Jaká místa v Itálii si nenechat ujít

10. Prosinec 2020

 Itálie je naprosto kouzelná země. Najdete tam v podstatě úplně všechno. Velká historická města, která vás okouzlí svým pulzujícím životem a charismatem, úžasnou architekturou a přátelskými lidmi. V Itálii si pochutnáte na jedné z nejlepších kuchyních na světě. Dát si totiž pravé spaghetti carbonara s pecorinem a guanciale přímo v italské restauraci je opravdu famózní zážitek. Naučíte se vyslovovat záludná slova jako “”gnocchi”, “bruschettta” nebo “latte macchiato”.  Itálie je také země krásných jezer a vysokých hor.
Pojďme se teď ale podívat, jaká místa byste si neměli nechat ujít při své cestě do Itálie.ZPĚT
 
   

Archeologická naleziště v Pompejích 
Asi každý slyšel o městě Pompeje, který v roce 79 našeho letopočtu zasypala erupce sopky Vesuv. V této době žilo ve městě zhruba 25 tisíc obyvatel, bylo to tedy poměrně veliké a prosperující město.
Naleziště bylo objeveno v 16. století. A jejich objevení způsobilo v Evropě kulturní šok. Město bylo totiž doslova zavaleno erotickým uměním, což trochu převrátilo dosavadní pohled na antickou kulturu. Vulkanický popel zakonzervoval budovy i předměty, což umožnilo velmi podrobný vhled do starořímského města tehdejší doby a odhalilo, jakým způsobem tehdy město a jeho obyvatelé žili.

Pobřeží Amalfi
Italové toto pobřeží a města Amalfi a Rovello považují za jedno z nejkrásnějších a to zcela právem. V Čechách nejde o tak známou lokalitu, ale rozhodně stojí za návštěvu. Je plné přírodních i historických krás. Najdete tu třeba Katedrálu sv. Ondřeje, jehož nejstarší části pochází už z 9. století a vede k němu monumentální schodiště.
Celé pobřeží je zapsáno na seznam UNESCO a z neapolskho letiště se k němu dostanete zhruba za hodinu a půl.
Republika Amalfi byla důležitou námořní mocností v dobách vrcholného středověku. Tohle místo vás prostě okouzlí. Najdete tu také množství sadů a vinic i rozlehlé pastviny.

Dolomity
Celé pohoří bylo na seznam světového dědictví UNESCO zapsáno v roce 2009. Tento majestátní komplex pohoří tvoří devět národních parků, které leží celkem v pěti italských provinciích (Belluno, Vicenza, Verona, Trentino, jižní Tyrolsko, Udine and Pordenone)
V Dolomitech najdete celkem osmnáct vrcholů, které přesahují výšku 3000 metrů. Nejvyšší horou je pak vrchol Marmolada (3 343 m.n.m.).
V roce 2010 vznikla i nadace, která se stará o rozvoj této oblasti. Dolomitem jsou skvělé místo v létě i v zimě. Na své si tu přijdou milovníci vysokohorské turistiky, ferratový lezci a v zimě pak lyžaři nebo skialpinisté.

Piazza dei Miracoli 
Neboli “Náměstí zázraků” je náměstí v historickém městě Pisa. To je proslulé zejména svou šikmou věží, ale to rozhodně není všechno, co tohle kouzelné místo nabízí.
Kromě šikmé věže tu ale budete obdivovat také Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie z 11. století. Další krásnou stavbou je Baptisterium (křtitelnice) z roku 1153. Kruhová stavba byla několikrát přestavována. Byl zde pokřtěn i Galileo Galilei. Dále na náměstí Piazza dei Miracoli najdete i Camposanto, hřbitov s významnými osobnostmi z Pisy.

Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.