Na návštěvě v Nizozemsku

08. Leden 2021

Nizozemci jsou považováni za mistry jedinečného designu a osobité architektury. Omezený stavební prostor protkaný množstvím vodních cest je inspiroval k mnoha kreativním řešením. Nečekejte však luxus a lesk jako v Louvru. Stavebními prvky nizozemské architektury jsou především inovativnost a udržitelnost.

Nyní společně navštívíme dvě velké metropole. Amsterdam s převážně tradiční architekturou a supermoderní Rotterdam. Pojďme se podívat na nejunikátnější stavby těchto dvou měst.



ZPĚT
 
   

Ikonické budovy v Amsterdamu

Amsterdam je proslulý především svými tradičními cihlovými domy podél vodních kanálů. Ale pokud patříte mezi milovníky moderní architektury, budete obdivovat spíše inovativní designy na okraji města. Příkladem současné architektury je centrum vědy NEMO od Renza Piana, nový obchod Chanel nebo budova Silodam. Všechny tyto skvosty současné architektury dodávají starobylému Amsterdamu svěžest.

 

NEMO 

 

Budova NEMO navržená Renzem Pianem vypadá jako loď kotvící u nábřeží. Ve skutečnosti se jedná o největší vědecké centrum v Nizozemsku. Budova je nesena strukturou podvodních pilířů a je obložena zelenou oxidovanou mědí. Svým designem se perfektně integruje do prostředí přístavu. Předností budovy je nakloněná střešní paluba s posezením, fontánami a fantastickým výhledem na Amsterdam.

 

BOUTIQUE CHANEL

 

Studio MVRDV přišlo s revoluční technologií a tímto neotřelým designem pro módní dům Chanel. Tradiční fasáda z červených cihel zde byla nahrazena průhlednou replikou ze skleněných cihel, která se lépe hodí pro luxusní butik. Inovativní fasáda Crystal Houses Amsterdam skvěle snoubí moderní look s tradičním architektonickým stylem města. Skleněné cihly drží pohromadě pomocí transparentního a velmi pevného lepidla. Skleněná fasáda je propojena s původním cihlovým zdivem prostřednictvím iluze rozpadající se zdi.

SILODAM 

 

Silodam je další budovou navrženou studiem MVRDV. Stavba je jedním z nejznámějších symbolů současné nizozemské architektury a byla inspirovaná rychle se rozvíjejícím lodním průmyslem. Byty, kanceláře a komerční prostory vypadají jako kolekce na sebe naskládaných přepravních kontejnerů. Jednotlivé úseky budovy mají velmi odlišné fasády, u nichž se uplatnily různé materiály, různé barvy a různá okna.

Ikonické budovy v Rotterdamu

Rotterdam je považován za hlavní město nizozemské architektury. Velká část Rotterdamu byla zasažena druhou světovou válkou, neboť tento nejdůležitější nizozemský přístav byl hlavním cílem německých bomb. Nyní je Rotterdam skvělým příkladem, jak lze město ve spolupráci s architekty renovovat a tím mu dát nový a moderní vzhled.

ROTTERDAM CENTRAAL 

 

Prohlídku rotterdamské architektury zahájíme moderní budovou hlavního nádraží. Stará železniční stanice prošla intenzivní přestavbou a byla oficiálně otevřena v roce 2014. Střecha pokrytá nerezovou ocelí dodává budově ikonický charakter. Ostrý úhel střechy směřuje do samotného srdce města. S takovou inteligentní budovou nepotřebujete ani inteligentní telefon, abyste našli cestu do centra. Nad nástupišti najdeme prosklenou střechu s průhlednými solárními panely. Jedná se o jeden z největších střešních solárních projektů v Evropě.


DE ROTTERDAM

 

De Rotterdam je moderní dominantou rotterdamského nábřeží. Budovu navrhl světově proslulý nizozemský architekt Rem Koolhaas jakožto „vertikální město“ na řece Maas. Uvnitř budovy najdeme byty, hotely, kanceláře, obchody, kavárny a restaurace. Právě proto se jedná o město ve městě. Stavba se skládá ze tří propojených věží vysokých téměř 150 metrů. Hlavním konstrukčním parametrem budovy je efektivita, a tak se můžeme názorně přesvědčit, že Nizozemci jsou mistry v maximálním využití minimální plochy. Budova byla pojmenována po lodi, která do konce 70. let přepravovala tisíce emigrujících Evropanů z rotterdamského mola Wilhelmina do New Yorku.

KUBUSWONINGEN

 

Kubuswoningen jsou obytné domy v podobě žlutých krychlí, které jsou nakloněné a postavené na svých vrcholech. To má za následek nezvyklé až nepraktické obytné prostory. Domy jsou uvnitř rozděleny do tří úrovní, které jsou přístupné úzkým schodištěm. Spodní úroveň tvoří trojúhelníková plocha s obývacím pokojem a kuchyní. Na střední úrovni se nachází ložnice a koupelna. A na nejvyšší úrovni najdeme malý volný prostor, který je možné využít pro další ložnici. Zářivě žluté kostky byly navrženy v 70. letech Pietem Blomem. Na počátku bylo zadání od projektantů města, kteří chtěli postavit obytné domy na původním mostě pro pěší. A Blom přišel s tímto originálním řešením.

EUROMAST

 

Euromast je součástí asociace World Federation of Great Towers, stejně jako Burdž Chalífa v Dubaji, Empire State Building v New Yorku, Eiffelova věž v Paříži nebo Žižkovský vysílač v Praze. Nachází se tedy ve velmi vysoké společnosti. Euromast je se svými 185 metry nejvyšší vyhlídkovou věží v Nizozemsku. Název v překladu znamená „stěžeň Evropy“ a odkazuje tak na umístění věže v přístavu. Vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na Rotterdam se nachází ve výšce 96 metrů nad zemí. Odtud můžete také nastoupit do pozoruhodného prstence, který vás pomalým otáčivým pohybem přenese o dalších 85 metrů výš. Budete si tak moct užít skutečně spektakulární podívanou.

 

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.