Vinylovou podlahu nainstalujete i sami

05. Duben 2022

Podlahová krytina z vinylu má všechny vizuální vlastnosti masivní dřevěné podlahy, ovšem stojí pouze zlomek ceny. Kromě věrohodné napodobeniny dřeva nabízí i jiné dekory, jako beton či kamenná dlažba. Ušetřit lze také na samotné pokládce. Poradíme, jak svépomocí nainstalovat vinylové podlahy.ZPĚT
 
   

Výhody vinylové podlahové krytiny 
Vinylová podlaha je známá svou všestranností a odolností. Je příjemná na dotek bosou nohou a snadno se udržuje. Kromě odolnosti vůči vlhkosti je vinyl rovněž odolný vůči skvrnám a dokáže tlumit hluk, díky čemu je preferovanou podlahovou krytinou pro rodiny s dětmi a domácími mazlíčky. Navíc se snadno pokládá. „Systém „klik“ zaručuje spolehlivou a rychlou instalaci. Krytina se klade na pevný a rovný povrch z betonu. Jednoduše se pokládá i přímo na již existující keramickou dlažbu nebo původní vinylovou podlahu. Ovšem vždy za předpokladu, že současný podklad je plně funkční,“ zdůrazňuje Richard Klička, odborník na podlahové krytiny v Hornbachu.

Jaké nástroje a materiál potřebujete
Pokládka vinylové podlahy si vyžaduje běžné nářadí. „Na řezání vinylových lamel si vystačíte s nožem, na menší kousky jsou vhodné kleště, kterými lze nařezaný kus lépe odlomit. Na vyřezání otvorů do lamel, například pro trubky od topení, vám bude stačit sada vykružovacích pil,“ hovoří Zlatko Slebodník, odborník z oddělení nářadí a železářství.
Na úpravu vinylových lamel budete dále potřebovat parotěsnou fólii, kročejovou izolaci, zarážecí klíny, ukončovací lišty, lepidlo a silikón. Všechen materiál by před instalací měl být připraven v dané místnosti. „Materiál musí být 48 hodin uskladněný v prostorech, kde se bude pokládat. Přizpůsobí se tak podmínkám místnosti, ve které nesmí být vlhkost vzduchu nižší než 40 % a vyšší než 70 %. Před samotným kladením nezapomeňte materiál zkontrolovat,“ radí Richard Klička.

Kolik materiálu nakoupit?
Před montáží změřte velkost místnosti, abyste zjistili, kolik vinylových desek potřebujete. Snažte se, aby měření byla co nejpřesnější. Podlahy nakupte přibližně o 10 až 20 % více, než si myslíte, že budete potřebovat. Zajistíte si tak dostatek desek na podlahu v celé místnosti, jakožto i přídavné desky na řezání nebo příští výměny.

Pokládka krok za krokem
Pokud již máte všechen materiál a nářadí připravené, nastal čas na samotnou pokládku podlahové krytiny. Existuje několik způsobů instalace vinylové podlahy: suché lepení, vlhké lepení, plovoucí nebo volná pokládka. Plovoucí pokládka je nejoblíbenější a provádí se pomocí klik systému.

Připravili jsme jednoduchý návod plovoucí montáže. 
1. Příprava povrchu – podklad je nutné dokonale vyčistit. Na vyrovnání nerovností lze použít také silnější kročejovou izolaci.
2. Na čistý a rovný podklad položte parotěsnou fólii tak, aby jednotlivé kusy přes sebe přesahovaly o 20 cm. U zdi materiál vytáhněte do výšky 2 cm. Kusy k sobě přilepte lepicí páskou. Na parotěsnou fólii následně položte kročejovou izolaci, jež slouží jako zvuková izolace. Pokud je kročejová izolace součástí vinylových lamel, tento krok vynechte.
3. Položte první řadu lamel. Mezi stěnou a lamelami nechte mezeru 10 mm, kterou zafixujete zarážecími klínky. Poslední lamelu u zdi odměřte a seřízněte. Zbývajícím kusem začněte nový řádek.
4. Druhou řadu lamel začněte pokládat tak, aby přesah jednotlivých dílů podlahy nebyl menší než 20 cm.
5. Když je dlažba položená, naměřte ukončovací lišty a jejich konce seřízněte v úhlu 45 stupňů. Naneste lepidlo a přilepte lišty na stěnu.
6. Mezery u dveří vyplňte silikonem a zahlaďte gumovou stěrkou.

Richard Klička má radu i pro mistry, jež pracují s velkou plochou. „Na každých osmi metrech udělejte dilatační spáru kvůli možným změnám způsobeným teplotou nebo vnějšími silami. Vyvarujte se pokládání podlahy v jednom „kuse“, například přes dvě místnosti. U každých dveří by měla podlaha končit, a za nimi zase začínat.“
 

Autor: MÉDEA PUBLIC RELATIONS, Zdroj foto: MÉDEA PUBLIC RELATIONS


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.