Co jste (možná) nevěděli o bydlení ve Francii

18. Listopad 2020

Když se řekne Francie, hodně z nás představí francouzskou kuchyni, Eiffelovu věž či romantický francouzský venkov. Francie je země s nesmírně bohatou historií a kulturou, která je v mnoha ohledech velmi specifická a může být zdrojem neustálých překvapení pro lidi ze střední Evropy. Bydlení ve Francii je pak samostatná kapitola. Pojďme se podívat na přehled zajímavostí, které jste možná (ne)vědeli o francouzské bydlení.ZPĚT
 
   

Nejdražší nájemné v Evropě? Vítejte v Paříži. 
Pokud se rozhodnete přesídlit do francouzské metropole ať už kvůli práci, lásce nebo jen romantické představě života v kulturním centru Evropy, připravte se na to, že ceny nájmů jsou tu nejvyšší v celé Evropě. Podle výzkumu společnosti Deloitte z roku 2019 je Paříž na špici v cenách nájmů.
Velikosti Pařížských bytů jsou, stejně jako třeba v Praze či jiných větších českých městech, různé. Ale abyste si mohli dovolit pronajmout třeba slušný byt třeba o velikosti 60 m2, vyhraďte si na to 1 668 eur (necelých 46 tisíc korun) každý měsíc.
Cena pařížských nájmů se průměrně pohybují v rozmezí necelých 28 euro za metr čtvereční. Náklady na nájemné jsou v Praze téměř o polovinu nižší, přesto se Praha drží na 15. místě hned za Římem.
Jen pro zajímavost, nejlevnější nájemné v Evropě mají v maďarském městě Debrecín (6,4 euro za metr čtvereční).

Paříž vs. Pařížská aglomerace
Pohled na Paříž se mění podle toho, jestli jako Paříž berete jen střed města nebo celou pařížskou aglomeraci. Pro srovnání žije v pařížském departmentu 2,2 miliony lidí. V celé aglomeraci pak 12 milionů. Samozřejmě i bydlení se liší podle toho, zda se chcete zabydlet v samém srdci Paříže nebo se spokojíte s bydlením více na okraji. Pokud ale sníte o levném bydlení v Paříži a nechcete shánět spolubydlení nebo podnájem, budete muset hledat opravdu dlouho.

Výhody života v Paříži
Paříž je opravdu bez nadsázky centrum umění a kultury. Jen v Paříži najdete 130 kulturních institucí jako jsou muzea a galerie. Mezi nimi jsou instituce s nejslavnějšími sbírkami jako například Louvre, který rozhodně nenabízí jen obraz Moni Lisy. Mnohem zajímavější jsou například sbírky ze starověkého Egypta.

Paříž je nejen kulturní ale i obchodní centrum Francie a také sídlem mnoha světových organizací jako třeba UNESCO nebo OECD. Život v Paříži tak může být trochu hektický, ale pokud toužíte být neustále ve středu dění, pak je tohle město pro vás ideální.
A nemusíte se bát, že si v Paříži nenajdete kousek přírody. Slavný Boloňský les rozhodně stojí za návštěvu a v žádném případě to není obskurní park, kde se scházejí podivné živly. Je to oblíbené útočiště rodin s dětmi, pejskařů ale i samotářů, co si chtějí odpočinout od rušného města.
Jeho rozloha činí osm tisíc kilometrů čtverečních. To je 2,5 více než rozloha slavného Central Parku v New Yorku.

Nevýhody života v Paříži
Velkou nevýhodou jsou samozřejmě vysoké náklady na život v této francouzské metropoli. Kromě toho může být pro někoho nevýhoda také samotný charakter města, jeho velikost, počet obyvatel a hustota zalidnění. Ta patří k jedné z největší.


Poklidný život na francouzském venkově 
Stejně jako máme stereotypní představu o životě v Paříži, vyvstane nám na mysl naprosto opačná představa o životě na francouzském venkově. Podle mnoha vyprávění lidí, kteří si tam jezdí užívat svou dovolenou, je francouzský venkov téměř idylickým místem, kde stále svítí slunce, lidé jsou veselí, neustále popíjí víno a pojídají vyzrálé sýry.
Tyto představy inspirovaly i styl bydlení, který je velmi populární i v Čechách.
Samozřejmě na první pohled je tráva u souseda vždy zelenější, ale menší francouzská města skutečně nabídnou celou řadu architektonických i přírodních památek.
Oproti pulzující metropoli je ale život v menších francouzských městech skutečně klidnější a ze zkušenosti mnoha cestovatelů i lidé jsou zde přátelštější a ne tolik uspěchaní.

Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.