Nejluxusnější obchody světa

10. Červen 2021

Lákají nás nejen svými přepychovými výlohami s rafinovaně vystaveným zbožím. Nejluxusnější obchody světa jsou unikátní také po architektonické stránce. Některé jsou inspirované kulturním dědictvím minulosti, některé předbíhají svou dobu a predikují trendy budoucnosti. Vždy však vyjadřují eleganci a exkluzivitu. Pojďte s námi tyto novodobé chrámy konzumu navštívit.



ZPĚT
 
   

Louis Vuitton v Singapuru 

Největší butik Louis Vuitton na světě najdeme v Singapuru v zátoce Marina Bay, která se stala výkladní skříní moderní asijské metropole. Luxusní obchod je umístěn v asymetrické celoskleněné konstrukci vystupující z moře. Autorem stavby je americký architekt Moshe Safdie. Skleněné panely jsou opatřeny membránou odolnou proti UV záření. Luxusní zboží je tak chráněno před slunečními paprsky. Zákazníci se do obchodu dostanou podvodním tunelem, po mostě nebo lodí. Interiéry jsou inspirované námořnictvím a připomínají jachtu. Vysoké stropy a prosklené stěny poskytují dechberoucí výhled na záliv.


Galleria Vittorio Emanuele II v Miláně

Galleria Vittorio Emanuele II je jedním z nejstarších nákupních center na světě. Toto nákupní centrum bylo postaveno v roce 1877 a vypovídá o vytříbeném milánském vkusu a smyslu pro krásu, kulturu, módu a design. Dnes zde najdete obchody luxusních značek, jako je Prada, Gucci nebo Louis Vuitton. Budovu tvoří dvě protínající se arkády, které jsou překryté skleněnou kopulí. Pod centrální kupolí najdeme mozaiku se Savojským erbem a zvířaty, která symbolizují některá z nejdůležitějších italských měst. Podle legendy budete mít štěstí, pokud šlápnete na býka pravou nohou.

 


Prada Marfa v Texasu 

Žádný obchod na světě nemá tak pofidérní pověst jako Prada Marfa, která se nachází uprostřed pouště Chihuahua v Texasu. Říkáte si, že poušť je poněkud netypickou lokalitou pro luxusní butik? Máte pravdu! Jde totiž o FAKE, přesněji o uměleckou instalaci postavenou podle estetických kánonů značky Prada. Osamělá stavba byla navržena tak, aby nebyla opravována a aby se přirozeně deformovala v průběhu času. Za instalací stojí umělci Elmgreen a Dragset, kterým pomohli američtí architekti Ronald Rael a Virginie San Fratello. Módní návrhářka Miuccia Prada se postarala pouze o výběr módních položek, které byly umělcům dodány. První noc po dokončení díla byl obsah interiéru vykraden. Instalaci lze interpretovat jako kritiku konzumu a satiru luxusního brandingu.

 

 

Selfridges v Londýně

Obchodní dům Selfridges je dominantou Oxford Street od roku 1909. Od té doby byl opakovaně vyhlášen nejlepším obchodním domem na světě. Zakladatel Henry Selfridge chtěl své zákazníky ohromit špičkovým zbožím z celého světa. V jeho obchodním domě byla lidem poprvé představena televize. Budovu navrhl americký architekt Daniel Burnham, který stojí také za ikonickou budovou Flatiron Building v New Yorku. Průčelí obchodního domu je zdobeno antickými sloupy, které budově dodávají klasicistní vzhled. V přízemí obchodního domu se nachází Wonder Room, který tvoří 1 800 metrů čtverečních se zbožím luxusních značek.

 

Text: Ivana Molnárová






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.