen to. Ikonickou se stala i signalizace s homosexuálními páry.

Věděli jste, že nejstarší semafor byl nainstalován v roce 1914 v severoamerickém Clevelandu? Šlo o první elektrický dopravní signál na světě. S nápadem na automatizaci řízení dopravy pomocí červeného a zeleného světla přišel policista Lester Wire, který tak chtěl své kolegy zbavit dlouhých hodin stání na křižovatkách. Ale vraťme se k našim panáčkům.

Na Islandu se můžete setkat místo postaviček se smajlíky, v Nizozemsku byl pro změnu spatřen semafor s králíčky. Prvenství však patří Japonsku, které svou světelnou signalizaci doplnilo o virtuální stěnu, na niž jsou laserem promítány postavy chodců, kteří přecházejí silnici. Autorem tohoto projektu je Hanyoung Lee, který chtěl takto zviditelnit důležitost dodržování pravidel silničního provozu pro bezpečnost chodců. Jedná se o unikátní umělecké dílo, které nejspíš nečeká masová produkce.

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: businessinsider.com, architecturendesign.net


 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.