Trendy v podlahových krytinách

30. Říjen 2020

Výběr správné podlahové krytiny je něco, co byste neměli podcenit. Podlaha s vámi totiž bude ideálně dlouho, takže by měla nejen dobře sloužit a vydržet, ale také by se vám měla líbit. Volte tedy materiály a vzhled takové, se kterými dokážete dlouhodobě žít. Podlaha není zrovna něco, co byste chtěli obměňovat každých pár let. Jaké jsou současné trendy v podlahách a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých krytin?



ZPĚT
 
   

Podlahy z masivního dřeva 
Pokud patříte mezi milovníky přírodních materiálů, pak můžete vybrat právě podlahy z masivního dřeva. Možná vám nevydrží věčně, ale dlouho určitě. Položená podlaha se přebrousí, vytmelí a nalakuje a takto vám vydrží 15-20 let. Pak se zase přebrousí a nalakují a jejich životnost se zase prodlouží. O dřevěnou podlahu je třeba pečovat a její pořizovací cena je vyšší, ale zároveň vám bude sloužit opravdu dlouho. Ideálně je taková podlaha do obývacích pokojů, ložnic nebo dětských pokojů.
Nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Záleží samozřejmě na zvoleném druhu dřeva, ale investice do masivní dřevěné podlahy je vždycky vyšší.
Pro někoho může být nevýhodou i potřeba pravidelné údržby - broušení, tmelení, lakování nebo olejování.
Velkoplošné dřevěné parkety
Pokládá se úplně stejně jako plovoucí podlaha bez lepení, takže si ji zvládnete položit i sami. Ideální je sáhnout po třívrstvých podlahách, které mají jako vrchní vrstu lakovanou dýhu, která lze brousit.
Výhodou je nižší cena než u masivní dřevěné podlahy. Můžete vybírat z opravdu mnoha druhů dřeva a vzorů, formátů i povrchové úpravy. Nevýhodou mohou být trochu horší zvukoizolační vlastnosti. A také brousit je můžete maximálně dvakrát. Takže oproti masivnímu dřevu mají menší životnost.
Laminátové podlahy
Jedná se o variantu plovoucí podlahy s třívrstvou konstrukcí podobně jako velkoplošné parkety. Vrchní vrstvu ale tvoří fólie nebo několik vrstev papíru se vzorem naneseným barvotiskem a napuštěným speciální pryskyřicí. Nosnou vrstvu tvoří lisovaná MDF deska.
Velkou výhodou takové podlahy je cena. Laminátové podlahy jsou levnější a zároveň nabízí opravdu velkou variablitiu dekorů a rozměrů. Montáž je jednoduchá a nevyžaduje lepení. Díky zámkovému systému si takovou podlahu položíte i svépomocí. Díky vrchnímu ošetření je laminátová podlaha velmi odolná. Hodí se i do hodně namáhaných prostor.
Je ale potřeba dávat pozor na vlhkost. Pokud se podlaha poškodí, nedá se brousit jako masivní dřevo nebo parkety. Na někoho navíc může laminát působí drsně a studeně.
Vinylové podlahy
Vinyl jako materiál na podlahy patří stále k více oblíbeným zejména kvůli své ceně a odolnosti. Na podlahu se vinyl lepí speciálními lepidly. Takže to teoreticky zvládnete i sami, ale není to tak jednoduché jako zámková laminátová podlaha. Prodávají se ale i vynilové lamely se zámkovým systémem.
Jinak je ale vinylová podlaha vhodná skoro všude. I do hodně namáhaných prostor, protože je odolná a nevyžaduje žádnou speciální údržbu.
Navíc můžete výběr vzoru zcela přizpůsobit svému vkusu, protože vinylové podlahy se prodávají v mnoha stylech. Navíc jsou vinylové na dotyk příjemné a působí teple a útulně. Narozdíl od dřeva mu nevadí ani vlhké prostředí. Vydrží opravdu hodně, ale když už se poškodí, nelze je renovovat jako dřevo. A jelikož je to umělý materiál, představuje trochu větší ekologickou zátěž.

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.