Venkovní stínění. Jaké jsou současné trendy?

25. Květen 2021

Vzít si na zahradu nebo terasu oblíbenou knížku, uvařit si čaj a v klidu si užít chvilku pro sebe. To je idylická představa a často vyhledávaná kratochvíle, když venku začínají být příjemné teploty. Jenže sluníčko umí nejen hřát, ale taky pěkně potrápit. Jak si správně vybrat venkovní stínění a na co se při výběru zaměřit? Máme pro vás pár tipů, které vám mohou s výběrem.ZPĚT
 
   

Baldachýnové pergoly 

Baldanýchonové pergoly jsou oblíbené hlavně pro svůj vzhled a jednoduchost. Speciální látka je odolná a udrží si svou barvu po dlouhou dobu. Investice do pergoly se vám vrátí, protože tenhle typ stínění vydrží opravdu dlouho. Baldachýn navíc nepropustí škodlivé záření, takže není problém pod ním sedět ani při ostrém poledním sluníčku.

Umístění baldachýnové pergoly - výhodou baldanýchové pergoly s hliníkovou konstrukcí je, že ji můžete umístit samostatně kamkoli. Nemusí být uchycena ke stěně, ale postavíte si ji třeba doprostřed zahrady.
Ochrana před bočním světlem - ke konstrukci můžete připojit ještě doplňkové svislé clony. Ty mohou být také látkové, ale i skleněné nebo plastové.
Možnost dostatečného osvětlení - pod pergolou si užijete posezení i večer, protože do ní lze namontovat i LED osvětlení.
Jednoduché ovládání - pergoly s baldachýnem mají jednoduché manuální ovládání na kličku

 

Markýzy: Klasika na terasu i balkon 

Markýzou zastíníte snadno hlavně terasu nebo balkon. Oproti volně stojící pergole má nevýhodu, že ji musíte instalovat pouze ke zdi.
Látka markýzy - látka markýzy by měla být voděodolná. Při výběru se zaměřte i na propustnost světla, aby vám vyhovovala míra zastínění. Materiál markýzy by měl spolehlivě chránit i před ostrým sluncem. Barvu nebo vzor látky si vyberte přesně podle preferencí, nebo tak, aby ladila se stylem terasy či balkonu.
● Kazetová nebo bezkazetová markýza - otevřená tedy bezkazetová markýza se hodí na místa, kde nebude příliš vystavena vnějším vlivům. Navíc má také jednodušší montáž a je levnější. Kazetová markýza má ochranný box. Hodí se na místa s opravdu silným sluncem. Ale odolá také prudkému dešti a silnému větru. Kazetovou markýzu totiž jednoduše schováte do ochranného boxu a tím ji účinně ochráníte.

Text: Iveta Král Hajlichová, foto: Shutterstock

 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.