Jaké by to asi bylo probudit se, podívat se z okna a vidět mrakodrapy? Nebo naopak pláž a moře? Jak se bydlí v Americe nebo v Asii? Pojďte s námi nahlédnout do zámořských oblastí a zjistěte, zda máme našim vzdáleným sousedům co závidět.
Miniaturní a minimalistický Hongkong
Hongkong je světové centrum bankovnictví a obchodu s přísnou protikorupční politikou a rychle rostoucími náklady na život. Právě dostupnost bydlení je jedním z problémů, s nímž se Hongkong nyní potýká. V posledním desetiletí ceny rezidenčních nemovitostí v Hongkongu stouply o více než dvě stě procent.
Hongkong má velmi vysokou hustotu zalidnění, více než 6 000 obyvatel na kilometr čtvereční. Nedostatek prostoru pro výstavbu rezidenčních budov dočasně vyřešily mrakodrapy. Bytové jednotky jsou však stále menší a menší. Mladí profesionálové na začátku své kariéry bydlí v miniaturních bytech do třiceti metrů čtverečních.
Vytvořit luxusní bydlení na tak malé ploše je obrovskou výzvou pro interiérové designéry, kteří musí být velmi kreativní, aby využili každý kousek bytového prostoru. V hongkongském interiéru není neobvyklé, když se nábytek zkrátka vysune ze zdi. Každý kus nábytku přitom plní hned několik účelů. Knihovna se může proměnit v postel, psací stůl se může proměnit v umyvadlo... Cílem je maximální využití minimální plochy.
Manhattan, nebo radši Cosmopolitan?
New York, vibrující město, které nikdy nespí, je plné pracovních příležitostí, ale bydlení je zde velmi nákladné. Především na Manhattanu, kde jsou situovány ty nejdražší nemovitosti světa. Obyvatelé Manhattanu označují své sousedy z Brooklynu, Bronxu nebo Queensu pohrdavou přezdívkou Tunnels and Bridges.
Na Manhattanu můžete bydlet jak v mrakodrapu, tak v jednom z řadových domů z červených cihel nebo béžového pískovce. Za byt v mrakodrapu se spektakulárním výhledem - například na Chrysler Building - si samozřejmě připlatíte. Zkrátka, není nad to bydlet v sedmdesátém patře. Stinnou stránkou New Yorku jsou pytle s odpadem všude v ulicích a švábi.
Newyorské interiéry jsou tak rozdílné, jak rozdílní jsou lidé, kteří v nich žijí. V loftových apartmánech v Greenwich Village najdeme industriální styl, v luxusních apartmánech v Chelsea můžeme očekávat Art Deco s textilními tapetami, honosnými koberci, čalouněným nábytkem a romantickým osvětlením.
Bungalov na Bali
Bali je indonéský ostrov, kde žijí především hinduisté, kteří věří v karmu. Právě díky přátelskosti a pohostinnosti Balijců je i pro cizince snadné cítit se zde jako doma. Bali se tak v posledních letech stává domovem virtuálních nomádů z celého světa. Sopka, období dešťů, pralesy, pláže, rýžová pole, chrámy, tržiště, kavárny a bary, skútry, vůně vonných tyčinek… To všechno patří k Bali.
Balijská architektura je osobitá a spjatá s duchovnem. V tradičních balijských domech vládne chrámová atmosféra. Domovy Balijců mají podobu několika malých domků seskupených uvnitř zděného komplexu s chrámem. Ložnice jsou zastřešené, ale kuchyně, jídelna a někdy dokonce i koupelna se nacházejí pod širým nebem. Kouzlo balijské architektury je dáno také využitím tvrdých tropických dřev a bambusu.
Pro expaty je bydlení na Bali velmi levné. Za 1 000 dolarů měsíčně si mohou dovolit vilu na pláži s několika ložnicemi a vlastním bazénem. O ceně se dá s Balijci smlouvat. Čím delší je pronájem, tím nižší je nájemné.
Hacienda Mexicana
To, co by vás mohlo překvapit v Mexiku, je skutečnost, že součástí standardní rezidence je i služebnictvo. V Mexiku není přijatelné, aby paní domu vařila nebo uklízela. To je práce pro služku. Obyvatelstvo se dělí na panstvo, které žije v luxusu, a služebnictvo.
Mexická hacienda je odedávna domovem pro bohaté. Hacienda je velká kamenná budova s vysokými stropy, vnitřními terasami, kolonádami a fontánami. Hacienda je navržena tak, aby udržovala chlad uvnitř budovy a poskytovala svým obyvatelům stín v horkém mexickém klimatu. Pro interiér mexické haciendy jsou typické barevné stěny, glazované mozaikové dlaždice, nákladné koberce a ornamenty všeho druhu. Haciendy vyjadřují vysoké status quo, a proto v jejich interiérech najdeme množství uměleckých děl.
Moderním rezidencím nechybí terasa a bazén. Výhodou bydlení v Mexiku je deset měsíců léta a skoro každodenní fiesty.
Foto: Shutterstock