MADE IN CHINA

21. Květen 2021

Cestovatele nepřekvapí, když při návštěvě Milána nebo Manhattanu narazí na Chinatown, čínskou čtvrť plnou stylových asijských restaurací, v nichž si mohou dát skvělé sushi a přitom si prolistovat čínskou Vogue. Ale očekávali byste, že při návštěvě Číny narazíte na pařížskou Eiffelovu věž, římské Koloseum nebo londýnský Tower Bridge?ZPĚT
 
   

 Kopie versus originál

Čína je svým kopírováním proslulá. Všichni víme, že napodobuje technologie, například iPhony nebo automobily. Hospodářský růst Číny je dán tím, že dokáže vyrobit naprosto cokoliv, a to levněji. Zatímco na západě kopírování značí nedostatek vlastní invence a plagiát pro nás nemá tutéž hodnotu jako originál, na východě je žák na sebe pyšný, když dokáže dokonale napodobit svého mistra. Čínská filosofie je zkrátka jiná než ta naše a ekonomicky funguje.


Čínská duplikatura

Čtete správně. Nikoliv diktatura, ale duplikatura. Slovo DUPLIKATURA je kombinací slov DUPLIKÁT a ARCHITEKTURA. V Číně můžete najít nizozemská, anglická, skandinávská nebo italská městečka s imitacemi slavných světových staveb.

Podle časopisu Der Spiegel jsou tyto plagiáty určeny především pro vyšší střední vrstvu, pro niž je Evropa šik. Číňané chtějí poznávat západní kulturu, ale cestování je pro ně příliš nákladné a nemohou si ho dovolit. Místo toho, aby si zaletěli do Londýna, zajedou si do nedalekého města Thames Town, které imituje Anglii s typickými obchůdky, hospůdkami a červenými telefonními budkami. Při bližším zkoumání zjistíme, že nejde o dokonalé reprodukce. Stavby připomínají spíše filmové kulisy. Jde o oblíbená místa pro pořizování svatebních fotografií.


Čína má svůj Český Krumlov 

Firma Huawei si v Číně postavila dokonce i českokrumlovský zámek, aniž by o tom Českou republiku informovala. Mezi další napodobeniny, na které můžete v Číně narazit, je Koloseum, které slouží jako nákupní centrum a koncertní hala, Eiffelova věž s přibližně třetinovou výškou oproti té pařížské nebo Benátky, v nichž lze zažít projížďku gondolou. Pozoruhodné. Nicméně v Las Vegas můžeme vidět totéž.

 

Text: Ivana Molnárová, foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.